Przejdź do treści
Przejdź do stopki

We wtorek w Brukseli kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu UE

Treść

Unijna Rada ds. Ogólnych kolejny raz zajmie się Polską. Podczas jutrzejszego posiedzenia tego gremium w Brukseli odbędzie się trzecie już wysłuchanie Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu UE.

W ocenie polskich władz nie ma już powodów do prowadzenia tego procesu. Polska – jak mówił ostatnio szef MSZ Jacek Czaputowicz – podjęła wszystkie zalecenia TSUE w ramach tymczasowego postanowienia.

Mowa tu o kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą przyjął parlament. Poseł PiS-u Jan Mosiński wskazuje, że KE powinna wycofać wniosek przeciw Polsce.

Sejm, wychodząc naprzeciw zaleceniom (TSUE – przyp. red.), znowelizował ustawę, która pozwala powrócić sędziom, którzy przeszli w stan spoczynku do dalszego orzekania na poziomie Sądu Najwyższego. W związku z tym jakiekolwiek dalsze działania z naszej strony są bez przedmiotowe. Powinniśmy oczekiwać od Komisji Europejskiej wycofania wniosku, który został wdrożony w życie zapisów art. 7 traktatu UE – podkreśla parlamentarzysta.

Ostatni raz sprawa tzw. praworządności w Polsce była poruszana na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych 12 listopada. Państwa UE nie prowadziły jednak wtedy dyskusji. Punkt informacyjny o sytuacji Polsce trwał niespełna 15 minut.

Nowelę ustawy o SN, umożliwiającą powrót do pełnienia urzędu sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65 lat, Parlament uchwalił w II połowie listopada. Teraz przepisy czekają na podpis prezydenta.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 10 grudnia 2018

Autor: mj

Tagi: art. 7 traktatu Unii Europejskiej Bruksela