Portal Niedziela - 20 wrzesnia 2020 Eustachego, Faustyny, Renaty     "Sprawiedliwi mało mówią, a wiele czynią" - Z Talmudu
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-23 Po dwóch latach koniec śledztwa?

W cieniu śledztwa dotyczącego katastrofy Tu-154M, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, prokuratura wojskowa kończy postępowanie w sprawie wypadku wojskowego samolotu CASA w okolicach Mirosławca, w której ponad dwa lata temu zginęło 20 osób, w tym 16 wysokich wojskowych. Prokuratorzy czekają na wydanie opinii uzupełniającej do toczonego postępowania.

W międzyczasie umorzono śledztwo dotyczące rzekomego wywierania presji i zastraszania członków rodzin poległych żołnierzy, by przestały dociekać przyczyn tej tragedii.


Transportowiec CASA C-295M rozbił się 23 stycznia 2008 roku w Mirosławcu w woj. zachodniopomorskim. Zginęła wtedy czteroosobowa załoga i 16 wysokich oficerów lotnictwa. Śledztwo dotyczy: niewłaściwej organizacji lotów w jednostce w Krakowie, do której należał samolot, działania służb lotniskowych w Mirosławcu i centrum dowodzenia lotów w Warszawie oraz postępowania załogi samolotu. Maszyna wykonywała lot na trasie Warszawa - Powidz - Krzesiny - Mirosławiec - Świdwin - Kraków, rozwożąc uczestników konferencji "Bezpieczeństwo Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP". - Śledztwo aktualnie trwa, jest cyklicznie przedłużane. Przesłuchano podejrzanych, którzy złożyli wyjaśnienia, a my je weryfikujemy - informuje ppłk Sławomir Schewe, rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Dodaje, że prokuratorzy czekają teraz na opinię uzupełniającą. - Jest ona niezbędna, chodzi o pewne uszczegółowienie i wyjaśnienie kwestii opinii pierwotnej, którą posiadamy. Bez tego nie możemy podjąć decyzji o sposobie zakończenia tego śledztwa - twierdzi Schewe.

Opinię uzupełniającą ma wydać zespół około 10 specjalistów z różnych dziedzin. Dotyczy ona m.in. przełożenia na język prawniczy terminologii technicznej. - Myślę, że potrwa to kilka tygodni i wówczas będzie można podejmować decyzje dotyczące śledztwa: czy je zakończyć, postawić akt oskarżenia lub umorzyć, albo ewentualnie przedstawić zarzuty innym osobom. Bez tego nie możemy z niczym ruszyć - zaznacza rzecznik.

W kontekście wypadku lotniczego CASY członkowie rodzin ofiar złożyli doniesienia w 2009 r. o popełnieniu przestępstwa, gdyż uznali, że naciskano na nich, by zniechęcić ich do interesowania się tragedią oraz jej skutkami. Chodzi o Andrzeja Smyczyńskiego, brata drugiego pilota samolotu i wdowę po gen. Andrzeju Andrzejewskim Małgorzatę i jego córkę Klaudynę. Pierwszy miał być zastraszany przez nieznane osoby. W drugim natomiast przypadku nieżyjący już gen. Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych (zginął w katastrofie smoleńskiej), miał wywierać wpływ na kobiety, by zrezygnowały z prasowej krytyki armii w związku z sytuacją socjalną rodzin poległych. Oba wątki śledztwa zostały objęte odrębnymi postępowaniami. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła je z powodu niewykrycia sprawców oraz braku znamion czynu zabronionego.

Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik 2010-04-23jc

 Aktualności
20/09 Trwają dyskusje nad przyszłością Zjednoczonej Prawicy
20/09 MEN: Prawie 100 proc. polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje stacjonarnie
20/09 Polityczny kryzys
20/09 Negocjacje w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
20/09 Wojsko na straży bezpieczeństwa
19/09 Powstanie rząd mniejszościowy?
19/09 Resort zdrowia apeluje o przestrzeganie zaleceń sanitarnych
19/09 Gospodarka w dobrej kondycji
19/09 Ks. kard. R. Sarah: Wspólnota chrześcijan nigdy nie stosowała izolacji i nigdy nie czyniła z kościoła miasta z zamkniętymi bramami. Z radością powróćmy do Eucharystii
 Duchowość, Religia, Kościół
20/09 O wierze w czary
20/09 Ojcze, nie potrzebujesz pokuty!
19/09 Reguła Mistrza a Reguła św. Benedykta
19/09 Lectio Divina #5 Mędrcy ze Wschodu / Mt 2,1-12 /


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł