Portal Poniedziałek - 24 lutego 2020 Boguty, Bogusza, Macieja      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-14 Pożegnanie Pary Prezydenckiej

Z Moskwy do Warszawy przetransportowano wczoraj trumnę z ciałem Pierwszej Damy. Na trasie konduktu żałobnego z lotniska do centrum Warszawy Marię Kaczyńską żegnały modlitwą i kwiatami dziesiątki tysięcy Polaków. Trumny z ciałami Pary Prezydenckiej wystawiono na widok publiczny w Sali Kolumnowej siedziby głowy państwa na Krakowskim Przedmieściu. Uroczystość żałobna odbędzie się w sobotę na placu Piłsudskiego w Warszawie, a pogrzeb Prezydenckiej Pary w niedzielę w Krakowie. Lech i Maria Kaczyńscy pochowani zostaną na Wawelu.

Hołd Parze Prezydenckiej można składać w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostały wystawione trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich. - Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi na to, by Pałac Prezydencki był otwarty przez całą dobę. Chcemy jak najmniej ingerować w te spontaniczne wyrazy sympatii, współczucia - mówił minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin.

Około godziny 10.30 z Moskwy do Warszawy przetransportowano trumnę z ciałem Marii Kaczyńskiej. Ceremonia powitania, na prośbę rodziny, miała charakter rodzinny, bez udziału najwyższych władz kraju. Żałobny kondukt przybył z lotniska do Pałacu Prezydenckiego tą samą trasą, którą w niedzielę transportowana była trumna z ciałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała wczoraj, że pogrzeb Pary Prezydenckiej odbędzie się w niedzielę w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie Msza Święta o godz. 14.00 przed bazyliką Mariacką. W sobotę natomiast o godz. 12.00 na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość żałobna i pożegnanie wszystkich ofiar katastrofy. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział wczoraj, iż do soboty najprawdopodobniej nie uda się zakończyć w Moskwie identyfikacji zwłok wszystkich ofiar katastrofy pod Katyniem. Dziś od godz. 14.00 trumny z ciałami ofiar katastrofy, które dotrą do Warszawy, zostaną wystawione w Warszawie w hali na Torwarze.

Lech i Maria Kaczyńscy spoczną w Krakowie na Wawelu, w krypcie Józefa Piłsudskiego. - Żeby tam spoczął razem z tymi, którzy się zasłużyli dla dobra naszej Ojczyzny: od królów po bohaterów, wodzów. Ufam, że całe społeczeństwo, zwłaszcza Krakowa, przyjmie tę decyzję ze zrozumieniem, a moim pragnieniem jest, aby ten pogrzeb i to miejsce przyczyniło się do zjednoczenia wszystkich ludzi dla dobra naszego społeczeństwa i dla pokoju - mówił metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zaznaczył, iż prezydent zmarł "w warunkach wyjątkowych i po bohatersku, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom". Kardynał Dziwisz wyjaśniał, że miejsce pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej konsultowano z rodziną Prezydenckiej Pary.

Puste ławy w Sejmie

Podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów w Sejmie parlamentarzyści z udziałem rządu, reprezentantów Kancelarii Prezydenta i najwyższych urzędów w kraju pożegnali swoich tragicznie zmarłych kolegów. W katastrofie samolotu zginęło 15 posłów i 3 senatorów. - Spotykamy się dzisiaj, by uczcić pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i całej polskiej delegacji, wszystkich, którzy zginęli w tragicznej katastrofie koło Smoleńska. Wśród nich był też Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, i ministrowie, generałowie, szefowie centralnych instytucji państwa, biskupi i przedstawiciele rodzin katyńskich, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu. Pamiętamy o wszystkich - mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Sala sejmowa była pełna, pozostało tylko kilkanaście wolnych foteli po tych, którzy tragicznie zginęli. Na ich miejscach leżały kwiaty i wystawiono portrety tragicznie zmarłych parlamentarzystów. Odczytano nazwiska zmarłych posłów i senatorów: Krzysztofa Putry, Grażyny Gęsickiej, Przemysława Gosiewskiego, Aleksandry Natalli-Świat, Zbigniewa Wassermanna, Janiny Fetlińskiej, Stanisława Zająca, Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka, Sebastiana Karpiniuka, Arkadiusza Rybickiego, Jerzego Szmajdzińskiego, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Jolany Szymanek-Deresz, Leszka Deptuły, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa, Macieja Płażyńskiego. Na telebimie wyświetlono zdjęcia tragicznie zmarłych. Ich pamięć uczczono minutą ciszy i specjalnym oświadczeniem.

"Doszło do największej tragedii w powojennej historii Polski. W drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Śmierć ponieśli wszyscy członkowie delegacji, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie oraz osiemnaścioro posłów i senatorów, wśród nich troje wicemarszałków Sejmu i Senatu oraz marszałek Sejmu III kadencji" - przyjęli w oświadczeniu parlamentarzyści. Zaznaczyli, że las smoleński stał się miejscem polskiego dramatu. "Stajemy znowu wobec wielkiego wyzwania, jakim jest zrozumienie sensu ofiary życia w imię służby Ojczyźnie" - napisano w oświadczeniu. Składając hołd ofiarom tragedii, podziękowali "za ich służbę Polsce. Składając hołd wszystkim ofiarom tragicznej katastrofy i oddając Im cześć, dziękujemy za Ich wierną służbę Polsce. Dzisiaj w obliczu tego narodowego dramatu jesteśmy razem, złączeni troską o losy naszej Ojczyzny".

Artur Kowalski

Nasz Dziennik 2010-04-14jc

 Aktualności
24/02 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi
24/02 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla wszystkich Polaków
24/02 [[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jedną z postaci, do których powinniśmy ciągle nawiązywać, jest ks. Piotr Skarga
23/02 P. Mucha: Bliskość z Polakami, otwarte spotkania z mieszkańcami to znak rozpoznawczy prezydenta A. Dudy
23/02 Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem z powodu dekretu o ,,strefie wolnej od LGBT"
23/02 Bruksela: Unijni liderzy nie porozumieli się w kwestii nowego budżetu
23/02 Prof. E. Łon: Warto być patriotą gospodarczym
23/02 Sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premedytacją rozprowadza fake newsy na temat szpitala w Łowiczu
 Duchowość, Religia, Kościół
24/02 Fundacja Haart Kenya i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą pomóc ofiarom handlu ludźmi
23/02 Nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów
23/02 Abba Kronios: ,,Moim zdaniem trzeba się powstrzymywać od wszelkich spraw światowych i oddawać się cielesnej ascezie, i starać się ze wszystkich sił pamiętać o wyjściu z ciała i o sądzie Bożym"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł