Portal Czwartek - 17 stycznia 2019 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2003-06-30 Powstaje pomnik hr. Juliusza Tarnowskiego

Andrzej Pityński pracuje nad pomnikiem hr. Juliusza Tarnowskiego, bohatera Powstania Styczniowego, przedstawiciela jednego z najznakomitszych i zasłużonych dla naszej Ojczyzny polskich rodów możnowładczych. Tarnowscy, herbu Leliwa, już od XIII wieku odgrywali znaczącą rolę polityczną w państwie i służąc wiernie sprawom Ojczyzny doszli do zaszczytnych godności.
Mieszkający od mniej więcej 30 lat w USA autor pomnika to jeden z najbardziej cenionych obecnie w świecie twórców monumentalnych rzeźb. Spod jego dłuta wyszły pomniki m.in. Partyzantów Armii Krajowej, ks. Jerzego Popiełuszki w Trenton (stolicy stanu New Jersey), Partyzantów w Bostonie, Paderewskiego w Krakowie, Matki Bożej Akowskiej, Ojca Świętego Jana Pawła II na Manhattanie i w Ulanowie.
Pomnik stanie w Tarnobrzegu, mieście założonym przez Tarnowskich, którzy mieli swoją siedzibę w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega). Popiersie 21-letniego młodzieńca w zbroi, ponadmetrowej wysokości, zostanie ustawione na granitowym cokole. Na pancerzu Juliusza widniał będzie ryngraf rycerski z wizerunkiem Matki Boskiej Dzikowskiej, Królowej Ziemi Tarnobrzeskiej. Po prawej stronie popiersia artysta wyrzeźbi jeszcze "Lisowczyka" ("Polskiego jeźdźca") - znany obraz Rembranta z 1655 r. - symbol męstwa polskich żołnierzy, który był chlubą zbiorów sztuki dzikowskiego zamku, zaś z tyłu pomnika - scenę ukazującą natarcie z bagnetami oddziału dowodzonego przez bohatera z Dzikowa (który w bitwie tej stracił życie) na Moskali oraz kosynierów i flisaków z bosakami, tratujących powalonego z koniem kozaka i sztandar carskiej Rosji.
Pomnik stanie na tarnobrzeskim rynku lub przed zamkiem dzikowskim, który - być może - stanie się wkrótce siedzibą tarnobrzeskiego muzeum, od wielu lat bowiem przedstawiciele rodu Tarnowskich zabiegają o odzyskanie swej siedziby rodowej, by znalazły w niej miejsce gromadzone przez pokolenia, a obecnie rozproszone po całym kraju, niezwykle cenne zbiory sztuki, prawdziwe skarby polskiej i europejskiej kultury, oraz ich dokumenty i pamiątki rodzinne.
Alicja Trześniowska
Nasz Dziennik 30-06-2003DW

 Aktualności
17/01 Zaostrzenie przepisów o cudzoziemcach
17/01 Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz czy wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu tematami posiedzenia Sejmu
17/01 Gdańsk: dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe prezydenta Adamowicza
17/01 Debata europosłów nt. sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
16/01 Min. Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało program opieki nad pacjentami z niewydolnością serca
16/01 Warszawa: dziś rozpoczyna się polsko-amerykańska konferencja nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem m.in. premiera RP
16/01 Rządowy projekt emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, z poparciem opozycji
14/01 Żeglarski ulubieniec - czyli słów kilka o czarterze jachtów w Chorwacji
 Duchowość, Religia, Kościół
17/01 Piastowanie świata
17/01 Papież Franciszek: Powiedzenie "Abba" jest czymś o wiele bardziej intymnym i poruszającym niż jedynie nazywanie Boga "Ojcem"
16/01 "Wszelka przesada pochodzi od diabła"
16/01 Panama: przybyli kolejni polscy uczestnicy ŚDM


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł