Portal Niedziela - 20 wrzesnia 2020 Eustachego, Faustyny, Renaty     "Sprawiedliwi mało mówią, a wiele czynią" - Z Talmudu
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-15 Papież solidarny z Polakami

- Wiem, że trwacie w żałobie narodowej po stracie prezydenta i osób, które mu towarzyszyły. Niech umocnieniem dla was będzie przesłanie Wielkanocy, które przypomina nam, że "nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana" (Rz 14, 7) - powiedział wczoraj do Polaków Ojciec Święty.

W czasie wczorajszej audiencji ogólnej w Watykanie Benedykt XVI zapewnił o swoim duchowym wsparciu dla pogrążonych w żałobie. Do Polski wciąż napływają depesze kondolencyjne z całego świata. W różnych krajach odprawiane są Msze św. w intencji tych, którzy zginęli pod Katyniem...

"Dziesiątki tysięcy osób, twarzy pełnych niedowierzania i skruchy, młodych, starszych, rodzin, dzieci - wszyscy połączeni w bolesnej ciszy, która ogarnia tyle pytań o tę olbrzymią narodową tragedię i przekracza wszystkie odpowiedzi" - napisał wczoraj watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Zwrócił uwagę na ból, łzy i modlitwy w pogrążonej w żałobie Polsce. Podkreślił, że zjednoczeni Polacy opłakują w milczeniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kondolencje i wyrazy duchowej bliskości w tym trudnym dla Narodu Polskiego momencie przesłał przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy ks. kard. Péter Erdo, Prymas Węgier. Zapewnił o modlitwie za ofiary katastrofy lotniczej i za Naród Polski. Podkreślił, że wiadomość o tragicznym wypadku wywołała na całym świecie "wielkie emocje i głęboki ból". W polskim kościele w Budapeszcie została odprawiona Msza św. w intencji prezydenta Polski, jego małżonki i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski na Węgrzech ks. abp Juliusz Janusz.

Kondolencje i wyrazy serdecznej solidarności złożył Polakom ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Z udziałem pary królewskiej oraz tysiąca osób została odprawiona Msza św. żałobna w Oslo w Norwegii. Modlitwie za prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żonę oraz pozostałe ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskim przewodniczył ks. bp Bernt Eidsvig, ordynariusz Oslo.

Gesty solidarności z Polakami płyną również z Hiszpanii. Za ofiary katastrofy dziś o godz. 20.30 Mszę św. w katedrze w Grenadzie odprawi arcybiskup Grenady ks. Javier Martínez Fernández.

Także w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana jutro o godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych ofiar katastrofy samolotu rządowego. Na Mszę św. żałobną przybędą też przedstawiciele Ambasady RP w Wiedniu oraz instytucji międzynarodowych w stolicy Austrii.

MP

Nasz Dziennik 2010-04-15jc

 Aktualności
20/09 Trwają dyskusje nad przyszłością Zjednoczonej Prawicy
20/09 MEN: Prawie 100 proc. polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje stacjonarnie
20/09 Polityczny kryzys
20/09 Negocjacje w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
20/09 Wojsko na straży bezpieczeństwa
19/09 Powstanie rząd mniejszościowy?
19/09 Resort zdrowia apeluje o przestrzeganie zaleceń sanitarnych
19/09 Gospodarka w dobrej kondycji
19/09 Ks. kard. R. Sarah: Wspólnota chrześcijan nigdy nie stosowała izolacji i nigdy nie czyniła z kościoła miasta z zamkniętymi bramami. Z radością powróćmy do Eucharystii
 Duchowość, Religia, Kościół
20/09 O wierze w czary
20/09 Ojcze, nie potrzebujesz pokuty!
19/09 Reguła Mistrza a Reguła św. Benedykta
19/09 Lectio Divina #5 Mędrcy ze Wschodu / Mt 2,1-12 /


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł