Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Słuchaj, synu, nauk mistrza... Darmowe e-booki

Treść

Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń ku nim ucho swego serca. Napomnienia łaskawego ojca przyjmuj chętnie i wypełniaj skutecznie, abyś przez trud posłuszeństwa powrócił do Tego, od którego odszedłeś przez gnuśność nieposłuszeństwa…

W tym dziale portalu CSPB będziemy publikować dla wszystkich zainteresowanych zestawienia literatury monastycznej, zarówno tej źródłowej, jak i współczesnych opracowań o duchowości benedyktyńskiej i nie tylko… Jest to miejsce, które ma na celu ukazanie konkretnych autorów oraz stworzenie bazy publikacji (drukowanych, elektronicznych i audiobooków), która ułatwi odszukanie interesujących tematów według których postaramy się tworzyć kolejne zestawienia. Wszystkie wpisy znajdziesz w dziale Literatura monastyczna, jeśli chcesz posłuchać fragmentów wybranych książek wejdź do kategorii Fragmenty audio.

Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń [ku nim] ucho swego serca. Napomnienia łaskawego ojca przyjmuj chętnie i wypełniaj skutecznie, abyś przez trud posłuszeństwa powrócił do Tego, od którego odszedłeś przez gnuśność nieposłuszeństwa. Do ciebie więc kieruję teraz moje słowa, kimkolwiek jesteś ty, co wyrzekasz się własnych chęci, a chcąc służyć pod rozkazami Chrystusa Pana, prawdziwego Króla, przywdziewasz potężną i świętą zbroję posłuszeństwa.

Przede wszystkim, gdy coś dobrego zamierzasz uczynić, módl się najpierw gorąco, aby On sam to do końca doprowadził. Wówczas, skoro raczył nas już zaliczyć do grona swoich synów, nie będzie musiał kiedyś się smucić naszymi złymi postępkami. Posługując się dobrem, jakie w nas złożył, powinniśmy zatem zawsze być Mu posłuszni, bo w przeciwnym razie mógłby nas nie tylko wydziedziczyć, jak rozgniewany Ojciec swoich synów, lecz także jak groźny Pan, obrażony naszą nikczemnością, wydać na wieczną karę sługi niegodne, gdyż nie chcieliśmy iść za Nim do chwały… / Reguła św. Benedykta, fragment Prologu /

1. Włodzimierz Zatorski OSB Wycisz się i posłuchaj… Refleksje benedyktyńskie

Z okazji jubileuszu 30-lecia założenia wydawnictwa udostępniamy wybór tekstów ojca Włodzimierza Zatorskiego (z trzech publikacji: „Droga człowieka”, „Droga duchowa” i „Droga w zawierzeniu”) w formie darmowego e-booka. Niech treści, które publikujemy, będą uchyleniem furtki do zrozumienia myśli i duchowości, którą prezentował na licznych rekolekcjach i konferencjach ojciec Zatorski. Jest to również forma podziękowania za trud włożony przez ojca Włodzimierza przy tworzeniu fundamentów wydawnictwa, dzięki czemu możemy dzielić się od 30 lat tekstami z tradycji i duchowości monastycznej.

Pobierz wersję elektroniczną (e-book)

2. Szymon Hiżycki OSB Apokalipsa Bożego Narodzenia

Spróbujmy trochę zmienić nasz sposób myślenia o głównej bohaterce Adwentu, jaką jest Maryja Dziewica. Warto zacząć od dogmatu o Niekopalnym Poczęciu. W potocznym rozumieniu Niepokalane Poczęcie to jest przywilej. W języku polskim to słowo kojarzy się z czymś, co daje same korzyści, z jakimś orderem. Od razu rodzi się pytanie: dlaczego Ona dostała, a ja nie? Posługując się tym pojęciem, mówiąc też o przywileju wniebowzięcia czy dziewictwa, z Matki Bożej robimy nadczłowieka i nie wiadomo teraz za bardzo, co z tą Matką Bożą zrobić. Po co Ona w ogóle jest? Ktoś może powiedzieć: wystarczy mi Pan Jezus, bo On jest jedynym Zbawicielem…

Pobierz wersję elektroniczną (e-book)

3. Szymon Hiżycki OSB Tyniecki Wieczernik. Krótkie rekolekcje o Duchu Świętym

Przyzywamy Go, wołamy „Przyjdź, Duchu Święty”, „Stworzycielu Duchu, przyjdź”, „Przybądź, Duchu Święty, spuść z niebiosów wzięty światła Twego strumień”, „Ojcze ubogich”, itd. … Ale gdyby ktoś nas zapytał: „Kim jest Duch Święty?” być może mielibyśmy wątpliwości, w jaki sposób mówić o tej Tajemnicy. Nic dziwnego, ponieważ dokładnie to słowo misterium – tajemnica – pasuje tutaj najlepiej. Tajemnica, kim jest Duch Święty i w jaki sposób działa.

Pobierz wersję elektroniczną (e-book)

4. Grzegorz Hawryłeczko OSB Wyjaśnij mi, abba… Spojrzenia na apoftegmaty Ojców Pustyni

Był kiedyś taki okres w dziejach chrześcijaństwa, że setki ludzi decydowało się zamieszkać na pustyni i podjąć życie mnisze. Ten fenomen istniał od samego początku: w taki sposób żył Jan Chrzciciel na Pustyni Judzkiej; w taki sposób i na tej samej pustyni wciąż żyją mnisi, podobnie jak w klasztorach Egiptu czy Etiopii. Lecz tylko ten jeden okres, gdy właśnie egipska pustynia stała się domem dla setek lub tysięcy mnichów, zaowocował bardzo bogatą literaturą. Kto jest jej autorem? To więcej niż jedna osoba – to ci, których nazywamy „Ojcami Pustyni”.

Pobierz wersję elektroniczną (e-book)

Nagrania audio:

1. Leon Knabit OSB Więcej Boga, więcej miłości
2. Szymon Hiżycki OSB Osiem duchów zła
3. Szymon Hiżycki OSB Jak się modlić według św. Jana Kasjana

 

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj