Portal Czwartek - 12 grudnia 2019 Ady, Aleksandra, Dagmary     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2019-08-13 4 zasady planowania instalacji elektrycznej w kuchni

Przemyślane zaplanowanie instalacji elektrycznej w kuchni to jeden z fundamentów jej funkcjonalności. Trzeba wziąć pod uwagę ergonomiczne rozmieszczenie sieci gniazd wtykowych oraz punktów świetlnych. Dlatego bez pomocy elektryka czy projektanta wnętrz się nie obejdzie. O czym należy pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej?


Zasada 1: Podział na obwody


Instalacje elektryczne zgodnie z dobrą praktyką, powinny być podzielone na obwody. W przypadku ewentualnej awarii jednego obwodu nie będzie trzeba wyłączać z użytkowania wszystkich urządzeń kuchennych. Oddzielne obwody elektryczne najlepiej poprowadzić do zasilania gniazd wtykowych oraz do sprzętu zasilanego na stałe. Obwód, który jest stosowany do zasilania przenośnych urządzeń i akcesoriów, takich jak robot kuchenny czy młynek do kawy, nie powinien zasilać więcej niż 5 jednofazowych gniazd wtykowych. Warto, by oddzielny obwód miała kuchenka elektryczna, zmywarka oraz piekarnik.


Zasada 2: Gniazdka elektryczne dla sprzętu AGD


Przy planowaniu instalacji elektrycznej w kuchni należy kierować się wymogami funkcjonalnymi i wziąć pod uwagę montaż sprzętu AGD. Ważne jest, żeby zapewnić taką liczbę gniazdek, która umożliwii jednoczesne podłączenie wielu urządzeń. Prądu wymagają: piekarnik, zmywarka, płyta grzewcza, lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa i okap. Co ważne, gniazda do podłączenia sprzętów kuchennych wbudowanych w meble nie powinny znajdować się bezpośrednio nad nimi. Dobrze, żeby wtyczki znajdowały się w szafkach pod sprzętem lub obok nich. W razie potrzeby umożliwi to proste odłączenie urządzenia, bez konieczności jego demontażu.


Zasada 3: Gniazdka elektryczne na drobne sprzęty


W przypadku drobnych sprzętów gniazda elektryczne powinny znaleźć się w pasie nad blatem kuchennym. Czajnik, toster czy ekspres powinny mieć osobne gniazda. To urządzenia wykorzystywane każdego dnia i rzadko kiedy odłącza się je od zasilania i chowa do szafki po użyciu. W pasie nad blatem roboczym warto dodać jeszcze jedno gniazdo, które będzie używane do urządzeń stosowanych sporadycznie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się gniazda umieszczane w blacie, które można schować w jego powierzchni, gdy nie są używane.


Zasada 4: Oświetlenie w kuchni 


Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie oświetlenia przy każdym blacie roboczym, zlewie oraz nad kuchenką. Blat może być doświetlony linią LED lub zestawem halogenów. W przypadku wyspy w kuchni należy zamontować oświetlenie bezpośrednio nad nią. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się także część, w której spożywa się posiłki, lampa również powinna być zawieszona bezpośrednio nad stołem. Włączniki do głównego oświetlenia powinny znaleźć się przy wejściu do kuchni, a te do lamp oświetlających blat roboczy - w linii nad nim.


Kuchnia już od dawna nie jest tylko przestrzenią do gotowania. To miejsce, w którym spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi - a powód przebywania w tym pomieszczeniu nie zawsze jest motywowany przygodami związanymi wyłącznie z kulinariami. Właściwe rozmieszczenie instalacji elektrycznej pozwoli dostosować to pomieszczenie do zróżnicowanych potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców i gości.

Silesian


 Aktualności
12/12 Lewicowa przewodnicząca sejmowej komisji rodziny domaga się usunięcia Krzyża z Sejmu
12/12 Prezydent A. Duda w Nowym Mieście Lubawskim: Bedę walczył o trzynastą emeryturę, godną waloryzację i wyższą minimalną emeryturę
11/12 Jakie są najlepsze tabletki na trądzik?
11/12 Dyskusja wokół neutralności klimatycznej UE. Polska może zablokować obecne zapisy
11/12 Komisja Europejska będzie kontynuować atakowanie Polski?
11/12 Potrzeba zmiany polskiego prawa w zakresie ograniczenia spożycia alkoholu
11/12 Rząd zajmie się projektem ustawy w sprawie trzynastych i czternastych emerytur
11/12 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Ideologia gender jest modelowym przykładem próby totalnego zawłaszczenia rzeczywistości
 Duchowość, Religia, Kościół
12/12 Czy ,,Opcja Benedykta" jest rozwiązaniem uniwersalnym?
12/12 Janusz
12/12 Pokrzepienie
11/12 Co się wydarza podczas Mszy Świętej? Akt pokuty, Chwała na wysokości Bogu i modlitwa dnia
11/12 Zabłąkani


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł