Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dwa płuca, jedno serce

Treść

Rzęsistymi brawami biskupi polscy zgromadzeni na 332. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski przyjęli podpisanie listu o pojednaniu Kościołów polskiego i ukraińskiego. Sygnatariuszami listu zostali ks. kard. Józef Glemp - Prymas Polski, oraz ks. kard. Lubomyr Huzar - zwierzchnik kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.
- Ten list pod wieloma względami przypomina przesłanie sprzed 40 lat skierowane do biskupów niemieckich - stwierdził 18 bm. w czasie konferencji prasowej na zakończenie dwudniowych obrad Episkopatu ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Dodał, że list pisano w duchu chrześcijaństwa, "pojednanie między Narodami pozostawiając politykom". - Ten dialog między naszymi Kościołami się udaje, bo dotykamy miłości przebaczającej, nie wymazując nic ze swojej bolesnej historii - podkreślił z kolei ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił o konieczności oddychania przez Europę "dwoma płucami", przypomniał ks. kard. Lubomyr Huzar. - Za tymi płucami stoi jedno serce - nasze chrześcijaństwo - i to dzięki niemu powstał ten list pojednania - stwierdził. - Jesteśmy gotowi iść dalej - dodał.
W liście przedstawiciele hierarchii powołali się na wezwanie św. Pawła z Listu do Koryntian: "W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!". "Dokonując aktu wzajemnego przebaczenia - w imię sprawiedliwości, miłosierdzia i dobra naszych narodów - pragniemy podjąć dziedzictwo Jana Pawła II - Papieża pokoju i pojednania", napisali księża biskupi, przypominając słowa zawarte przez zmarłego Papieża w przesłaniu wystosowanym w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 2003 r. Jan Paweł II mówił wówczas o poczuciu odpowiedzialności za wychowanie młodych pokoleń w duchu pojednania i budowania przyszłości bez uwarunkowań historii.
"W naszej historii nie brakło wydarzeń trudnych, niekiedy tragicznych. Oddalały nas od siebie konflikty zbrojne, polityczne, religijne, mimo że łączyło nas dziedzictwo tej samej wiary, wspólnota chrztu świętego, przez który zostaliśmy wszczepieni niezależnie od przynależności narodowej w śmierć i chwalebne Zmartwychwstanie naszego Pana" - czytamy w liście biskupów.
Na zakończenie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie księża biskupi wydali komunikat. Poinformowali w nim, że w obecności nuncjusza apostolskiego i księdza Prymasa pracami kierował ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu. Same obrady rozpoczęły się w przeddzień III Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Biskupi rozważali tajemnicę Eucharystii jako sakramentu obecności Boga między ludźmi, niosącej wezwanie do pojednania i pokoju. Po obradach hierarchowie uczestniczyli w uroczystych celebrach kongresowych.
Mikołaj Wójcik

"Nasz Dziennik" 2005-06-20

Autor: ab