Portal Niedziela - 20 wrzesnia 2020 Eustachego, Faustyny, Renaty     "Sprawiedliwi mało mówią, a wiele czynią" - Z Talmudu
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-20 Służba była w centrum jego życia

Polacy żegnali wczoraj ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Trumna z ciałem prezydenta spoczęła w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

Trumna z ciałem ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego została przewieziona do Świątyni Opatrzności Bożej po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze św. Jana. Wcześniej wystawiona była na widok publiczny w Belwederze. Uroczysty przejazd konduktu do Wilanowa odbył się ulicami stolicy. Po ceremonii pogrzebowej, w której nie uczestniczył premier Donald Tusk, ciało Ryszarda Kaczorowskiego spoczęło w krypcie grobowej świątyni.

Ryszard Kaczorowski, który zginął tragicznie 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Katyniem, to bohater II wojny światowej. Urodził się w 1919 roku w Białymstoku. Przed wojną był instruktorem harcerskim w tym mieście. Harcerstwo stanowiło oś jego życia. Za tworzenie konspiracyjnych Szarych Szeregów pod sowiecką okupacją trafił w 1940 r. do celi śmierci. Sto dni czekał na egzekucję. Wojskowy sąd najwyższą karę zmienił na 10 lat łagrów. Zesłano go do doliny śmierci nad Kołymą, gdzie wyrywał dla Stalina z wiecznej zmarzliny złoto. Wolność odzyskał dwa lata po aresztowaniu, po podpisaniu układu Majskiego. Pod Monte Cassino Kaczorowski dowodził jednym z ośrodków łączności w 2. Brygadzie Strzelców. Przeszedł z Andersem cały szlak bojowy. Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie aktywnie działał w organizacjach emigracyjnych, budując harcerstwo na obczyźnie. Był naczelnikiem, a następnie przewodniczącym emigracyjnego ZHP przez ponad 30 lat. W 1989 roku, po nagłej śmierci Kazimierza Sabbata, objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Rok później, w grudniu, urząd i insygnia władzy, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski, przekazał na Zamku Królewskim w Warszawie Lechowi Wałęsie. W 2004 r. Elżbieta II za zasługi na rzecz Polonii brytyjskiej uhonorowała go Orderem św. Michała i św. Jerzego.

Anna Ambroziak

Nasz Dziennik 2010-04-20jc


 Aktualności
20/09 Trwają dyskusje nad przyszłością Zjednoczonej Prawicy
20/09 MEN: Prawie 100 proc. polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje stacjonarnie
20/09 Polityczny kryzys
20/09 Negocjacje w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
20/09 Wojsko na straży bezpieczeństwa
19/09 Powstanie rząd mniejszościowy?
19/09 Resort zdrowia apeluje o przestrzeganie zaleceń sanitarnych
19/09 Gospodarka w dobrej kondycji
19/09 Ks. kard. R. Sarah: Wspólnota chrześcijan nigdy nie stosowała izolacji i nigdy nie czyniła z kościoła miasta z zamkniętymi bramami. Z radością powróćmy do Eucharystii
 Duchowość, Religia, Kościół
20/09 O wierze w czary
20/09 Ojcze, nie potrzebujesz pokuty!
19/09 Reguła Mistrza a Reguła św. Benedykta
19/09 Lectio Divina #5 Mędrcy ze Wschodu / Mt 2,1-12 /


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł