Portal Poniedziałek - 24 lutego 2020 Boguty, Bogusza, Macieja      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-15 Papież solidarny z Polakami

- Wiem, że trwacie w żałobie narodowej po stracie prezydenta i osób, które mu towarzyszyły. Niech umocnieniem dla was będzie przesłanie Wielkanocy, które przypomina nam, że "nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana" (Rz 14, 7) - powiedział wczoraj do Polaków Ojciec Święty.

W czasie wczorajszej audiencji ogólnej w Watykanie Benedykt XVI zapewnił o swoim duchowym wsparciu dla pogrążonych w żałobie. Do Polski wciąż napływają depesze kondolencyjne z całego świata. W różnych krajach odprawiane są Msze św. w intencji tych, którzy zginęli pod Katyniem...

"Dziesiątki tysięcy osób, twarzy pełnych niedowierzania i skruchy, młodych, starszych, rodzin, dzieci - wszyscy połączeni w bolesnej ciszy, która ogarnia tyle pytań o tę olbrzymią narodową tragedię i przekracza wszystkie odpowiedzi" - napisał wczoraj watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Zwrócił uwagę na ból, łzy i modlitwy w pogrążonej w żałobie Polsce. Podkreślił, że zjednoczeni Polacy opłakują w milczeniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kondolencje i wyrazy duchowej bliskości w tym trudnym dla Narodu Polskiego momencie przesłał przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy ks. kard. Péter Erdo, Prymas Węgier. Zapewnił o modlitwie za ofiary katastrofy lotniczej i za Naród Polski. Podkreślił, że wiadomość o tragicznym wypadku wywołała na całym świecie "wielkie emocje i głęboki ból". W polskim kościele w Budapeszcie została odprawiona Msza św. w intencji prezydenta Polski, jego małżonki i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski na Węgrzech ks. abp Juliusz Janusz.

Kondolencje i wyrazy serdecznej solidarności złożył Polakom ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Z udziałem pary królewskiej oraz tysiąca osób została odprawiona Msza św. żałobna w Oslo w Norwegii. Modlitwie za prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żonę oraz pozostałe ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskim przewodniczył ks. bp Bernt Eidsvig, ordynariusz Oslo.

Gesty solidarności z Polakami płyną również z Hiszpanii. Za ofiary katastrofy dziś o godz. 20.30 Mszę św. w katedrze w Grenadzie odprawi arcybiskup Grenady ks. Javier Martínez Fernández.

Także w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana jutro o godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych ofiar katastrofy samolotu rządowego. Na Mszę św. żałobną przybędą też przedstawiciele Ambasady RP w Wiedniu oraz instytucji międzynarodowych w stolicy Austrii.

MP

Nasz Dziennik 2010-04-15jc

 Aktualności
24/02 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi
24/02 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla wszystkich Polaków
24/02 [[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jedną z postaci, do których powinniśmy ciągle nawiązywać, jest ks. Piotr Skarga
23/02 P. Mucha: Bliskość z Polakami, otwarte spotkania z mieszkańcami to znak rozpoznawczy prezydenta A. Dudy
23/02 Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem z powodu dekretu o ,,strefie wolnej od LGBT"
23/02 Bruksela: Unijni liderzy nie porozumieli się w kwestii nowego budżetu
23/02 Prof. E. Łon: Warto być patriotą gospodarczym
23/02 Sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premedytacją rozprowadza fake newsy na temat szpitala w Łowiczu