Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielkie rekolekcje Kościoła. Zrozumieć istotę Wielkiego Postu

Treść

Dusza ludzka chce być czymś zintegrowanym, a może być taka tylko wtedy, gdy tworzy jedność ze światem prawdy i dobra, gdy jest zjednoczona z Bogiem żywym, na którego obraz została stworzona i który ją utrzymuje w prawdzie, dobru i jedności.

Sumienie – to nie tylko sąd, ale i wrażliwość, lęk przed utratą podobieństwa do Boga. Mam w tej chwili na myśli nie tyle wyrzuty sumienia po fakcie, ile właśnie ten głos ostrzegający przed niebezpieczeństwem. Możemy uważać więc sumienie za objaw duchowego instynktu samozachowawczego, pochodzący z ludzkiej głębokiej potrzeby zachowania całkowitej jedności, dążenia do integracji osobowości, ale z Bogiem. Dusza ludzka chce być czymś zintegrowanym, a może być taka tylko wtedy, gdy tworzy jedność ze światem prawdy i dobra, gdy jest zjednoczona z Bogiem żywym, na którego obraz została stworzona i który ją utrzymuje w prawdzie, dobru i jedności. Na skutek nadprzyrodzonego objawienia w Chrystusie i dzięki przewodnictwu Ducha Świętego otrzymuje sumienie funkcję, zadanie i moc nadprzyrodzoną: zobowiązuje nas do słuchania słowa i korzystania z przykładu Chrystusa oraz upomina, byśmy żyli posłuszni natchnieniom Ducha Świętego, który przez swe dary udziela sumieniu delikatności i wrażliwości, tak że łatwo odczytujemy wolę Boga w objawieniu Bożym i w okolicznościach, w jakich się znajdujemy / Fragment książki Życie mnisze (1)

Augustyn Jankowski OSB (ur. 14 września 1916 w m. Złotoust na Uralu, zm. 6 listopada 2005 w Krakowie), właściwie Bogdan Jankowski – benedyktyn, opat tyniecki, biblista, redaktor naukowy Biblii Tysiąclecia, członek Papieskiej Komisji Biblijnej Kongregacji Nauki Wiary, doktor honoris causa PAT. Autor wielu publikacji z dziedziny biblistyki, m.in. Aniołowie wobec ChrystusaBiblijna teologia czasuBiblijna teologia przymierzaDwadzieścia dialogów JezusaRozmowa o Apokalipsie.

 

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj