Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr M. Romanowski: Ważnym obszarem działania, na który zwraca uwagę UNICEF, a który pozostaje w obszarze działania Min. Sprawiedliwości, to regulacje antyprzemocowe, aby wspierać rodziny dotknięte przemocą

Treść

9 września Ministerstwo Sprawiedliwości  i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) podpisały memorandum o ochronie praw dzieci z Polski i Ukrainy. Porozumienie jest podstawą do przygotowywanego planu działania między innymi w zakresie pakietu przyjaznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla dzieci. „UNICEF chce wesprzeć Ministerstwo Sprawiedliwości przy wdrażaniu ustawy antyprzemocowej 2.0. Jest to ustawa, którą ponad rok temu wprowadziliśmy nakaz, aby sprawca, który zagraża życiu, zdrowiu domowników, musiał opuścić mieszkanie. W tej ustawie wprowadzamy pakiet przyjaznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla dzieci. To między innymi pouczenia dla dzieci, które będą miały specjalną treść i charakter” – powiedział dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF podpisały memorandum o ochronie praw dzieci z Polski i Ukrainy. [czytaj więcej] 

– Misja UNICEF w Polsce wiąże się z bezpośrednią przyczyną, którą była rosyjska agresja na Ukrainę i fala uchodźców, w znacznej części dzieci, którym UNICEF ma za zadanie pomagać. Można powiedzieć, że wcześniej nie było stałej misji w Polsce tej międzynarodowej organizacji. Od kilku miesięcy w Polsce jest stały przedstawiciel UNICEF, ale smutna i tragiczna okoliczność dzieci i uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy musieli opuścić swoje domy i szkoły, była okazją, żeby nawiązać bliższą współpracę nie tylko na potrzeby dzieci ukraińskich, ale w ogóle, w tym na rzecz dzieci polskich. Jest to związane z misją działania Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz dzieci, które są uczestnikami rozpraw sądowych, zarówno jako osoby pokrzywdzone, ale także jako świadkowie oraz sprawcy. Ważnym obszarem działania, na który zwraca uwagę UNICEF, a który pozostaje w obszarze działania Ministerstwa Sprawiedliwości, to regulacje antyprzemocowe, aby wspierać rodziny dotknięte przemocą – wyjaśnił gość Radia Maryja.

 

 

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje szereg kroków, które mają na celu wprowadzenie pakietu rozwiązań przyjaznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla dzieci.

– Działania Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie koordynacji działań dla dzieci zostały zauważone i pozytywnie ocenione przez UNICEF. One były między innymi przesłanką, dlaczego UNICEF współpracuje z Ministerstwem Sprawiedliwości, które – obok Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – jest drugą najważniejszą instytucją. (…) W ciągu ostatnich miesięcy podczas prac przygotowawczych nasza współpraca sprowadzała się do wdrażania rozwiązań, nad którymi pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości już od jakiegoś czasu. UNICEF chce wesprzeć Ministerstwo Sprawiedliwości przy wdrażaniu ustawy antyprzemocowej 2.0. Jest to ustawa, którą ponad rok temu wprowadziliśmy nakaz, aby sprawca, który zagraża życiu, zdrowiu domowników, musiał opuścić mieszkanie. Wprowadzamy dodatkowe narzędzia, aby nie tylko nie mógł zbliżać się do mieszkania, ale także do osoby oraz nie mógł wejść na przykład do szkoły, gdzie uczęszcza dziecko zagrożone przemocą. W tej ustawie wprowadzamy pakiet przyjaznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla dzieci. To między innymi pouczenia dla dzieci, które będą miały specjalną treść i charakter – mówił wiceminister sprawiedliwości.

 

UNICEF to międzynarodowa organizacja, która od 1946 roku działa na rzecz ochrony dzieci na całym świecie.

– UNICEF chce nas wesprzeć, jeśli ustawa zostanie uchwalona – liczymy, że tak będzie, bo Rada Ministrów jednogłośnie ją przyjęła. Zakładamy, że również w Sejmie ustawa zostanie uchwalona i wtedy będzie trzeba przygotować wszystkie akty wykonawcze. Tutaj bardzo nam zależy na współpracy z UNICEF, który ma międzynarodowe doświadczenie i zasób wiedzy z różnych krajów, którą chce się podzielić. (…) Jest to bardzo ważne, ponieważ nie chodzi o to, żeby wywarzać drzwi, ale zastosować narzędzie z innych państw, dostosowując je do polskich warunków. (…) Ważną kwestią są szkolenia, które są obowiązkowo przewidziane między innymi dla sędziów, którzy przesłuchują dzieci w procesie karnym jako świadków i osoby pokrzywdzone oraz podejrzanych. Wprowadzamy obowiązek, że taki sędzia będzie musiał się przeszkolić co mniej więcej cztery lata w tym zakresie. (…) Szkolenia są bardzo ważne, aby sędzia miał kompetencje miękkie, w tym z dziedziny psychologii – podkreślił dr Marcin Romanowski.

Całą rozmowę z dr. Marcinem Romanowskim można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 1

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj