Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy węgiel będzie tańszy? We wtorek rząd zajmie się projektem dotyczącym cen surowca

Treść

Węgiel będzie tańszy – to zapewnienia polityków. Na wtorkowym posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony projekt dotyczący cen surowca. Zapowiadane są dopłaty dla pośredników sprzedających węgiel.

W odpowiedzi na rosnące ceny węgla rząd – na czele z premierem RP Mateuszem Morawieckim – zapowiedział wprowadzenie programu zwiększenia wydobycia tego surowca w polskich kopalniach.

– W momencie, kiedy rozpoczną się zakupy węgla na sezon grzewczy, chcemy, żeby cena była taka, jak przed gwałtowną zwyżką węgla związaną z nałożonym embargo na Rosję. I zrobimy to – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Surowiec ma kosztować w okolicy ceny sprzed zwyżki, czyli 800-1000 zł – poinformował wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel. Polski rząd pracuje zarówno nad zakupami węgla, jak i mechanizmami dystrybucji.

– Chcemy ominąć łańcuszek pośredników, by nie zarabiali na tym pośrednicy, żeby Polacy mieli jak najtańszy węgiel – podkreślił szef rządu.

Gwałtowne zwiększenie wydobycia węgla nie jest jednak możliwe. Polskie gospodarstwa decydują się na opalanie drewnem, które również zdrożało.

– Na wsi całe życie palimy drewnem. (…) Jest jeden problem – w lesie marnuje się drzewo, a ludziom nie dają – mówił starszy mężczyzna.

– Ludzie palą drewnem, bo mamy blisko lasy. Wiatr łamie drzewa i trzeba je jakoś posprzątać. (…) Kupiłam dąb – 200 zł za metr, a rąbana sosna 150zł za metr – dodała kobieta.

Program zapowiedziany przez rząd ma wesprzeć najgorzej sytuowane rodziny. Jak jednak ocenił dr Bartosz Michalski, ekonomista, pomysł polskiego rządu może oznaczać stąpanie po kruchym lodzie.

– Nigdy nie wiadomo, na ile starczy nam zasobów i kto byłby uprawniony do otrzymywania tego typu pomocy – czy np. nie wprowadzimy jakiegoś kryterium dochodowego, od którego będzie uzależniona możliwość nabywania węgla po niższej cenie, i w jakiej ilości – powiedział dr Bartosz Michalski.

Sytuację na rynku węgla dodatkowo pogorszyły wprowadzone embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Dyskutowany jest pomysł dystrybucji węgla przez spółki Skarbu Państwa. Ponadto podejmowane są działania, które mają na celu sprowadzanie surowca statkami z innych krajów. Jak podkreślił poseł Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, analizowana jest również możliwość ewentualnych dostaw węgla do Polski przez Mierzeję Wiślaną.

– Jest rozpatrywany przesył pewnej części węgla barkami do portów właśnie poprzez Mierzeję Wiślaną – poinformował poseł Marek Suski.

Polityk dodał, że część węgla mogłaby trafić do Braniewa, gdzie znajduje się terminal węglowy, który wcześniej był zaopatrywany tym surowcem ze Wschodu.

W obliczu wojny na Ukrainie Polska stanęła na wysokości zadania – zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba. Obecna wysoka cena węgla to jednak pokłosie wprowadzonego embarga na rosyjski węgiel.

– Powinniśmy być dumni z tego, że takie działania podejmujemy. One są problematyczne pod względem ceny surowców, ale staniemy na wysokości zadania i będziemy minimalizować skutki wprowadzenia embarga na surowce rosyjskie – zapewnił wiceminister Jacek Ozdoba.

Projekt dotyczący cen węgla zostanie przedstawiony na wtorkowym posiedzeniu rządu – zapowiedział minister Michał Dworczyk. Dodał, że chodzi o zapewnienie dostępu do taniego węgla dla Polaków będących w najgorszej sytuacji ekonomicznej.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: węgiel