Portal Niedziela - 20 wrzesnia 2020 Eustachego, Faustyny, Renaty     "Sprawiedliwi mało mówią, a wiele czynią" - Z Talmudu
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-21 Przejmijmy inicjatyw

O powołanie niezależnej Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Katyniem, zwróciła się do premiera Donalda Tuska Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej.

"Wnioski takiej Komisji, z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii" - czytamy w liście adresowanym do Donalda Tuska. Autorzy wymieniają trzy powody, dla których powinna powstać taka komisja. Po pierwsze, ze względu na wyjątkową wagę, jaką dla Polski ma katastrofa samolotu z prezydentem i osobami kierującymi najważniejszymi instytucjami państwa na pokładzie. Po drugie, ponieważ do tragedii doszło na terytorium innego kraju.

Tymczasem parlamentarzyści ostrożnie podchodzą do kwestii powoływania jakichkolwiek specjalnych komisji, które mogłyby zbadać przyczyny tragedii. - Rozumiem intencje pana profesora Jacka Trznadla, szefa Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej. Jednakże myślę, że po gestach i słowach, które padły także nad trumną Pana Prezydenta ze strony najwyższych władz rosyjskich, dałbym jeszcze szansę, żeby Rosjanie wznowili śledztwo katyńskie. Dlatego że teraz takie nasze działania byłyby jednak odczytane jako wyraz pewnej nieufności - oznajmia poseł Jerzy Budnik (PO). Zaznacza jednocześnie, że powołanie Międzynarodowej Komisji Technicznej należałoby poważnie rozważyć, gdyby okazało się, iż ze strony rosyjskiej nie ma dobrej woli. - Jestem za tym, aby wyjaśnić przyczyny wypadku samolotu pod Smoleńskiem, ale przejdźmy najpierw przez tę pierwszą fazę, czyli niech zakończą się prace prokuratury rosyjskiej i zostanie przedstawiony raport końcowy - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" poseł Budnik.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego poseł Antoni Macierewicz (PiS) jest zaniepokojony informacjami pojawiającymi się w mediach na temat katastrofy, m.in. tym, że na czas wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu nie sprowadzono do Smoleńska specjalnego naziemnego systemu nawigacyjnego ILS (Instrument Landing System) oraz że samolot prezydencki był pierwszym na świecie, który uległ katastrofie mimo tego, że był wyposażony w urządzenie zwane Terrain Awareness and Warning System. TAWS zawiera skomputeryzowane mapy świata i ostrzega pilotów za każdym razem, gdy za bardzo zbliżą się do szczytu, wieży radiowej lub innej przeszkody - a także w przypadku zbyt małej odległości od ziemi. - Wpisuje się to w cykl niepewności, niejasności, znaków zapytania, których jest tutaj doprawdy cała masa - zauważa Macierewicz. Podkreśla jednak, "że rzeczywista ocena i stanowisko będą mogły być podjęte dopiero wtedy, gdy otrzymamy od rosyjskiej prokuratury konkretne informacje".

Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik 2010-04-21jc

 Aktualności
20/09 Trwają dyskusje nad przyszłością Zjednoczonej Prawicy
20/09 MEN: Prawie 100 proc. polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje stacjonarnie
20/09 Polityczny kryzys
20/09 Negocjacje w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
20/09 Wojsko na straży bezpieczeństwa
19/09 Powstanie rząd mniejszościowy?
19/09 Resort zdrowia apeluje o przestrzeganie zaleceń sanitarnych
19/09 Gospodarka w dobrej kondycji
19/09 Ks. kard. R. Sarah: Wspólnota chrześcijan nigdy nie stosowała izolacji i nigdy nie czyniła z kościoła miasta z zamkniętymi bramami. Z radością powróćmy do Eucharystii
 Duchowość, Religia, Kościół
20/09 O wierze w czary
20/09 Ojcze, nie potrzebujesz pokuty!
19/09 Reguła Mistrza a Reguła św. Benedykta
19/09 Lectio Divina #5 Mędrcy ze Wschodu / Mt 2,1-12 /


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł