Portal Poniedziałek - 24 lutego 2020 Boguty, Bogusza, Macieja      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-26 Wypowiedział wojnę kłamstwu katyńskiemu

Stefan Melak, wybitny patriota, niestrudzony bojownik o prawdę na temat ludobójstwa katyńskiego, który całe swoje życie poświęcił służbie Polsce, spoczął na warszawskich Powązkach. Ksiądz Józef Maj podczas Mszy św. żałobnej wskazał na jedno z ostatnich przesłań, jakie pozostawił po sobie zmarły tragicznie prezes Komitetu Katyńskiego.

Ksiądz Józef Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewiu, znał Stefana Melaka osobiście. W wypełnionym po brzegi kościele Świętego Krzyża wygłosił kazanie, w którym podkreślił, że zmarły całe swoje życie poświęcił Narodowi i w jego służbie zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu lecącego do Katynia.

Już w 1974 r. Stefan Melak założył razem z ks. Wacławem Karłowiczem oraz ks. bp. Władysławem Miziołkiem Krąg Pamięci Narodowej. - Proszę zwrócić uwagę, że zasadniczy trzon tej nazwy wszedł w nazwę Instytutu Pamięci Narodowej. Instytutu, który był dzieckiem, skarbem serca Stefana. Bronił Instytutu, gdzie mógł i jak mógł - powiedział ks. Maj. Zaznaczył, że specyfiką drogi życia zmarłego było działanie. - Ale nie zapominajmy, że umysł miał żywy. Nie wiem, kto jest autorem tego pojęcia, że kłamstwo katyńskie to kamień węgielny PRL. Ale na pewno w środowisku warszawskim był on tym, który pierwszy to mówił - zauważył kapłan. Ksiądz Józef Maj podzielił się również wrażeniami z rozmów prowadzonych z prezesem Komitetu Katyńskiego w ostatnim okresie jego życia. - Kiedy pojawiły się w kraju dywagacje, czy Polska ma być solidarna, czy liberalna, nie kto inny jak Stefan powiedział, że tak jak mrzonką komunistów było zwalczenie Kościoła i chrześcijaństwa, tak mrzonką liberałów i kosmopolitów jest zwalczenie patriotyzmu, nie tylko polskiego - oznajmił ks. Maj.

Stefan Melak został pochowany na cmentarzu komunalnym na Powązkach. Członkowie Rodzin Katyńskich oraz warszawiacy, którzy licznie przybyli na pogrzeb, wspominali jego zasługi dla upamiętnienia prawdy o Katyniu. - W 1981 r. pan Melak postawił pomnik na Powązkach, czyli tzw. Krzyż Katyński, który potem Służba Bezpieczeństwa zabrała. A gdy powróciliśmy w pewnym sensie do wolności, monument został przywrócony - wspomina Zbigniew Łukasiak, mieszkaniec Warszawy.

Stefan Melak został jeszcze postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, podpisanym przez p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu, odznaczony za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przewodniczący Komitetu Katyńskiego od początku lat 70. zabiegał o upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Był współtwórcą Kręgu Pamięci Narodowej, który organizował pierwsze uroczystości w Dolince Katyńskiej na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Działał w okresie komunistycznym również w wydawnictwach niezależnych, kolportował prasę niezależną oraz współpracował z Komite

Nasz Dziennik 2010-04-26jc

 Aktualności
24/02 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi
24/02 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla wszystkich Polaków
24/02 [[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jedną z postaci, do których powinniśmy ciągle nawiązywać, jest ks. Piotr Skarga
23/02 P. Mucha: Bliskość z Polakami, otwarte spotkania z mieszkańcami to znak rozpoznawczy prezydenta A. Dudy
23/02 Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem z powodu dekretu o ,,strefie wolnej od LGBT"
23/02 Bruksela: Unijni liderzy nie porozumieli się w kwestii nowego budżetu
23/02 Prof. E. Łon: Warto być patriotą gospodarczym
23/02 Sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premedytacją rozprowadza fake newsy na temat szpitala w Łowiczu
 Duchowość, Religia, Kościół
24/02 Fundacja Haart Kenya i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą pomóc ofiarom handlu ludźmi
23/02 Nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów
23/02 Abba Kronios: ,,Moim zdaniem trzeba się powstrzymywać od wszelkich spraw światowych i oddawać się cielesnej ascezie, i starać się ze wszystkich sił pamiętać o wyjściu z ciała i o sądzie Bożym"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł