Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Walka z pokusą - 1. Niedziela Wielkiego Postu

Treść

Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem».

Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».

Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje».

Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli”, i „na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».

Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu (Z rozdz. 4 Ewangelii wg św. Łukasza)

Wszystkie niedziele Wielkiego Postu układają się w czytelną katechezę na temat osoby Jezusa Chrystusa. Dobrze, abyśmy tak słuchali czytań kolejnych niedziel, aby zobaczyć wykład tego, Kim Jezus Chrystus jest i po co przyszedł na świat. Ten układ jest reliktem bardzo starym, zapewne odwołującym się do schematu ostatnich katechez przed udzieleniem chrztu podczas Wigilii Paschalnej. Dla nas, już ochrzczonych, może to być okazja do lepszego przygotowania się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, które złożymy podczas liturgii Wigilii Paschalnej.

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu pokazuje nam Jezusa kuszonego na pustyni. W Jego zwycięstwie nad złym duchem i my mamy udział. Znaczące jest, że Wielki Post zaczynamy od lektury opisu klęski diabła. Ma nas to odpowiednio przygotować: już zwyciężyliśmy dzięki łasce Chrystusa.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Pwt 26, 4-10; Rz 10, 8-13; Łk 4, 1-13

Kolejne czytania mszalne pokazują nam jak do tej walki z pokusą lepiej się przygotować. Księga Powtórzonego Prawa zwraca naszą uwagę na dziękczynienie. Ten zwycięży diabła, kto stara się pielęgnować w sobie ducha wdzięczności za doznane dobrodziejstwa, kto uczy się dziękować za to, co ma i ucieka przed duchem szemrania i narzekania.

Święty Paweł i Ewangelia koncentrują naszą uwagę na mocy Słowa Bożego, które daje wiarę (Paweł) i życie (Ewangelia). Wychowując się do dziękczynienia i powracając regularnie do Bożego Słowa, szykujemy sobie potężną broń w walce z pokusą. Wielki Post jest dobrą chwilą, aby do tych podstawowych praktyk powrócić.

Tak możemy się modlić w ciągu nadchodzącego tygodnia słowami dzisiejszej modlitwy po komunii:

Posileni Chlebem z nieba, który ożywia wiarę, rozwija nadzieję i umacnia miłość, + prosimy Cię, Boże, naucz nas pragnąć Jezusa Chrystusa, chleba żywego i prawdziwego, * i żyć każdym słowem, które pochodzi z ust Twoich. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą

Źródło: ps-po.pl, 14 lutego 2016

Autor: mj