Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kształcąca podróż po ziemi świętokrzyskiej

Treść

W ramach Świętokrzyskich Dni Muzeów, zorganizowanych przez samorząd wojewódzki głównie z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej, do 7 października br. swoje podwoje otwarły wszystkie muzea kieleckie oraz wiele placówek muzealnych tego regionu. Wstęp jest bezpłatny lub po zniżkowej cenie.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego ziemi świętokrzyskiej, promocja regionalnych tradycji i zwyczajów, zachęcanie uczniów do obcowania z kulturą i zabytkami. Zwiedzanie stałych wystaw muzealnych oraz prelekcje, interaktywne sesje warsztatowe, pokazy multimedialne, lekcje muzealne, konkursy, prowadzone przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach, Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w Sielpi, Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy Krzemionki k. Ostrowca Świętokrzyskiego i Świętokrzyski Park Narodowy na Świętym Krzyżu mają uzmysłowić młodzieży bogactwo surowców mineralnych Kielecczyzny. Stanowiły one bazę dla rozwoju staropolskiego okręgu przemysłowego. Uczniowie mogą poznawać dzieje produkcji żelaza w Górach Świętokrzyskich, obejrzeć dziewiętnastowieczny zespół wielkopiecowy, a ponadto przyjrzeć się wytopowi żelaza w piecu dymarskim.
Dzięki propozycjom Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum OO. Cystersów w Wąchocku, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej oraz Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, zwiedzający będą mogli śledzić najdawniejsze dzieje ziemi świętokrzyskiej, dawnych jej mieszkańców, jak i wydarzenia historyczne, m.in. powstania narodowe i wojny światowe. Wśród wielu atrakcji Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowało pokaz prac konserwatorskich obrazów, rzeźb, papieru, mebli, a także prezentację multimedialną zatytułowaną "Tradycje legionowe w Kielcach" na temat działalności organizacyjnej Józefa Piłsudskiego i wydarzeń związanych z marszem I Kompanii Kadrowej w Kielcach w sierpniu 1944 r., połączoną ze zwiedzaniem sanktuarium Marszałka Piłsudskiego. Biblioteka Muzeum Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie udostępnia zwiedzającym starodruki. Eksponaty ukazujące kulturę egzotycznych krajów można zobaczyć w Muzeum Misyjnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Sylwetki i twórczość znakomitych pisarzy i poetów związanych z ziemią świętokrzyską przybliżają: Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spotkania z folklorem przygotował Ośrodek Tradycji i Garncarstwa w Chałupkach, pracownicy Parku Etnograficznego w Tokarni.
W zabytkowym Szydłowie w sobotę i niedzielę będzie jarmark i pokazy rycerskie, sesja popularnonaukowa pt. "Rewaloryzacja murów obronnych Szydłowa" oraz I Międzynarodowy Przegląd Folkloru. Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie proponuje pokaz produkcji i zdobienia porcelany. W Muzeum Regionalnym w Wiślicy można poznać historię tego ponadtysiącletniego miasta, obejrzeć wystawę Marka Wawry, artysty kieleckiego, pt. "Archetypy i znaki - droga", czynną do 15 października, a w niedzielę o godz. 11.00 wysłuchać koncertu muzyki klasycznej w gotyckiej kolegiacie. Świętokrzyskie Dni Muzeów są swoistą kontynuacją Europejskich Dni Dziedzictwa.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2007-10-05

Autor: wa