Przejdź do treści
Przejdź do stopki

15. rocznica obalenia rządu Olszewskiego

Treść

Traktuję moją obecność jako wielki zaszczyt. Tak jak powiedział Antoni Macierewicz, uważam, że obchodzimy dzisiaj rocznicę, która jest kontynuacją wszystkiego, co w nowoczesnej Polsce najpiękniejsze - tradycji walki o niepodległość i prawdziwą demokrację - mówił premier Jarosław Kaczyński na niedzielnej konferencji w Sejmie.

Kaczyński w swoim wystąpieniu odniósł się do historii, kiedy to idea Polski niepodległej dochodziła do głosu. Jej narodziny widzi on w konfederacji barskiej, później związała się ona z Armią Krajową. W końcu, w latach osiemdziesiątych ruch "Solidarność" zsyntetyzował tradycje walki o niepodległość i demokrację. Po roku 1989 wartości te, zdaniem premiera, były dla patriotów oczywistością, ale ich realizacja była wtedy tylko pozorna. - Niepodległość była wówczas, delikatnie mówiąc, niepełna i daleka od doskonałości, zagrażały jej różne tajne powiązania - stwierdził Kaczyński.
Powołany w 1992 r. rząd Jana Olszewskiego miał, według premiera Kaczyńskiego, urzeczywistnić prawdziwą suwerenność państwa polskiego. Jego działania zostały powstrzymane przez siły, które poczuły się zagrożone przeprowadzanymi zmianami. - Dzisiaj próbujemy tę ideę podjąć i wykonać. Nie byłoby teraz Prawa i Sprawiedliwości i tego rządu bez tamtej próby powziętej przez ówczesnego premiera Olszewskiego - zakończył Kaczyński.
Obecny doradca prezydenta RP, Jan Olszewski, przypomniał, że tworzył swój ówczesny rząd w obliczu niewyobrażalnych trudności. Ale podjął to wyzwanie, by wskazać Polakom alternatywę, jaka się wytworzyła. - Albo Polską będą rządzić spadkobiercy komunizmu i Okrągłego Stołu, albo my - tradycja niepodległości - stwierdził.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz podziękował Olszewskiemu za to, że jego inspiracja i koncepcja walki o niepodległość pozwoliła skupić obóz patriotyczny wokół PiS. Według Macierewicza, rok 1992 zmienił historię Polski - to, co miało być ukryte, stało się jawne. Ówczesny rząd sprzeciwił się spiskowi, który chciał, aby Polską władali ludzie Okrągłego Stołu, a archiwa sowieckie miały być zamknięte. Dzisiejsze rządy PiS są, zdaniem Macierewicza, owocem walki obozu patriotycznego o urzeczywistnienie tych zmian zapoczątkowanych przez Olszewskiego. Jak dodał, do ocalenia idei przyświecającej temu środowisku przyczyniła się "gigantyczna praca ojca Tadeusza Rydzyka i zbudowanych przez niego mediów".
Wczorajsza uroczystość w Sejmie upamiętniła 15. rocznicę obalenia przez siły postkomunistyczno-liberalne rządu Olszewskiego. Bezpośrednią tego przyczyną było wykonanie przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, Antoniego Macierewicza, uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa zajmujących stanowiska w najwyższych władzach państwa.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-06-04

Autor: wa

Tagi: jan olszewski