Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[NASZ TEMAT] Dr J. Hajdasz: Komuniści zdawali sobie sprawę, że nie są w stanie nakłonić ks. abp. Antoniego Baraniaka do wystąpienia przeciwko ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Treść

Chciałbym zwrócić uwagę na relację ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. Była to wielka przyjaźń i współpraca. Ks. kard. Stefan Wyszyński zdawał sobie sprawę, jak wiele zawdzięcza temu cichemu i skromnemu człowiekowi, jakim był ks. abp Antoni Baraniak SDB. Komuniści zdali sobie sprawę, że nie są w stanie nakłonić ks. abp. Antoniego Baraniaka do wystąpienia przeciwko ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu  – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W piątek przypada 44. rocznica śmierci ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB – współpracownika dwóch prymasów: Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. W latach 50. ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB więziono w areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie. Mimo brutalnego śledztwa pozostał niezłomny i pokrzyżował komunistom plany osłabienia pozycji Kościoła w Polsce.

– 10 lat zajmuję się dokumentowaniem historii życia i działalności ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB. 13 sierpnia jest zawsze wyjątkowy, ponieważ ze współpracownikami podsumowujemy i rozmawiamy na temat, co można jeszcze zrobić, aby przywrócić pamięć o ks. abp. Antonim Baraniaku SDB – wskazała dr Jolanta Hajdasz.

Ks. abp Antoni Baraniak SDB był przyjacielem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

– Chciałbym zwrócić uwagę na relację ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. Była to wielka przyjaźń i współpraca. Ks. kard. Stefan Wyszyński zdawał sobie sprawę, jak wiele zawdzięcza temu cichemu i skromnemu człowiekowi, jakim był ks. abp Antoni Baraniak SDB. Wyraził to w homilii – wspomnieniu żałobnym – podczas pogrzebu. Ks. kard. Stefan Wyszyński zdawał sobie sprawę, że gdyby komuniści zrealizowali swój plan, to doszłoby do pokazowego procesu Prymasa Tysiąclecia. W czasach stalinowskich dochodziło do masowych procesów duchownych, a ludzie w to wierzyli i odwracali się od Kościoła, bo machina propagandowa była tak silna. W Polsce się to nie udało. Komuniści zdali sobie sprawę, że nie są w stanie nakłonić ks. abp. Antoniego Baraniaka do wystąpienia przeciwko ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu  – akcentowała dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Postawa ks. abp. Antoniego Baraniaka powinna być dla nas wszystkich wzorem.

– Jesteśmy winni ks. abp. Antoniemu Baraniakowi SDB wielką pamięć, bo ten człowiek stracił zdrowie i o mało nie stracił życia w więzieniu (nie były to proste tortury, ale wyrafinowane i najgorsze sposoby prześladowania). Cieszymy się na beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, ale powinniśmy pamiętać, że obok ks. kard. Stefana Wyszyńskiego stał jego oddany i wierny sługa – ks. abp Antoni Baraniak SDB – zwróciła uwagę gość audycji.

Dr Jolanta Hajdasz przypomniała, że w 2003 roku zostało wszczęte śledztwo ws. prześladowania ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB.

– W 2003 roku zostało podjęte śledztwo ws. prześladowania ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB i w 2011 roku zostało ono w skandaliczny sposób umorzone, z braku dowodów na to prześladowanie. To było absolutnym potwierdzeniem nieprawdy i ignorowaniem faktów –  podkreśliła.

– Do opinii publicznej nie przekazano żadnego komunikatu ani żadnej informacji na temat śledztwa ws. uwięzienia przez komunistów ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB. (…) Jaka jest geneza? Musimy zdawać sobie sprawę, że w dokumentach Służby Bezpieczeństwa wymienionych jest ponad trzydzieści osób, które „opiekowały się” ks. abp. Antonim Baraniakiem SDB w śledztwie (te osoby odpowiadały za to, co działo się z nim w czasie śledztwa). Ci funkcjonariusze i śledczy łamali nawet ówczesne stalinowskie prawo, które nie pozwalało trzymać w więzieniu tak długo człowieka, któremu nie postawiono zarzutów – dodała.

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy IPN podjęła decyzję o wznowieniu czynności prokuratorskich dot. fizycznego i psychicznego znęcania się nad ks. abp. Antonim Baraniakiem SDB.

– Fakt przebywania i torturowania ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB potwierdziło Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jest tam przygotowana wystawa na jego temat. Jest tam cela poświęcona ks. abp. Antoniemu Baraniakowi SDB, w której znajdują się jego osobiste rzeczy – wskazała dr Jolanta Hajdasz [czytaj więcej].

Gość audycji oceniła, że wiarygodnie śledztwo jest niezbędne w prawie ks. abp. Antoniego Baraniaka SDB.

– Niecierpliwie czekamy na rezultaty śledztwa prowadzonego przez IPN, bo to, co zrobiono wcześniej, było skandaliczne, bo ówcześnie żyło jeszcze trzech jego oprawców. (…) Jest to bardzo ważna sprawa, aby widzieć także ciemną stronę tego, co  się działo w czasie walki z Kościołem – zaznaczyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Całą rozmowę z dr. Jolantą Hajdasz można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Autor: mj

Tagi: dr Jolanta Hajdasz ks. abp Antoni Baraniak ks. kard. Stefan Wyszyński