Portal Wtorek - 19 lutego 2019 Bettiny, Konrada, Mirosława      "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2006-09-29 "Ewangeliarz Lwowski" w Bibliotece Narodowej

Do Biblioteki Narodowej w Warszawie 4 października trafi XII-wieczny ormiański "Ewangeliarz Lwowski". Przekazania zabytku dokona Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp, ordynariusz wiernych obrządku wschodniego, niemających w Polsce własnego ordynariusza.

Zostanie podpisana umowa biblioteki ze stroną kościelną. Na jej mocy "Ewangeliarz" będzie mógł być wystawiany w Bibliotece Narodowej, ma też być poddany badaniom naukowym. Na eksponowanie zabytku na zagranicznych wystawach wymagana będzie zgoda strony użyczającej dzieła.
"Ewangeliarz Lwowski" to bezcenny, bogato zdobiony średniowieczny rękopis, powstały około 1198 r. w ormiańskim Księstwie Cylicji (na południu dzisiejszej Turcji). Dzieło zawiera 426 kart, w większości z najlepszego gatunkowo pergaminu, o wymiarach 30 na 32 centymetry. Tekst jest napisany w języku ormiańskim. Stanowi też bezcenne dzieło cylicyjskiego malarstwa książkowego.
Od XIX wieku znajdował się w posiadaniu lwowskiego arcybiskupstwa ormiańskiego i do II wojny światowej należał do skarbów ormiańskiej katedry we Lwowie. Po wojnie uznano, że rękopis zaginął. W latach dziewięćdziesiątych okazało się, że został przekazany do Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.
Przekazanie "Ewangeliarza Lwowskiego" odbędzie się w gmachu Biblioteki Narodowej przy placu Krasińskich w Warszawie.
MJ, KAI

"Nasz Dziennik" 2006-09-29wa © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł