Przejdź do treści
Przejdź do stopki

5 porad na bezpieczne spędzanie czasu w sieci

Treść

Duża część naszego codziennego życia dzieje się w internecie. Dlatego bezpieczeństwo w internecie jest kwestią niezmiernie istotną. Oto pięć prostych wskazówek które powiedzą Ci jak pozostać bezpiecznym w sieci.

1. Używaj unikalnych haseł

Używanie tego samego hasła do logowania na wielu kontach może wydawać się łatwe i wygodne. Problemem jest to, że ułatwia to również pracę hakerom. Gdy hakerzy wykradną hasło, którego używasz, mogą dostać się na wszystkie Twoje konta.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, postaraj się o mocne i unikalne hasła. Przechowujesz wrażliwe informacje na zaskakująco wielu kontach internetowych. Przestępcy mogą wykorzystać te informacje na przykład do kradzieży tożsamości.

2. Wylogowywuj się z serwisów

Po zakończeniu sesji bankowej lub korzystania z innego konta, na którym znajdują się poufne informacje, wyloguj się i zamknij okno przeglądarki. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w kafejce internetowej lub innym miejscu publicznym poza bezpieczeństwem Twojego domu.

Wylogowanie pomaga zmniejszyć szansę na ataki typu cross-site request forgery. Atakujący mogą sprawić, że Twoja przeglądarka będzie wysyłać żądania do stron, na których jesteś zalogowany. Na przykład mogą zażądać wykonania przelewu bankowego.

3. Użyj VPN

VPN maskuje Twój adres IP, przekierowując go przez specjalnie skonfigurowany zdalny serwer prowadzony przez hosta VPN. Gdy przeglądasz strony internetowe za pomocą VPN, serwer VPN staje się źródłem Twoich danych. Dzięki temu dostawca usług internetowych lub inne osoby trzecie nie mogą zobaczyć, jakie strony internetowe odwiedzasz lub jakie informacje wprowadzasz. VPN działa jak filtr, który zamienia wszystkie wysyłane i odbierane przez Ciebie dane w bełkot. Nawet, gdyby ktoś dostał w swoje ręce te dane, byłyby one bezużyteczne. Przeczytaj recenzje Surfshark's VPN, aby zobaczyć, jak VPN zapewnia bezpieczeństwo swoim użytkownikom.

4. Aktualizuj programy, z których korzystasz

Oprogramowanie jest pisane przez ludzi, a ludzie popełniają błędy. Dlatego programy mogą czasem zawierać błędy, które zagrażają bezpieczeństwu w internecie. Hakerzy skanują internet w poszukiwaniu komputerów z wadliwymi, starymi wersjami oprogramowania, a następnie specjalnie je atakują. Włącz automatyczne aktualizacje, aby zabezpieczyć się przed takimi atakami online.

5. Uważaj na ataki phishing

Z phishingiem mamy do czynienia wtedy, gdy napastnik nakłania nas do otwarcia złośliwego łącza lub załącznika do wiadomości e-mail. Atakujący wykorzystują phishing, aby zainfekować urządzenie użytkownika złośliwym oprogramowaniem lub wykraść jego dane logowania.

Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość e-mail, zachowaj ostrożność. Zastanów się przed klikaniem łączy lub otwieraniem załączników. Pamiętaj, że phishing odbywa się nie tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej — linki phishingowe możesz otrzymać również w wiadomościach SMS lub na czacie.

6. Wykonuj kopie zapasowe

Co by było, gdyby pewnego dnia Twoje urządzenie zostało zablokowane i pozbawiono Cię dostępu do żadnych ważnych dokumentów, zdjęć czy filmów? Na tym właśnie polega oprogramowanie Ransomware. Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje pliki na urządzeniu i żąda opłaty okupu za ich odszyfrowanie. Aby być bezpiecznym w sieci, wykonuj kopie zapasowe na wypadek, gdyby Twoje urządzenie zostało zgubione, skradzione lub zainfekowane.

Autor: Silesian