Portal Czwartek - 17 stycznia 2019 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2007-11-29 "Tak" dla prywatyzacji

Nieco ponad 600 głosów zdecydowało o wyniku referendum w sprawie częściowej prywatyzacji przez giełdę Katowickiego Holdingu Węglowego. Spośród ponad 16,2 tys. głosujących pracowników spółki 52 procent wyraziło zgodę na prywatyzację.

Zorganizowane przez władze KHW referendum w sprawie częściowej prywatyzacji spółki przez giełdę cieszyło się dużym zainteresowaniem pracowników. Swoje głosy oddało ponad 16,2 tys. osób z prawie 20-tysięcznej załogi. Za wejściem KHW na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych opowiedziało się 52 procent głosujących. - Wynik referendum pokazał, że coraz powszechniejsza staje się świadomość tego, iż utrzymanie miejsc pracy i godne zarobki zależą od rozwoju i sukcesu całej firmy - ocenił Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW. To pierwsze w historii KHW referendum prywatyzacyjne "na tak". Wcześniejsze, dotyczące prywatyzacji poprzez inwestora strategicznego, spotykały się z brakiem zgody załogi.
Do wyników głosowania ostrożnie podchodzą górnicze związki zawodowe, które podkreślają, że nikła przewaga zwolenników prywatyzacji pokazuje, iż w sprawie pozostaje jeszcze wiele wątpliwości. Związki obawiają się także tego, że strona rządowa nie dotrzyma obietnic zachowania pakietu większościowego akcji i w przyszłości KHW w całości trafi na giełdę. Zarówno związki zawodowe, jak i pracodawca podkreślają, że wciąż nie został podpisany pakt społeczny, dający gwarancje pracy i przywileje pracownicze załodze w zamian za zgodę na prywatyzację. Ma to się stać w styczniu 2008 roku.
KHW może zadebiutować na giełdzie jeszcze w przyszłym roku. Do sprzedaży trafiłoby 30 procent akcji spółki. Pakiet większościowy ma pozostać w rękach Skarbu Państwa. Uzyskane fundusze mają być przeznaczone głównie na inwestycje. KHW wydobywa ok. 16 mln ton węgla rocznie, od 2001 roku przynosi zyski.
MA
"Nasz Dziennik" 2007-11-29wa

 Aktualności
17/01 Zaostrzenie przepisów o cudzoziemcach
17/01 Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz czy wybór uzupełniający członka Trybunału Stanu tematami posiedzenia Sejmu
17/01 Gdańsk: dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe prezydenta Adamowicza
17/01 Debata europosłów nt. sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
16/01 Min. Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało program opieki nad pacjentami z niewydolnością serca
16/01 Warszawa: dziś rozpoczyna się polsko-amerykańska konferencja nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem m.in. premiera RP
16/01 Rządowy projekt emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, z poparciem opozycji
14/01 Żeglarski ulubieniec - czyli słów kilka o czarterze jachtów w Chorwacji
 Duchowość, Religia, Kościół
17/01 Piastowanie świata
17/01 Papież Franciszek: Powiedzenie "Abba" jest czymś o wiele bardziej intymnym i poruszającym niż jedynie nazywanie Boga "Ojcem"
16/01 "Wszelka przesada pochodzi od diabła"
16/01 Panama: przybyli kolejni polscy uczestnicy ŚDM


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł