Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dożywocie dla mordercy kobiety w ciąży

Treść

Wczorajsze orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, że zabójstwo kobiety w ciąży to zabójstwo kobiety i pozbawienie życia nienarodzonego dziecka pokazuje, iż konieczne jest wprowadzenie zmian w Konstytucji w sprawie ochrony życia - podkreśla poseł Andrzej Mańka (LPR). Wcześniej sąd uznał, że zabójstwo kobiety w ciąży to tylko zabójstwo jednej osoby - uznając, iż prawo nie reguluje jasno, jak traktować zabójstwo nienarodzonego dziecka.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wyrok dożywotniego więzienia dla 23-letniego Szymona Kalinowskiego, skazanego za zabójstwo swojej dziewczyny spodziewającej się narodzin dziecka. Sąd uznał, że morderstwo kobiety w ciąży to zabójstwo podwójne: kobiety i nienarodzonego dziecka. Uznania tego domagała się prokuratura i rodzina ofiary. Wcześniej sąd skazał Kalinowskiego na karę dożywotniego więzienia, ale tylko za zabójstwo dziewczyny - uznając, że prawo nie reguluje jasno, jak traktować zabójstwo poczętego dziecka. - Dwa wyroki w tej samej sprawie świadczą o tym, że są wątpliwości prawne. Jest to dobry przykład potwierdzający słuszność zmian w Konstytucji - powiedział nam poseł Andrzej Mańka. Jego zdaniem, w przypadku zmiany art. 38 Konstytucji sąd nie miałby wątpliwości w tej kwestii i byłoby jasne, iż zabójca kobiety w ciąży jest podwójnym zabójcą - zarówno mamy, jak i jej dziecka. Konieczność wprowadzenia zmian w Konstytucji widzi też posłanka Małgorzata Bartyzel (PiS). - Dowodem na to, że potrzebna jest jednoznaczność interpretacyjna, jest chociażby fakt, że czasami sąd stoi przed dylematem, czy morderca, który zabił kobietę w ciąży, dokonał pojedynczego czy podwójnego zabójstwa. Zatem jeżeli sąd ma takie wątpliwości, to znaczy, że taka jednoznaczność musi być konstytucyjnie zagwarantowana. To nie jest tylko kwestia aborcji, to jest kwestia ochrony każdego życia - stwierdziła.
Poznański sąd apelacyjny, uzasadniając zmianę oceny prawnej dla wyroku dożywotniego więzienia, powołał się na konstytucyjne prawo do ochrony życia. - W tym wypadku musimy uznać, że zabito matkę i pozbawiono życia nienarodzone dziecko, które też jest prawem chronione. W tym wypadku, zabijając matkę, oskarżony doprowadził do aborcji, a polskie prawo karne chroni nienarodzone życie - powiedziała sędzia Hanna Grądzielewska.
Magdalena M. Stawarska, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-03-14

Autor: wa