Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dziecięcy Telefon Zaufania

Treść

W dobie pandemii na problemy najmłodszych odpowiada Dziecięcy Telefon Zaufania. To poradnia pierwszego kontaktu, z której dziennie korzysta nawet sześćset młodych Polaków.

Uczniowie w szkołach borykają się z różnymi problemami.

– Z jednej strony mogą to być problemy dydaktyczne, czyli związane z nauką. Z drugiej strony społeczne, związane z  relacjami czy to z kolegami, czy z nauczycielami – mówi Filip Muszyński, wicedyrektor Szkoły Podstawowej ISKRY we Wrocławiu.

Dodatkowo pandemia nasiliła inne problemy, takie jak zaniżone poczucie własnej wartości, przeciążenie nauką, zaburzenia nastroju, a nawet depresja. Wśród młodego pokolenia wzrosła też liczba samobójstw.

– Jeżeli chodzi o Europę, jesteśmy w tym momencie na drugim miejscu z tragiczną liczbą samobójstw u dzieci i młodzieży – alarmuje Marlena Stradomska, psycholog.

Każdy uczeń może zwrócić się o pomoc do swojego wychowawcy bądź pedagoga szkolnego. Rozmowa z młodym, dorastającym człowiekiem w tym niełatwym okresie jest bardzo ważna.

– Kluczową sprawą jest to, żeby rozmawiać w rodzinach, żeby spędzać dużo czasu razem, rodzice z dziećmi i z rodzeństwem. Warto rozmawiać z nauczycielami i z osobami, które znają dzieci – ocenia Filip Muszyński.

W czasie pandemii na problemy dzieci i młodzieży odpowiada Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

– Odpowiada na to, gdy nasi młodzi przyjaciele czują się samotni, czują, że coś jest nie tak, że mają jakiś problem, nie mają z kim porozmawiać, komu się wygadać. Czasem w domu jest coś nie tak, czasem chodzi o przemoc rówieśniczą – wyjaśnia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Codziennie na Dziecięcy Telefon Zaufania dzwoni od czterystu do sześciuset dzieci. Dzwonić mogą również te osoby, które dostrzegają problemy dzieci, np. dotkniętych przemocą. Przy Dziecięcym Telefonie Zaufania pracują zarówno psychologowie, jak i pedagodzy i prawnicy, którzy pomagają w sytuacjach trudnych – zaznacza psycholog Marlena Stradomska.

– Telefon jest anonimowy. Osoba zostaje ze mną, nawet jeżeli podejmuje próbę samobójczą. Zostanie do momentu aż przyjadą służby typu pogotowie, straż pożarna czy policja. Ta osoba będzie cały czas towarzyszyła w tym trudnym momencie życia – tłumaczy Marlena Stradomska, psycholog.

Numer Dziecięcego Telefonu Zaufania to: 800 12 12 12. Telefon jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne. Ponadto na stronie Dziecięcego Telefonu Zaufania dostępny jest czat internetowy.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj