Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. prał. dr Z. Sobolewski: Misjonarze otwierają nam oczy na Kościół powszechny, pokazując, że sięga aż po krańce ziemi

Treść

Misjonarze budują Kościół lokalny, Kościół misyjny, ale także budują – co może jest mniej zauważalne – Kościół w Polsce. Krótko mówiąc, oni otwierają nam oczy na świat misji, otwierają nam oczy na Kościół powszechny, pokazując, że jesteśmy jego cząstką, że Kościół sięga aż po krańce ziemi i ma obowiązek dzielenia się wiarą w Chrystusa z innymi – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, zajmującego się pomocą polskim misjonarzom.

W drugą niedzielę Wielkiego Postu, niedzielę „Ad Gentes”, w Kościele katolickim obchodziliśmy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski zwrócił uwagę, że posługa misyjna jest jednym z fundamentów Kościoła.

– W nawiązaniu do roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół”, przeżywaliśmy ten dzień ze świadomością, że misjonarze budują Kościół lokalny, Kościół misyjny poprzez ewangelizację, szafowanie sakramentów świętych, tworzenie nowych wspólnot ludzi ochrzczonych, ale także misjonarze budują – co może jest mniej zauważalne – Kościół w Polsce, którym my jesteśmy. Krótko mówiąc, oni otwierają nam oczy na świat misji, otwierają nam oczy na Kościół powszechny, pokazując, że jesteśmy jego cząstką, że Kościół sięga aż po krańce ziemi i ma obowiązek dzielenia się wiarą w Chrystusa z innymi – podkreślał dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Oprócz tego misjonarze uczą nas postawy ofiarności, modlitwy i odpowiedzialności. Łączna liczba Polaków sprawujących posługę misyjną sięga prawie trzech tysięcy osób.

– W tej chwili mamy 1 743 osoby na misjach. Są to kapłani diecezjalni, kapłani zakonni, siostry, bracia zakonni, a także jest grupka 40 misjonarzy świeckich. Do tego też trzeba doliczyć duszpasterzy na Wschodzie, siostry zakonne oraz kapłanów, którzy posługują w dawnych republikach radzieckich. To też będzie do tysiąca osób – wskazał kapłan.

Polscy misjonarze działają także tam, gdzie sytuacja jest niespokojna, gdzie jawnie prześladuje się chrześcijan.

– Tak jest np. w Pakistanie, gdzie nasze siostry zakonne nie mogą mówić otwarcie o Chrystusie, przyznawać się do Chrystusa czy też dzielić się swoją wiarą, ale okazują Bożą miłość i Bożą obecność, czynią Jezusa obecnym w tamtym społeczeństwie poprzez dzieła miłosierdzia, zwłaszcza wobec osób starszych, opuszczonych przez najbliższych, wobec sierot i wobec chorych – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Polscy misjonarze są także obecni w miejscach, gdzie toczą się wojny i konflikty, gdzie wybuchają rebelie. Mowa tu nie tylko o Ukrainie, ale przede wszystkim o państwach afrykańskich, takich jak Republika Środkowoafrykańska, gdzie grasują uzbrojone bandy, wrogo nastawione do wszystkich obcych.

– Gdzie są palone kościoły, gdzie są niszczone stacje misyjne, gdzie bycie misjonarką, misjonarzem wymaga dużej odwagi, głębokiej wiary i zaufania w Bożą opatrzność – podkreślił ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski.

Bezpieczne dla ewangelizatorów nie są także kraje Ameryki Łacińskiej, gdzie do władzy dochodzi nierzadko antyklerykalna komunistyczna lewica, a także działają gangi i kartele narkotykowe.

– Jako chrześcijanie patrzymy na to spokojnym okiem, bo gdy wierzymy w Bożą opatrzność, to nasza modlitwa może ich chronić. Wczoraj wzywaliśmy w wielu miejscach do modlitwy za misjonarki, za naszych polskich misjonarzy, w tym właśnie przekonaniu, że ta modlitwa z jednej strony jest ich umocnieniem, bo oni dokonują dzieła Bożego, więc potrzebne jest Boże błogosławieństwo i Boża łaska w tym, co robią, żeby to nie były ich pomysły, żeby to nie była jakaś nasza propaganda religijna, tylko rzeczywiście było to dzieło Boże, którego pragnie Chrystus, a z drugiej strony modlitwa jest tarczą, która chroni przed niebezpieczeństwami, przed nieszczęściami, przed prześladowaniami – mówił dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Dlatego też modlitwa za misjonarzy jest ważna nie tylko w drugą niedzielę Wielkiego Postu, ale przez cały rok.

– Ks. bp Jan Piotrowski zwraca się z apelem zwłaszcza do ludzi starszych i do ludzi chorych, ażeby swoje cierpienia, niedogodności, trudy życiowe, rozmaite przykre doświadczenia – to, co w skrócie nazywamy krzyżem – ofiarowywali w intencjach misji – zaznaczył duchowny.

Ważna jest także pomoc materialna. Zajmuje się nią Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przeprowadzające zbiórki na rzecz misjonarzy. W ubiegłym roku, w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, organizacji udało się zebrać ponad 1,8 mln złotych.

– Te pieniądze w ciągu całego roku trafiły do rąk naszych misjonarek i misjonarzy. Udało się nam sfinansować z tych pieniędzy, oprócz doraźnej pomocy dla misjonarzy, także 124 projekty pomocowe. To są drobne rzeczy, ale jakże bardzo potrzebne, jakże bardzo praktyczne i bardzo ważne. 124 projekty ewangelizacyjne, projekty medyczne, charytatywne i edukacyjne. Cieszymy się z tego, że możemy dzięki naszym darczyńcom pomagać wszystkim, a zwłaszcza najuboższym z najuboższych. W zeszłym roku udało nam się wyremontować i postawić kilka szkół w Afryce, wybudować kilka studni głębinowych. Z tych pieniędzy także udało się nam wesprzeć kilka ośrodków zdrowia w zakupie lekarstw antymalarycznych, przeciwgruźliczych, antybiotyków itd. To jest praktyczna pomoc, ale jakże bardzo potrzebna i bardzo ważna – zwracał uwagę rozmówca Radia Maryja.

Wskazał, że ta pomoc jest ważna, ponieważ dzięki niej czyni się dobro.

– Dobro, które podnosi na duchu, dobro, które daje nadzieję, a przede wszystkim dobro, które mówi nam o dobroci Pana Boga. (…) Trzeba na tę pomoc spojrzeć oczyma wiary, a nie tylko jako na działanie ludzkie, jako na nasze społecznikostwo, bo jeśli będziemy tylko w ten sposób patrzeć, to wiele nie wskóramy. Jesteśmy za mali, jesteśmy za słabi, żeby zaradzić każdemu złu – mówił dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Całość rozmowy z ks. prał. dr Zbigniewem Sobolewskim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 8 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj