Portal Poniedziałek - 24 lutego 2020 Boguty, Bogusza, Macieja      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2010-04-13 Test dla Platformy

Katastrofa w Lesie Katyńskim i śmierć wielu wysokich funkcjonariuszy państwowych na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim oznacza konieczność obsadzenia wakujących stanowisk. To truizm, ale mimo tej tragedii państwo musi funkcjonować. O obsadzie stanowisk: prezesów Narodowego Banku Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, powołaniu nowego rzecznika praw obywatelskich, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz poszczególnych rodzajów sił zbrojnych będą decydować marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i Platforma Obywatelska wespół z koalicyjnym Polskim Stronnictwem Ludowym. I nie ma co ukrywać, że Polacy z uwagą będą przyglądać się tym nominacjom i z tego powodu będzie to na pewno test na wiarygodność PO i samego marszałka Sejmu.

Test polegałby na tym, aby te funkcje, które trzeba szybko obsadzić, powierzać osobom, które nie są związane z Platformą ani nie są jej członkami. Tak nakazywałaby zwykła przyzwoitość, bo przecież marszałek tylko pełni obowiązki głowy państwa i powołuje tymczasowych szefów różnych instytucji podległych bezpośrednio prezydentowi. Na razie wydaje się, że Komorowski nie mianuje ludzi bezpośrednio z PO, ale jednak wskazuje osoby spoza administracji prezydenckiej i związane z partią rządzącą. Szefem kancelarii prezydenckiej po zmarłym Władysławie Stasiaku został nie ktoś z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, co wydawało się naturalne, lecz mało znany Jacek Michałowski, dyrektor zbliżonej do PO Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. A szefem BBN po Aleksandrze Szczygle został gen. Stanisław Koziej, były wiceminister obrony narodowej w rządach PiS i PO. To bez wątpienia jeden z najlepszych w Polsce ekspertów do spraw wojska i bezpieczeństwa, którego kompetencji nikt nie podważa. Nie można mu też zarzucić związków z jedną konkretną partią polityczną. Z drugiej strony, nic nie stało na przeszkodzie, aby Biurem Bezpieczeństwa Narodowego pokierował zastępca Aleksandra Szczygły Witold Waszczykowski.

Wypada mieć nadzieję, że marszałek Komorowski pokaże jednak klasę i nie będzie zbyt szeroko korzystał ze swoich - tymczasowych w końcu - uprawnień. Testem na wiarygodność i przyzwoitość Platformy będzie na pewno wybór nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Politycy PO od dawna toczyli otwartą wojnę z prof. Januszem Kurtyką, nie mogli się doczekać końca jego kadencji.

I wkrótce się przekonamy, czy wykorzystają sytuację, aby szybko zawłaszczyć IPN, który jest jednym z symboli niezwykle pozytywnie ocenianej przez Polaków polityki historycznej prezydenta Kaczyńskiego. Tym bardziej że zapewne marszałek Komorowski podpisze nową ustawę o Instytucie, której prezydent Lech Kaczyński był przeciwny.

Obowiązki zmarłych wysokich dowódców wojskowych przejęli ich pierwsi zastępcy i raczej nie będzie tragedii, gdy będą pełnili swoje obowiązki do czasu wyboru prezydenta. Nowa głowa państwa powinna mieć swobodę wskazania szefa Sztabu Generalnego i dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Tak samo jak powinno się pozostawić prezydentowi, którego wybiorą wszyscy Polacy, prawo do nominowania prezesa Narodowego Banku Polskiego. Bronisław Komorowski nie musi się z tym spieszyć. Chyba że będzie ku temu szukał pretekstu razem z kolegami z PO.

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik 2010-04-13jc

 Aktualności
24/02 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi
24/02 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla wszystkich Polaków
24/02 [[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Jedną z postaci, do których powinniśmy ciągle nawiązywać, jest ks. Piotr Skarga
23/02 P. Mucha: Bliskość z Polakami, otwarte spotkania z mieszkańcami to znak rozpoznawczy prezydenta A. Dudy
23/02 Francuskie miasto zawiesza współpracę z Kraśnikiem z powodu dekretu o ,,strefie wolnej od LGBT"
23/02 Bruksela: Unijni liderzy nie porozumieli się w kwestii nowego budżetu
23/02 Prof. E. Łon: Warto być patriotą gospodarczym
23/02 Sztab wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z premedytacją rozprowadza fake newsy na temat szpitala w Łowiczu
 Duchowość, Religia, Kościół
24/02 Fundacja Haart Kenya i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą pomóc ofiarom handlu ludźmi
23/02 Nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów
23/02 Abba Kronios: ,,Moim zdaniem trzeba się powstrzymywać od wszelkich spraw światowych i oddawać się cielesnej ascezie, i starać się ze wszystkich sił pamiętać o wyjściu z ciała i o sądzie Bożym"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł