Portal Poniedziałek - 24 lutego 2020 Boguty, Bogusza, Macieja      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-27 Jarosław Kaczyński startuje

Zgłoszenia od 22 komitetów wyborczych wraz z przynajmniej tysiącem podpisów z poparciem kandydata na prezydenta RP trafiły wczoraj do Państwowej Komisji Wyborczej. Wśród nich było także to od komitetu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Wczoraj minął ostateczny termin rejestrowania komitetów w PKW. Kto faktycznie wystartuje 20 czerwca w wyborach prezydenckich, będzie zależało od tego, które z komitetów wyborczych zbiorą pod kandydaturą swojego lidera sto tysięcy podpisów. Listy z podpisami poparcia należy dostarczyć PKW do 6 maja.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński długo czekał z publicznym ogłoszeniem swojej kandydatury w wyborach prezydenckich. Decyzja była odkładana do czasu zakończenia ostatniego pogrzebu parlamentarzystki Prawa i Sprawiedliwości. Już na wstępie oświadczenia, w którym Jarosław Kaczyński poinformował o swoim starcie, prezes PiS nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem. Przypomniał tragicznie zmarłych, którym "Polacy godnie i solidarnie złożyli hołd". Jarosław Kaczyński napisał, że Polska straciła wybitnych Polaków. "Tragicznie przerwane życie Prezydenta RP, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć Ich misję. Jesteśmy Im to winni, jesteśmy to winni naszej Ojczyźnie. Choć pogrążeni w bólu i żałobie, związani wieczną pamięcią o stracie, mamy obowiązek wypełnić Ich testament. Polska to nasze wspólne, wielkie zobowiązanie. Wymagające przezwyciężenia także osobistego cierpienia, podjęcia zadania pomimo osobistej tragedii. Dlatego podjąłem decyzję o kandydowaniu na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Mam w tej decyzji wsparcie rodziny" - uzasadniał Jarosław Kaczyński decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury.

Szefem sztabu wyborczego prezesa Prawa i Sprawiedliwości została posłanka z tego ugrupowania Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. - Przed nami ciężka praca, ale wierzę w to, że zwyciężymy. Najbliższe lata zdecydują m.in. o tym, czy Polska będzie krajem równych szans oraz czy będzie krajem dobrze zarządzanym - powiedziała wczoraj Kluzik-Rostkowska. Wyjaśniała, że prezes PiS podjął decyzję o kandydowaniu nie tylko w reakcji na zachowanie setek tysięcy Polaków, którzy złożyli hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi i innym ofiarom katastrofy, lecz także w wyniku listów poparcia, które przychodziły od osób wywodzących się z różnych stron sceny politycznej. Kluzik-Rostkowska poinformowała, że już w sobotę została zaproszona przez Jarosława Kaczyńskiego na spotkanie i wtedy prezes PiS zaproponował jej przewodzenie sztabowi wyborczemu.

Ogółem do PKW do wczoraj, gdy minął ostateczny termin, zgłosiły się 22 komitety wyborcze z przynajmniej tysiącem podpisów osób popierających kandydata. Okazało się, że nie było trudno zdobyć tysiąc podpisów, gdyż zostały one zebrane także przez komitety kandydatów, którzy w polityce są egzotyczni. Dużo większym wyzwaniem dla pretendentów do prezydenckiego fotela będzie uzyskanie potwierdzonego poparcia od stu tysięcy osób. Przynajmniej taką liczbę podpisów do PKW należy dostarczyć do północy 6 maja. Dopiero po spełnieniu tego warunku nazwiska dzisiejszych kandydatów na kandydatów znajdą się na karcie do głosowania.

Do PKW trafiły wczoraj zgłoszenia od komitetów: przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego, lidera stronnictwa Piast Zdzisława Podkańskiego, kandydata Stronnictwa Demokratycznego Andrzeja Olechowskiego, byłego posła Samoobrony Zdzisława Jankowskiego, kapitana żeglugi wielkiej Józefa Wójcika, założyciela Stowarzyszenia Poszkodowanych przez System Bankowy i Prawny Romana Sklepowicza, prezesa Stowarzyszenia Narodowego im. Romana Dmowskiego Ludwika Wasiaka, byłego parlamentarzysty i ministra Gabriela Janowskiego, jak również komitety wyborcze Krzysztofa Mazurskiego, Krzysztofa Sadurskiego, Dariusza Kosiura, Pawła Soroki oraz Bartłomieja Kurzei.

Jeszcze w piątek do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiły się do rejestracji komitety wyborcze: lidera PSL Waldemara Pawlaka i działacza opozycji w czasie PRL Kornela Morawieckiego. W sobotę do PKW trafiły zgłoszenia komitetów: lidera Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka i przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera, a w niedzielę - kandydata Platformy Obywatelskiej, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, weterana wyborów prezydenckich w Polsce, byłego przewodniczącego Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego, Bogusława Ziętka - współzałożyciela związku zawodowego "Sierpień '80" (który zasłynął okupacją biura poselskiego premiera Donalda Tuska), oraz komitetu Bogdana Szpryngiela, który w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego bez powodzenia startował z list Libertas. PKW zweryfikowała już złożone podpisy i zarejestrowała komitety Komorowskiego, Kaczyńskiego, Pawlaka, Napieralskiego, Jurka, Morawieckiego, Leppera, Ziętka, Sklepowicza i Podkańskiego. W sprawie rejestracji kolejnych komitetów decyzje zapadną dzisiaj.

Artur Kowalski

Nasz Dziennik 2010-04-27jc


 Aktualności
24/02 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi
24/02 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla wszystkich Polaków
24/02 [[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jedną z postaci, do których powinniśmy ciągle nawiązywać, jest ks. Piotr Skarga
23/02 P. Mucha: Bliskość z Polakami, otwarte spotkania z mieszkańcami to znak rozpoznawczy prezydenta A. Dudy
23/02 Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem z powodu dekretu o ,,strefie wolnej od LGBT"
23/02 Bruksela: Unijni liderzy nie porozumieli się w kwestii nowego budżetu
23/02 Prof. E. Łon: Warto być patriotą gospodarczym
23/02 Sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premedytacją rozprowadza fake newsy na temat szpitala w Łowiczu
 Duchowość, Religia, Kościół
24/02 Fundacja Haart Kenya i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą pomóc ofiarom handlu ludźmi
23/02 Nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów
23/02 Abba Kronios: ,,Moim zdaniem trzeba się powstrzymywać od wszelkich spraw światowych i oddawać się cielesnej ascezie, i starać się ze wszystkich sił pamiętać o wyjściu z ciała i o sądzie Bożym"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł