Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. W. Olech-Piasecka: Krzywdzimy zwierzęta traktując je równoprawnie z ludźmi

Treść

Tendencje do traktowania zwierząt równoprawnie z ludźmi krzywdzą zwierzęta. Nie patrzymy pod kątem tego, co im potrzeba, tylko pod kątem tego, co nam potrzeba. Kochajmy zwierzęta, ale róbmy to mądrze – powiedziała prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka, profesor Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

4 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwierząt. W kontekście miejsca i roli zwierząt w ekosystemie Wanda Olech-Piasecka zaznaczyła, że „człowiek ma się nimi opiekować, gdyż jest odpowiedzialny za to, co wokół siebie stworzył”.

– Żyjemy w epoce, gdzie wpływ działalności człowieka na otaczający nas świat jest olbrzymi. Jako gatunek kształtujący musi się opiekować tym, co zastał i zachować to dla następnych pokoleń. Musi więc spełniać wymagania zwierząt – to zajmowanie się zwierzętami gospodarskimi czy ochrona gatunków. Bardzo dużo ludzi kocha zwierzęta. Jest to powszechne, natomiast miłość musi być mądra. Miejmy nadzieję, że relacje między człowiekiem a zwierzętami będą rozsądne. Zwierzęta to nie ludzie i mają inne potrzeby, które musimy spełniać, a nie ustawiać je na poziomie człowieka, bo w ten sposób będziemy im robić krzywdę – zwróciła uwagę.

Obecnie często próbuje się stawiać zwierzęta na równi z człowiekiem, a nawet ponad nim. Jak jednak wskazała profesor Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, „podstawowym paradygmatem jest to, że jest człowiek i (potem – red.) są zwierzęta”.

– Tendencje do traktowania zwierząt równoprawnie z ludźmi krzywdzą zwierzęta. Nie patrzymy pod kątem tego, co im potrzeba, tylko pod kątem tego, co nam potrzeba – zauważyła.

Schroniska dla zwierząt są przepełnione. Często jest to wynikiem porzucenia swoich pupili. Z drugiej strony pojawiają się hotele czy cmentarze dla zwierząt.

– Boli mnie, gdy człowiek bierze pod opiekę zwierzę bez przemyślenia sprawy. To bardzo nieodpowiedzialne. Konsekwencją tego są schroniska czy hotele. (…) Cały czas króluje proceder zostawiania zwierząt po czasie, gdy znudzą się one właścicielom. Nie powinno tak być. Lepiej nie brać zwierzęcia pod opiekę niż wyrządzić mu krzywdę w ten sposób. Dla nich to też jest stres. (…) Kochajmy zwierzęta, ale róbmy to mądrze – apelowała prof. Wanda Olech-Piasecka.

Cała rozmowa z prof. Wandą Olech-Piasecką dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 4

Autor: mj