Portal Wtorek - 18 grudnia 2018 Bogusława, Gracjana, Laury     Radosnych i pełnych ciepła rodzinnego Świąt Narodzin Chrystusa, oraz dużo szczęścia i pomyślności w Nowym Roku - życzą wszystkim uczestnicy projektu -"Interaktywna Polska"
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-10-12 Słowacja: prezydenci państw Grupy V4 dyskutują na temat wyzwań stojących przed Europą

Na Słowacji trwa coroczne spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wśród tematów rozmów znalazły się te dotyczące wyzwań stojących przed Europą: odpowiedzialna polityka społeczna oraz postęp technologiczny.


Szczyrbskie Jezioro w Tatrach na Słowacji – to tutaj czterej prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji przybyli na spotkanie, by omawiać najważniejsze sprawy dotyczące przyszłości regionu i Unii Europejskiej.


Obok prezydenta Andrzeja Dudy w szczycie uczestniczą prezydenci: Węgier – Janos Ader, Czech – Milosz Zeman oraz Słowacji – Andrej Kiska.


Przywódcy dyskutują o wyzwaniach, jakie stoją przez Europą.– Widzimy nasze kraje, sytuację w Europie i na tym się skupimy – mówił prezydent Słowacji Andrej Kiska.Prezydenci zgodzili się, że Unia jest wspaniałym projektem, nad którym trzeba dalej pracować. Wszystkie sukcesy, które odnieśliśmy, związane są z tym, że jesteśmy członkami wielkiej rodziny – powiedział prezydent Słowacji.– Ważne jest, abyśmy jako kraje V4 zawsze wysyłali pozytywny sygnał dotyczący projektu Unii Europejskiej, nie pozwalając na głosy na temat podziału Europy na starą i nową – podkreślił Andrej Kiska.  Grupa V4 formułuje recepty na naprawę UE. Mankamentów jest wiele.– Jednym z takich mankamentów, który wszyscy podkreślali, jest także nadmierna ingerencja instytucji europejskich w politykę wewnętrzną państw członkowskich. Tutaj także wszyscy mówili o takich przykładach, jak właśnie ingerencja instytucji europejskich w sytuacje na Węgrzech czy w Polsce – powiedział szef gabinetu prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski.Recepty Grupy V4 sprawdziły się w sprawie migracji. Dziś cała Unia mówi głosem Polski, Węgier, Słowacji i Czech.– Kwestia ochrony granic zewnętrznych Unii, pomocy uchodźcom w obozach poza granicami Unii, konieczność weryfikacji fal migracyjnych pomiędzy migracją ekonomiczną a uchodźcami politycznymi. Wszystkie te wątki, które Grupa Wyszehradzka podnosiła wcześniej, dzisiaj są częścią oficjalnej polityki unijnej – zaznaczył Krzysztof Szczerski.Prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji podjęli także kwestie dotyczące energetyki. Kraje wyszehradzkie mają różne podejście do źródeł energii.– Prezydent Polski, prezydent Słowacji bardzo wyraźnie podkreślili swój krytyczny stosunek do Nord Stream II jako projektu antyeuropejskiego, który burzy jedność i wspólnotę w Europie – akcentował Krzysztof Szczerski.Węgry i Czechy wspierają to stanowisko. W Szczyrbskim Jeziorze omawiany jest również wspólny budżet grupy V4.


Wieczorem prezydenci odwiedzili Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie, które dokumentuje architekturę ludową Liptowa.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11 października 2018

mj

 Aktualności
18/12 [TYLKO U NAS] A. Bujara: Pracodawcy atakują ustawę o zakazie handlu w niedzielę, Polacy ją zaakceptowali
18/12 [TYLKO U NAS] J. Zieliński: Mamy dobrą policję, bardzo dobrze dowodzoną i nadzorowaną
18/12 Kraków: W Sądzie Okręgowym odbędzie się dziś kolejna rozprawa przeciwko twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
17/12 Walka z cyberzagrożeniami
17/12 ZNP chce wyrugować ze szkół symbole Świąt Bożego Narodzenia?
17/12 Kartki ukazujące rozwój nienarodzonego dziecka trafią na biurka posłów
17/12 Kampania MON "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"
17/12 Wyższe płace na sztandarach PiS i PO
17/12 "Solidarność" chce włączyć studentów do składek ZUS
17/12 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Europa zmierza w złym kierunku
 Duchowość, Religia, Kościół
18/12 Bój duchowy
18/12 Rodowód
17/12 Próżna chwała i pycha. Fałszywe życie duchowe [cz.10] Jak czytać "Filokalię"?
17/12 Papież Franciszek: Liturgia dzisiejszej niedzieli zaprasza nas do radości


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł