Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ministerstwo Zdrowia wypowiada wojnę uzależnieniu od technologii cyfrowych

Treść

Ministerstwo Zdrowia nadzoruje program leczenia młodzieży nałogowo używającej technologii cyfrowych, który miał ruszyć na początku miesiąca.

Internet oraz telefon stały się codziennością dzieci i młodzieży. Niektórzy nie mogą bez nich funkcjonować.

– Dzieje się tak w przypadku około 7-8 proc. Ilość młodzieży i dzieci uzależnionych od internetu wzrasta – mówiła dr Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog społeczny.

To uzależnienie behawioralne – tłumaczyła psycholog społeczny.

–  Czyli nieumiejętność kontroli swojego zachowania, jeśli chodzi o komputer. Dążenie do tego, żeby jak najwięcej czasu spędzać przed komputerem,  patrząc w komórkę – powiedziała dr Krystyna Kmiecik-Baran.

To może prowadzić do poważnych zaburzeń, które utrudniają normalne funkcjonowanie społeczne i emocjonalne nawet w dorosłości. Jest grupa objawów, które mogą niepokoić.

– Drażliwość, depresja, ale też odległe zubożenie życia emocjonalnego oraz społecznego – wskazała psycholog społeczny.

Odpowiedzią na problem ma być program leczenia młodzieży nałogowo używającej technologii cyfrowych, który nadzoruje Ministerstwo Zdrowia.

– Chcemy, aby z programu mogły skorzystać dzieci objęte obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcenia się w szkołach ponadpodstawowych do ich ukończenia, u których rozpoznano zaburzenia nawyków i popędów zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 – wskazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika”.

Nie każdy uzależniony od technologii cyfrowych potrzebuje pomocy psychiatry. Czasami wystarczy terapia psychologiczna, która również będzie możliwa i to nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodzin. 1 lipca miał już ruszyć program, ale tak się jednak nie stało. Cały czas trwa bowiem analiza uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Niezbędne jest także przeprowadzenie programu pilotażowego.

– Wyniki programu pilotażowego zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności leczenia dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Program pilotażowy ma stanowić odpowiedź na potrzebę związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne – podsumował Wojciech Andrusiewicz.

Nim jednak ten pilotaż się rozpocznie, program czeka długa droga legislacyjna.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj

Tagi: dzieci Ministerstwo Zdrowia technologia cyfrowa uzależnienia