Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Według TSUE sądy krajowe nie muszą stosować się do orzeczeń trybunałów konstytucyjnych państw, jeżeli te naruszają prawo UE

Treść

Nie ma obowiązku wdrażania orzeczeń trybunałów konstytucyjnych, jeśli stwarzają one ryzyko bezkarności – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekał w sprawie przedstawionej przez dwa rumuńskie sądy. Chodziło o uchylenie przez tamtejszy trybunał konstytucyjny niektórych wyroków w procesach o korupcję oraz o jego orzeczenie, które wskazywało, że w procesach nie mogą być wykorzystywane dowody zebrane przez służby wywiadowcze. Po rozpatrzeniu sprawy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Prawo Unii Europejskiej sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności.

Ponadto Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że praworządność Unii Europejskiej wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Choć sprawy karne rzeczywiście powinny być rozstrzygane przez niezawisłe sądy, sporo kontrowersji budzi wzmianka Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o ryzyku poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej przez sędziów. Daje to bowiem pole do dalszych nacisków także na kraje takie jak Polska, gdzie dziś odbywa się szeroka debata na temat odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. W tej sprawie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej także podejmował swoje interferencje, ingerując w krajowe przepisy. Pretekstem mnie była jednak bezkarność jak w Rumunii, a rzekome łamanie praworządności.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: konstytucja TK TSUE Unia Europejska