Portal Czwartek - 17 stycznia 2019 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2005-06-03 Wspomnienia z kazachstańskich stepów

Wystawa poświęcona Polakom w Kazachstanie zostanie otwarta w poniedziałek o godz. 12.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na ekspozycji zatytułowanej "Malarski pamiętnik Feliksa Mostowicza" znajdą się obrazy olejne, akwarele i rysunki wykonane w Kazachstanie przez potomka zesłańców z Żytomierszczyzny oraz fotografie z jego rodzinnego albumu.
Feliks Mostowicz urodził się 26 marca 1947 r. w osadzie Biełojarka w obwodzie kokczetawskim. Jego rodzina wywodziła się z miejscowości Uszomir (rejon korosteński) na Żytomierszczyźnie, skąd została deportowana w 1936 r., bez prawa powrotu w ojczyste strony. Feliks Mostowicz w Kazachstanie uczył się, pracował, założył rodzinę. W porównaniu z innymi mieszkającymi tam Polakami wiodło mu się nie najgorzej. Po ukończeniu Wydziału Sztuk Plastycznych Instytutu Pedagogicznego w Omsku z powodzeniem zajął się malarstwem, eksponując swoje obrazy m.in. w Moskwie, Ałma Acie, Kokczetawie i Karagandzie.
Żona pracowała na uniwersytecie, syn uczył się w szkole o profilu artystycznym, mała córeczka nie przysparzała zmartwień - mimo to artysta nie czuł się szczęśliwy. Nie opuszczało go poczucie obcości, gdyż kraju, w którym mieszkał, nigdy nie uznał za swą ojczyznę. Dobrze pamiętał, że jego rodzina przybyła tu nie z własnej woli. Wspominał też opowieści sąsiada - polskiego zesłańca. Wszyscy znali go jako zdolnego stolarza, jednak w rzeczywistości ów starszy człowiek był nauczycielem, który wykładał kiedyś historię Polski. On to zaszczepił Feliksowi miłość do nieznanej ojczyzny. Uczynił go też spadkobiercą swoich idei, prosząc: "Opowiedz kiedyś o naszych losach, ponieważ komunizm nie będzie trwał wiecznie".
Kiedy Feliks Mostowicz spełnił swoje marzenie i wreszcie przyjechał do kraju przodków, przywiózł do Warszawy zbiorowy portret kazachstańskich Polaków, przedstawiający ich przeszłość i teraźniejszość. Swój malarski pamiętnik rozpoczyna w 1936 r., kiedy odbywały się masowe wywózki Polaków z Ukrainy do Kazachstanu. Na symbolicznym obrazie "Deportacja" artysta namalował kobietę z małym dzieckiem i mężczyznę, których niewidoczna siła porywa w przeciwnych kierunkach. Ona trafi wkrótce na zesłanie, on - do więzienia.
Na wystawie można będzie zobaczyć także dzieła dobitnie ukazujące, że nowa ojczyzna zesłańców była pod każdym względem inna od ich rodzinnego kraju. Na obrazach znalazły także odzwierciedlenie prześladowania katolików, potajemne sprawowanie kultu religijnego, a także realia życia rodziny artysty i jego własne doświadczenia.
Wszystkie prace, które zostaną pokazane na wystawie, artysta podarował warszawskiemu Muzeum Niepodległości.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-06-03ab

 Aktualności
17/01 Zaostrzenie przepisów o cudzoziemcach
17/01 Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz czy wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu tematami posiedzenia Sejmu
17/01 Gdańsk: dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe prezydenta Adamowicza
17/01 Debata europosłów nt. sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
16/01 Min. Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało program opieki nad pacjentami z niewydolnością serca
16/01 Warszawa: dziś rozpoczyna się polsko-amerykańska konferencja nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem m.in. premiera RP
16/01 Rządowy projekt emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, z poparciem opozycji
14/01 Żeglarski ulubieniec - czyli słów kilka o czarterze jachtów w Chorwacji
 Duchowość, Religia, Kościół
17/01 Piastowanie świata
17/01 Papież Franciszek: Powiedzenie "Abba" jest czymś o wiele bardziej intymnym i poruszającym niż jedynie nazywanie Boga "Ojcem"
16/01 "Wszelka przesada pochodzi od diabła"
16/01 Panama: przybyli kolejni polscy uczestnicy ŚDM


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł