Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego?

Treść

Własny zbiornik na gaz pozwala uniezależnić system ogrzewania domu, jednak jego wybór nie zawsze jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia w tym temacie. Jaki zbiornik na gaz płynny sprawdzi się w domu jednorodzinnym? Przede wszystkim bezpieczny, odporny na korozję i odpowiednio dobrany pod kątem pojemności. Trudności przy wyborze często dotyczą kwestii czy wybrać zbiornik naziemny czy podziemny, spośród których każdy ma swoje wady i zalety.

Zbiornik na gaz przede wszystkim powinien być bezpieczny i trwały

Zanim zastanowisz się nad odpowiednią pojemnością zbiornika czy jego rodzajem, pamiętaj, że musi on być przede wszystkim bezpieczny, a także trwały, po to by inwestycja zwróciła się w postaci sprzętu służącego Ci przez wiele lat. Bezpieczeństwo i standardy zbiorników potwierdzają ich certyfikaty, w tym odnoszący się do unijnej dyrektywy ciśnieniowej PED (2014/68/UE).

Zbiornik na gaz płynny powinien być wykonany z wysokiej jakości stali o szczególnej odporności na rozciąganie, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na zewnętrzne wykończenie, zwłaszcza w przypadku zbiorników naziemnych. Odporne wykończenie lakiernicze gwarantuje estetyczny wygląd zbiornika przez długie lata.

Pamiętaj także o standardowych, a zarazem niezbędnych zabezpieczeniach, które powinien posiadać każdy zbiornik na gaz, w tym zaworach bezpieczeństwa oraz elementach takich jak wskaźnik poziomu gazu pozwalający kontrolować jego stan.

Zbiornik naziemny czy podziemny?

Zbiorniki na gaz oferowane przez renomowane firmy takie jak https://gazdlaciebie.pl dzielą się na dwa rodzaje: modele naziemne stawiane bezpośrednio na posesji oraz podziemne, które, jak sama nazwa wskazuje, są zakopywane pod ziemią. Który rodzaj zbiorników sprawdza się lepiej w domach jednorodzinnych? Nie jest to łatwe pytanie, ponieważ oba rozwiązania mają swoje zalety.

Zbiornik gazowy podziemny nie wpływa na wygląd posesji, wkopany w ziemię nie zajmuje miejsca w ogrodzie i zapewnia większą estetykę przestrzeni przy takiej samej funkcjonalności. Co więcej, jest to również świetny wybór w przypadku małych przestrzeni, ponieważ przepisy pozwalają na ustawienie takiego rodzaju zbiornika gazowego bliżej budynków mieszkalnych czy granic działki. Zbiorniki podziemne niestety mają również wady, wśród których wymienia się głównie kosztowny, bardziej problematyczny montaż i trudniejszy dostęp do zbiornika.

Zbiornik gazowy naziemny to uniwersalne rozwiązanie, które zwykle wiąże się z niższymi kosztami zakupu i montażu niż w przypadku modeli podziemnych. Ich montaż jest również prostszy i szybszy, gdyż wystarczy ustawić zbiornik na odpowiednio przygotowanych fundamentach. Dzięki łatwiejszej dostępności do zbiornika można liczyć także na szybsze inspekcje czy naprawy. Należy jednak pamiętać, że zbiorniki naziemne umieszcza się w większych odległościach od budynków niż modele podziemne, a dodatkowo ciężko je ukryć, przez co na stałe zmieniają wygląd posesji.

Jaka pojemność zbiornika do domu jednorodzinnego?

Standardowo wśród zbiorników, w tym wśród modeli dostępnych na stronie https://gazdlaciebie.pl/produkty/zbiorniki/, możesz się spotkać z trzema pojemnościami – 2700, 4850 oraz 6400 litrów. Odpowiednią pojemność zbiornika na gaz do własnego domu oszacujesz na podstawie takich czynników jak: metraż powierzchni do ogrzania, liczba mieszkańców, ilość zużywanej ciepłej wody czy termoizolacja budynku.

Dużym i wygodnym uproszczeniem jest dobór pojemności zbiornika do mocy kotła. Jeśli generuje on do 30 kW energii, w zupełności wystarczy Ci zbiornik o najmniejszej pojemności. Dla kotłów o mocy przekraczającej 50 kW warto rozważyć wybór największych zbiorników, zaś do tych, dla których jest to maksymalna wartość, wystarczy model środkowy o pojemności 4850 litrów.

W większości domów jednorodzinnych zbiorniki o pojemności 2700 litrów są wystarczające i wymagają uzupełnienia gazu zwykle 1 lub 2 razy do roku. Większy zbiornik wiąże się z większym wydatkiem, ale także i rzadszą koniecznością uzupełniania zapasu gazu.

Autor: Silesian