Portal Sobota - 20 pazdziernika 2018 Ireny, Kleopatry, Witalisa     "Daleko trudniej ukochać niewolnika, niż pisać o zniesieniu niewoli" - Adam Mickiewicz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-10-12 Słowacja: prezydenci państw Grupy V4 dyskutują na temat wyzwań stojących przed Europą

Na Słowacji trwa coroczne spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wśród tematów rozmów znalazły się te dotyczące wyzwań stojących przed Europą: odpowiedzialna polityka społeczna oraz postęp technologiczny.


Szczyrbskie Jezioro w Tatrach na Słowacji – to tutaj czterej prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji przybyli na spotkanie, by omawiać najważniejsze sprawy dotyczące przyszłości regionu i Unii Europejskiej.


Obok prezydenta Andrzeja Dudy w szczycie uczestniczą prezydenci: Węgier – Janos Ader, Czech – Milosz Zeman oraz Słowacji – Andrej Kiska.


Przywódcy dyskutują o wyzwaniach, jakie stoją przez Europą.– Widzimy nasze kraje, sytuację w Europie i na tym się skupimy – mówił prezydent Słowacji Andrej Kiska.Prezydenci zgodzili się, że Unia jest wspaniałym projektem, nad którym trzeba dalej pracować. Wszystkie sukcesy, które odnieśliśmy, związane są z tym, że jesteśmy członkami wielkiej rodziny – powiedział prezydent Słowacji.– Ważne jest, abyśmy jako kraje V4 zawsze wysyłali pozytywny sygnał dotyczący projektu Unii Europejskiej, nie pozwalając na głosy na temat podziału Europy na starą i nową – podkreślił Andrej Kiska.  Grupa V4 formułuje recepty na naprawę UE. Mankamentów jest wiele.– Jednym z takich mankamentów, który wszyscy podkreślali, jest także nadmierna ingerencja instytucji europejskich w politykę wewnętrzną państw członkowskich. Tutaj także wszyscy mówili o takich przykładach, jak właśnie ingerencja instytucji europejskich w sytuacje na Węgrzech czy w Polsce – powiedział szef gabinetu prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski.Recepty Grupy V4 sprawdziły się w sprawie migracji. Dziś cała Unia mówi głosem Polski, Węgier, Słowacji i Czech.– Kwestia ochrony granic zewnętrznych Unii, pomocy uchodźcom w obozach poza granicami Unii, konieczność weryfikacji fal migracyjnych pomiędzy migracją ekonomiczną a uchodźcami politycznymi. Wszystkie te wątki, które Grupa Wyszehradzka podnosiła wcześniej, dzisiaj są częścią oficjalnej polityki unijnej – zaznaczył Krzysztof Szczerski.Prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji podjęli także kwestie dotyczące energetyki. Kraje wyszehradzkie mają różne podejście do źródeł energii.– Prezydent Polski, prezydent Słowacji bardzo wyraźnie podkreślili swój krytyczny stosunek do Nord Stream II jako projektu antyeuropejskiego, który burzy jedność i wspólnotę w Europie – akcentował Krzysztof Szczerski.Węgry i Czechy wspierają to stanowisko. W Szczyrbskim Jeziorze omawiany jest również wspólny budżet grupy V4.


Wieczorem prezydenci odwiedzili Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie, które dokumentuje architekturę ludową Liptowa.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11 października 2018

mj

 Aktualności
20/10 Unijne naciski na Polskę
20/10 Trwa cisza wyborcza
20/10 Włochy: Sąd utrzymał wyrok dla Kongijczyka, który napadł na Polaków w Rimini
20/10 MKiDN: 10 listopada na Stadionie Narodowym "Koncert dla Niepodległej"
19/10 Marszałek Senatu zaapelował do polityków PO o wyciszenie agresji
19/10 Dyrektor Radia Maryja apeluje o odpowiedzialny udział w wyborach samorządowych
19/10 Rosji nie obchodzi rezolucja ZP Rady Europy dot. wraku Tu-154M
19/10 [TYLKO U NAS] D. Misztal: W wyborach samorządowych idzie o zwycięstwo "dobrej zmiany"
19/10 Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
 Duchowość, Religia, Kościół
20/10 Syn Człowieczy wzorem służebnej władzy // 29 Niedziela zwykła, rok B (Iz 53,10n; Hbr 4,14-16; Mk 10,35-45)
20/10 Dialog z Arcybiskupem: "Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje"
19/10 Kościół nowoczesny?
19/10 Rechrystianizacja Europy tematem V Sesji II Międzynarodowego Kongresu "Europa Christi"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł