Portal Sobota - 23 marca 2019 Feliksa, Konrada, Zbysławy     "Bóg nie zsyła nam rozpaczy, aby nas zabić, lecz by nowe obudzić w nas zycie." - Hermann Hesse
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2007-03-18 Chirac stanie przed sądem

Prezydent Francji Jacques Chirac będzie musiał stanąć przed sądem i odpowiadać w sprawie fikcyjnych etatów działaczy byłej partii RPR, zarejestrowanych i opłacanych przez merostwo Paryża w czasie, gdy pełnił tam funkcję mera. Chirac, który ostatnio zadeklarował, że nie będzie się ubiegał o startowanie w zbliżających się wyborach prezydenckich, może wystąpić przed sądem nawet w charakterze oskarżonego.

Wezwanie otrzyma on najprawdopodobniej w połowie czerwca. Wówczas bowiem wygaśnie jego immunitet należny prezydentowi kraju. Nie jest jeszcze wiadomo, w jakim charakterze Jacques Chirac zostanie wezwany do sądu. W rachubę wchodzą trzy możliwości: może on występować jako zwykły świadek; oskarżony, na którym ciążą poważne zarzuty łamania prawa lub tzw. świadek wspomagający (status pośredni między dwoma pierwszymi).
Przypuszcza się, że Jacques Chirac będzie wezwany przez sędziego Alaina Philibeaux, dziekana sędziów śledczych w sądzie najwyższej instancji w Nanterre jako świadek wspomagający. W tej samej sprawie były premier Alain Juppé został skazany w 2004 r. na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 10 lat pozbawienia czynnych praw wyborczych, które zostały skrócone przez sąd apelacyjny do 14 miesięcy w zawieszeniu i jednego roku pozbawienia praw wyborczych.
Afera z fikcyjnymi etatami dla działaczy RPR w merostwie w Paryżu, jak i w firmach, które otrzymały kontrakty z tego merostwa, wyszła na jaw zupełnie przypadkowo w lutym 1998 r., kiedy to sędzia Eric Halphen prowadził śledztwo w sprawie nadużyć w przyznawaniu mieszkań socjalnych i obniżaniu ich czynszów dla członków rodzin wysoko postawionych urzędników merostwa, w tym dla syna Alaina Juppé, który w czasach kierowania merostwem przez Jacques'a Chiraca był (w latach 1983-1995) jego zastępcą do spraw finansowych. Do prowadzącego śledztwo zgłosiła się kobieta, mająca takie samo nazwisko i imię jak osoba zamieszana w kombinacje finansowe RPR, myśląc, że jest ona poszukiwana przez policję. W dobrej wierze powiedziała sędziemu, że od wielu lat jest bliską współpracownicą Alaina Juppé i niezależnie od miejsca pracy, również wtedy, gdy była jego współpracownicą w latach 1995-1997, kiedy pełnił on funkcję premiera, jej etat opłacany był przez merostwo Paryża.
Wypowiedź wywołała wielki skandal. Alain Juppé został skazany, mimo że głównym odpowiedzialnym był szef merostwa Jacques Chirac i przewodniczący RPR, który nie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności z racji sprawowania urzędu prezydenta.
Zanosi się na to, że zapowiadający się nowy proces dokładniej wyjaśni zakres ówczesnego procederu i wskaże ludzi za niego odpowiedzialnych. Może to też być smutny koniec politycznej kariery Jacques' a Chiraca.
Franciszek L. Ćwik, Caen
"Nasz Dziennik" 2007-03-17wa

 Aktualności
23/03 [TYLKO U NAS] A. Sobecka: Jest możliwość nowelizacji prawa oświatowego tak, aby wprowadzić zakaz szkodliwej ideologii gender
23/03 Plany pogłębienia jednolitego rynku
23/03 [TYLKO U NAS] Ks. dr R. Ostrowski: Katolickość przedsiębiorcy polega na tym, w jaki sposób odnosi się do rodziny poprzez Boga
23/03 Czeskie koleje uruchamiają połączenie Kraków-Praga
22/03 [TYLKO U NAS] K. Pawłowicz: W czasach rządu PO-PSL ukradziono Polakom około 250 mld złotych
22/03 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Zastanawiam się, skąd wzięły się środowiska, które powołując się na formację narodową - są prorosyjskie, a nawet proputinowskie
 Duchowość, Religia, Kościół
23/03 Medytacje o Męce Pańskiej. SZYMON PIOTR
23/03 Daj szansę
23/03 Pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę
23/03 Biskupi zachęcają do podjęcia we wszystkich parafiach duchowej adopcji
22/03 Jak Benedykt zapowiedział swoją śmierć braciom. Posłuchaj fragmentu II księgi "Dialogów" św. Grzegorza Wielkiego
22/03 Teologia chodzenia


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł