Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uczniowie powrócą do szkół

Treść

Od najbliższego poniedziałku (18 maja) rozpocznie się stopniowy powrót do stacjonarnego funkcjonowania szkół. Najpierw zostaną przywrócone zajęcia praktyczne dla młodzieży przygotowującej się do egzaminów zawodowych. Natomiast od 25 maja za szkolnymi ławkami ponownie zasiądą uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych. 

Pandemia Covid-19 wymusiła wiele zmian w systemie edukacji. Od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone. Z kolei 25 marca wszedł w życie obowiązek kształcenia uczniów na odległość.

– To był jeden z elementów, który przyczynił się do tego, że rozwój epidemii w Polsce nie jest tak gwałtowny jak w innych krajach – zwrócił uwagę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, który – podczas wspólnej konferencji z szefem rządu i ministrem zdrowia – zaprezentował kalendarz poszczególnych etapów odmrażania edukacji.

– Od 18 maja umożliwimy – za zgodą słuchaczy – odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, tam, gdzie nauka trwa zaledwie często rok czy 1,5 roku. Nie wszyscy słuchacze byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe – mówił szef resortu.

Podobnie jest z niektórymi zajęciami praktycznymi w technikach czy szkołach branżowych. Od przyszłego poniedziałku uruchomiona zostanie także możliwość organizowania prób i zajęć indywidualnych na uczelniach artystycznych. Zmiany dotyczą również dzieci ze specjalnymi potrzebami.

– Od 18 maja umożliwiamy – oczywiście za zgodą rodziców, nie wbrew ich woli – możliwość odbywania indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz specjalistycznych – dodał minister Dariusz Piontkowski.

Tydzień później, 25 maja, rozpocznie się kolejny etap luzowania obostrzeń w edukacji.

– Od tego dnia w klasach I-III szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi, podobnie jak to jest w przedszkolach. Nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Decyzja o posłaniu dziecka do szkoły została pozostawiona rodzicom. W dalszym ciągu obowiązywała będzie także możliwość zasiłku opiekuńczego. Na tym jednak nie koniec.

– Również od 25 maja umożliwimy konsultacje maturzystów, konsultacje ósmoklasistów ze swoimi nauczycielami, którzy przygotowują się do egzaminów – powiedział szef rządu.

Z kolei od 1 czerwca taka możliwość konsultacji będzie dostępna również dla pozostałych uczniów.

– Ci, którzy mają jakieś zaległości, mają jakieś niezaliczone sprawdziany, bądź też chcą te oceny poprawić na lepsze. Być może wcześniej nie zdobyli oceny satysfakcjonującej. Koniec roku jest coraz bliżej, termin wystawiania ocen coraz bliżej, dlatego w tym celu mają odbyć się konsultacje – zwrócił uwagę nauczyciel historii Robert Pieńkowski.

Gotowość do wprowadzenia ogłoszonych w środę zmian wyraża dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni, Anna Wilczyńska, choć nie ukrywa, że zadanie to nie będzie należało do najłatwiejszych.

– Jesteśmy gotowi, aczkolwiek chyba będzie nam szkoda zdalnego systemu nauczania, gdyż udało nam się bardzo sprawny wypracować. Tutaj będzie największy problem, żeby połączyć ten system z pobytem dzieci w szkole – zaznaczyła dyrektor szkoły.

Wszelkie zmiany wprowadzane w systemie edukacji będą odbywać się z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Autor: mj