Portal Wtorek - 28 stycznia 2020 Agnieszki, Kariny, Lesława     "Czas nie jest klepsydrą, która przesypuje piasek, lecz żniwiarzem, który wiąże snop" - Antoine de Saint Exupery
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2006-12-11 Nagroda im. Jerzego Łojka wręczona

- Nagroda imienia Jerzego Łojka pozwoliła ukazać w szerszej przestrzeni publicznej dorobek kilkudziesięciu przede wszystkim młodych, ale też i wybitnych historyków, których prace nie dotarłyby inaczej do świadomości społecznej i zapewne nie zostałyby dostrzeżone - powiedział członek jury, minister Antoni Macierewicz. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę w Sali Hetmańskiej Muzeum Wojska Polskiego.

W składzie tegorocznego jury obok niego znaleźli się doradca prezydenta RP Jan Olszewski, prof. Marek M. Drozdowski, dr Bożena Łojek, dr Marek Tarczyński, dr hab. Jan Żaryn. Kryterium przydzielania nagrody jest odkrywczość w dziedzinach związanych z walką o wolność i niepodległości Polski.
Po obradach, które miały miejsce 14 listopada, w 20. rocznicę śmierci znakomitego historyka, zdecydowano o przydzieleniu równorzędnej nagrody Sławomirowi Cenckiewiczowi za książkę "Tadeusz Katelbach. Biografia polityczna (1897-1977)" oraz Wojciechowi Materskiemu za "Na widecie. II Rzeczpospolita wobec Sowietów 1918-1943". Oprócz tego wyróżniono trzy prace: Piotra Szymona Łosia "Szkice do portretu ziemian polskich XX wieku", Henryka Głębockiego "Policja tajna przy robocie. Z dziejów państwa policyjnego PRL" oraz Janusza Odziemkowskiego "Leksykon wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920".
Jak podkreślił jeden z laureatów nagrody, Wojciech Materski: - Jerzy Łojek zawsze był wzorem, jeśli chodzi o odwagę naukową i cywilną. Jako historyk nie szedł na kompromisy. Jeśli już pisał, to zawsze całą prawdę.
Andrzej Krzysztof Kunert zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrały "Dzieje sprawy Katynia" i "Agresja 17 września 1939. Studium aspektów politycznych" Jerzego Łojka, które autor zdecydował się wydać mimo groźby represji ze strony komunistycznych władz. Książki te funkcjonowały w PRL w drugim obiegu.
O przyszłości Nagrody im. Jerzego Łojka mówiła jego żona Bożena. - Mam pesymistyczne myśli. Mam na względzie to, jak trudno było pozyskać środki na wydanie książki "Jerzy Łojek niepokorny historyk dylematów niepodległościowych", choć przecież niezwykle cenny jest jej przekaz, że walka o niepodległość to nasz obowiązek, który przez tyle lat w PRL był dewaluowany. Bardzo bym chciała kontynuować ważną ideę nagrody, ale trudno jest przekonać do niej urzędników - przyznała Bożena Łojek.
Maciej Marosz
"Nasz Dziennik" 2006-12-11wa

 Aktualności
28/01 7 tys. kobiet w Meksyku zrezygnowało z tzw. aborcji po projekcji filmu ,,Nieplanowane"
28/01 Wiceszefowa KE będzie rozmawiać z przedstawicielami polskich władz nt. praworządności i reform sądownictwa
28/01 Na świecie rośnie liczba ofiar koronawirusa
28/01 Kiedy powstanie Ministerstwo Środowiska?
28/01 Dobra kondycja ekonomiczna Europy Środkowo-Wschodniej
28/01 Trwa sezon grypowy
27/01 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
27/01 [TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Możemy zbudować pokój, kierując się Bożą miłością
27/01 Od lipca bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
27/01 Niemal 4 tys. szkół przystąpiło już do projektu mLegitymacji
27/01 IPN otworzy wystawę rzeźb Samuela Willenberga przedstawiającą dramatyczne sceny z obozu zagłady w Treblince
25/01 Popraw swoje kwalifikacje z kursem Java!
 Duchowość, Religia, Kościół
28/01 Modlitwa chrześcijańska [konferencja 11] Refleksje nad IV częścią Katechizmu Kościoła Katolickiego
28/01 Zadanie firmy a sens życia / Benedyktyńska propozycja
27/01 [TYLKO U NAS] Ks. prof. H. Witczyk: Odpowiedzialne czytanie Słowa Bożego powinno dokonywać się przez pojedynczego chrześcijanina, ale wewnątrz wspólnoty Kościoła
10/01 Osiem złych myśli i jak sobie z nimi radzić? Pobierz darmowego audiobooka


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł