Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Matki - święto z ciekawą historią

Treść

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. I to nie tylko dlatego, że wszystko wkoło kwitnie i pięknie pachnie, ale również dlatego, że w tym właśnie miesiącu swoje święto obchodzą nasze kochane i wspaniałe mamy. W Polsce Dzień Matki odgrywa bardzo ważną rolę i zazwyczaj obchodzony jest uroczyście. Życzenia z okazji Dnia Matki składają dziś wszyscy od najmłodszych po najstarszych. W 2016 roku święto wszystkich mam będzie obchodzone w naszym kraju ponad 100 raz. A czy wiecie, skąd się w ogóle wzięła tradycja obchodzenia Dnia Matki?


Wszystko zaczęło się u starożytnych...


Jak to zwykle bywa, początków wszelkich tradycji warto, a nawet trzeba szukać u starożytnych Greków i Rzymian. To właśnie w kolebce europejskiej kultury rozpoczął się kult matek. Kultem tym otaczano matki-boginie, które były symbolem urodzaju i płodności. Celebrowano także święto Matki Natury. Odbywały się huczne uroczystości, które miały na celu okazywanie szacunku w postaci ofiar. Najważniejszym momentem spotkania było palenie zgromadzonych datków i składanie hołdu bogini Rei, żonie Kronosa, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Nieco inaczej świętowali Rzymianie, którzy oddawali cześć bogini Kybele. Uroczystości na jej cześć trwały trzy dni i nazywane były Hilariami. Bardzo prawdopodobne, że Hilaria obchodzono od 15 do 18 maja. Tak przynajmniej umiejscawiają je historycy.


Po antycznych Grekach oraz Rzymianach, świętowanie Dnia Matki przejęli chrześcijanie, którzy czcili Matkę Boską. Rozpoczęli oni tradycję odwiedzania rodzinnych parafii w celu składania czci nie tylko Matce Bożej, ale i swojej własnej matce. W XVII wieku, tradycje chrześcijańskie przejęli Anglicy i tym samym zapoczątkowali zwyczaj składania podziękowań i hołdu własnym matkom. Dzień, w którym oddawało się szacunek matkom i wyrażało wobec nich dozgonną wdzięczność przypadał w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Pod wieloma względami święto to bardzo przypominało współczesny Dzień Matki. Szczególnie ważne było dla biedniejszej części angielskiego społeczeństwa. Młodzi, którzy zazwyczaj pracowali na służbie (często w roli parobków daleko od domu), z okazji święta matki, otrzymywali dzień wolny tak, aby mogli pojechać w rodzinne strony, spotkać się z matką i spędzić z nią trochę czasu. Z czasem też narodziła się tradycja wręczania prezentów na Dzień Matki. Trwa ona po dziś dzień. W dawnych czasach córki wręczały matkom własnoręcznie przygotowane słodkości (najczęściej ciasta), z kolei synowie wręczali bukiety kwiatów. Zwyczaj świętowania Dnia Matki w Anglii przetrwał do XIX wieku. Później na jakiś czas wymarł i powrócił dopiero po II wojnie światowej. Kiedy współcześnie świętuje się Dzień Matki w Anglii? Święto wypada zawsze w niedzielę, co jest nie lada ułatwieniem świętowania, gdyż wszyscy mają wolne. Dzień Matki w Anglii to święto ruchome, którego obchody związane są z Wielkanocą - zawsze wypada w środkową niedzielę Wielkiego Postu, najczęściej ma to miejsce w marcu.


Tymczasem za oceanem...


Zupełnie inaczej niż w Anglii, Dzień Matki świętowany i obchodzony jest za oceanem. W Stanach Zjednoczonych, święto wszystkich mam przypada na drugą niedzielę maja. Od 1914 roku uznawane jest za święto narodowe. A wszystko to dzięki pewnej kobiecie, nauczycielce - Ann Reeves Jarvis z południowej Wirginii, która po śmierci matki rozpoczęła kampanię mającą na celu ogłoszenie wyjątkowego dnia, podczas którego wszyscy zwrócą szczególną uwagę na matki - kobiety, które każdego dnia wkładają ogromny wysiłek w wychowanie swoich dzieci. Co ciekawe, Jarvis chciała nie tylko zaakcentować rolę matki w rodzinie, ale także polepszyć ogólną sytuację wszystkich matek na rynku pracy i zwiększyć udział kobiet w polityce. To właśnie Ann Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Pierwszy Dzień Matki z inicjatywy Ann Jarvis, uczczony został specjalną mszą, na której modlono się za wszystkie matki na świecie. Po dziś dzień, w Ameryce z okazji Dnia Matki wywiesza się amerykańskie flagi na ważniejszych budynkach rządowych, instytucjach i domach prywatnych. Druga niedziela maja jest świętem wszystkich mam również w innych krajach, m.in. W Holandii, Niemczech, Afryce, Australii, Belgii, Japonii i Szwajcarii. Ciekawostką jest, że w Korei Południowej zadbano o równouprawnienie rodziców i tym samym obchodzi się Dzień Rodziców, a nie tylko Dzień Matki. W Indonezji święto wszystkich mam obchodzi się... 22 grudnia!


Tymczasem w Polsce...


Polska jako jedyny kraj na świecie, Dzień Matki obchodzi 26 maja. Po raz pierwszy uroczysty Dzień Matki świętowano w 1914 roku, w Krakowie. Dzisiaj nie ma chyba takiej osoby, która nie wiedziałaby, co oznacza data 26 maja. To święto naszych wspaniałych mam i każdego roku celebrowane jest w sposób wyjątkowy. Jego celem jest okazanie matkom szacunku i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Z historycznego punktu widzenia, sposób obchodzenia Dnia Matki w Polski nie zmienił się w jakiś bardzo znaczący sposób. Wciąż jest to czas, gdy dzieci spotykają się ze swoimi mamami i obdarowują je nie tylko pięknymi upominkami, ale także swoją miłością, wdzięcznością i szacunkiem. Wyraźne zmiany zaszły w kwestii prezentów. Współczesny prezent na Dzień Matki różni się od upominków wręczanych jeszcze kilkanaście czy kilka lat temu. Dorosłe dzieci już nie pieką swoim mamom ciast. Coraz rzadziej przygotowują też eleganckie karty z życzeniami. Jedynie najmłodsi pozostają wierni tradycji - malują laurki, przygotowują wierszyki i piosenki dla swoich ukochanych mam.


 Prezenty z okazji Dnia Matki


Dawniej prezentem na Dzień Matki były własnoręcznie przygotowywane smakołyki. Później były kwiaty. Jeszcze później modnymi prezentami stały się kosmetyki, książki i biżuteria. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się prezenty nieoczywiste, mające wartość sentymentalną i emocjonalną. Zamiast kosmetyku, dziś mamom kupuje się voucher do Spa. Zamiast dobrego ciasta, wręcza się zaproszenie na pyszną kolację w eleganckiej restauracji. Zamiast płyty z muzyką, zaprasza się mamę na koncert do filharmonii. Można podarować także warsztaty kulinarne, fotograficzne, taneczne. Miłość pomoże wyrazić prezent na Dzień Matki w postaci masażu lub innego relaksującego zabiegu. Dobrym rozwiązaniem będzie upominek w postaci lekcji tenisa, degustacji wina czy sztuki robienia sushi. Modne w ostatnim czasie są prezenty w postaci przygody, zwłaszcza jeśli mama lubi czerpać z życia garściami. Lot paralotnią lub balonem? A czemu nie! Przecież nasza wdzięczność i miłość mogą mieć wiele twarzy. Pamiętajcie, że prezent na Dzień Matki musi być tak samo wyjątkowy, jak wyjątkowe są mamy. Nie musi być super drogi. Ważne, aby był pomysłowy, oryginalny i... dany prosto z serca.


Ps. 26 maja nie zapomnijcie szepnąć na ucho swoim mamom, jak bardzo je kochacie i jak ważną rolę odgrywają w waszym życiu.


Artykuł przygotowany został przez firmę SilesianSEO
pozycjonowanie stron internetowych

Autor: Andrzej Kuczera