Portal Sobota - 23 marca 2019 Feliksa, Konrada, Zbysławy     "Bóg nie zsyła nam rozpaczy, aby nas zabić, lecz by nowe obudzić w nas zycie." - Hermann Hesse
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2006-12-11 Nagroda im. Jerzego Łojka wręczona

- Nagroda imienia Jerzego Łojka pozwoliła ukazać w szerszej przestrzeni publicznej dorobek kilkudziesięciu przede wszystkim młodych, ale też i wybitnych historyków, których prace nie dotarłyby inaczej do świadomości społecznej i zapewne nie zostałyby dostrzeżone - powiedział członek jury, minister Antoni Macierewicz. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w Sali Hetmańskiej Muzeum Wojska Polskiego.

W składzie tegorocznego jury obok niego znaleźli się doradca prezydenta RP Jan Olszewski, prof. Marek M. Drozdowski, dr Bożena Łojek, dr Marek Tarczyński, dr hab. Jan Żaryn. Kryterium przydzielania nagrody jest odkrywczość w dziedzinach związanych z walką o wolność i niepodległości Polski.
Po obradach, które miały miejsce 14 listopada, w 20. rocznicę śmierci znakomitego historyka, zdecydowano o przydzieleniu równorzędnej nagrody Sławomirowi Cenckiewiczowi za książkę "Tadeusz Katelbach. Biografia polityczna (1897-1977)" oraz Wojciechowi Materskiemu za "Na widecie. II Rzeczpospolita wobec Sowietów 1918-1943". Oprócz tego wyróżniono trzy prace: Piotra Szymona Łosia "Szkice do portretu ziemian polskich XX wieku", Henryka Głębockiego "Policja tajna przy robocie. Z dziejów państwa policyjnego PRL" oraz Janusza Odziemkowskiego "Leksykon wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920".
Jak podkreślił jeden z laureatów nagrody, Wojciech Materski: - Jerzy Łojek zawsze był wzorem, jeśli chodzi o odwagę naukową i cywilną. Jako historyk nie szedł na kompromisy. Jeśli już pisał, to zawsze całą prawdę.
Andrzej Krzysztof Kunert zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrały "Dzieje sprawy Katynia" i "Agresja 17 września 1939. Studium aspektów politycznych" Jerzego Łojka, które autor zdecydował się wydać mimo groźby represji ze strony komunistycznych władz. Książki te funkcjonowały w PRL w drugim obiegu.
O przyszłości Nagrody im. Jerzego Łojka mówiła jego żona Bożena. - Mam pesymistyczne myśli. Mam na względzie to, jak trudno było pozyskać środki na wydanie książki "Jerzy Łojek niepokorny historyk dylematów niepodległościowych", choć przecież niezwykle cenny jest jej przekaz, że walka o niepodległość to nasz obowiązek, który przez tyle lat w PRL był dewaluowany. Bardzo bym chciała kontynuować ważną ideę nagrody, ale trudno jest przekonać do niej urzędników - przyznała Bożena Łojek.
Maciej Marosz
"Nasz Dziennik" 2006-12-11wa

 Aktualności
23/03 [TYLKO U NAS] A. Sobecka: Jest możliwość nowelizacji prawa oświatowego tak, aby wprowadzić zakaz szkodliwej ideologii gender
23/03 Plany pogłębienia jednolitego rynku
23/03 [TYLKO U NAS] Ks. dr R. Ostrowski: Katolickość przedsiębiorcy polega na tym, w jaki sposób odnosi się do rodziny poprzez Boga
23/03 Czeskie koleje uruchamiają połączenie Kraków-Praga
22/03 [TYLKO U NAS] K. Pawłowicz: W czasach rządu PO-PSL ukradziono Polakom około 250 mld złotych
22/03 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Zastanawiam się, skąd wzięły się środowiska, które powołując się na formację narodową - są prorosyjskie, a nawet proputinowskie
 Duchowość, Religia, Kościół
23/03 Medytacje o Męce Pańskiej. SZYMON PIOTR
23/03 Daj szansę
23/03 Pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę
23/03 Biskupi zachęcają do podjęcia we wszystkich parafiach duchowej adopcji
22/03 Jak Benedykt zapowiedział swoją śmierć braciom. Posłuchaj fragmentu II księgi "Dialogów" św. Grzegorza Wielkiego
22/03 Teologia chodzenia


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł