Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Program "Senior plus" coraz bliżej

Treść

214 nowych placówek i ponad 5 tys. 300 nowych miejsc dla seniorów powstanie jeszcze w tym roku w ramach programu „Senior plus”. Stosowna umowa dotycząca dofinansowania tworzonych przez samorządy klubów i domów dziennego pobytu dla osób starszych – została już podpisana.

Program „Senior plus” to kolejny rządowy program przygotowany z myślą o polskich seniorach. Odpowiada na rosnące potrzeby osób starszych w zakresie ich aktywności i kontaktów z innymi ludźmi. Na realizację programu w 2018 roku rząd zaplanował 80 mln zł.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w tym roku powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych, a 224 już istniejących otrzyma dofinansowanie.

– Musimy być aktywni, musimy być bezpieczni, musimy być solidarni. To są elementy, na których opiera się nasza przygotowana strategia, nasza polityka społeczna wobec osób starszych – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Wicepremier Beata Szydło, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów, podczas podpisywania umów na dofinansowywanie domów dla seniora pogratulowała samorządom, które włączają się w program „Senior plus”. [czytaj więcej] 

„Senior plus” to program długo oczekiwany, jednak wkrótce może się okazać, że zyska więcej przeciwników niż zwolenników – uważa dr Mariusz Sokołek.

– Ten program to przede wszystkim program, który docelowo nie ma generować żadnych zysków, żadnych przychodów dla budżetu. Choć pośrednio, gdybyśmy się zastanowili, to te zyski, te dochody budżetowe mogą się pojawić. Dlaczego? Dlatego, że program „Senior plus” zakłada zakup różnego rodzaju materiałów, usług – powiedział ekonomista dr Mariusz Sokołek.

A te, o ile pochodzą z polskiej przedsiębiorczości, będą generować dodatkowe dochody budżetowi – wyjaśnił.

Seniorzy już odczuwają poprawę własnej sytuacji m.in. w kwestii niektórych bezpłatnych leków w ramach programu „Leki 75+”. Z programu tego korzysta wiele osób, w tym państwo Piaseccy z Wrocławia.

 – Leki nasercowe i na oczy – takie wady mam – są teraz bezpłatne – wskazuje pan Jan Piasecki.

 Pomoc seniorom udzielana jest także w wielu innych zakresach. Są to np. kluby, w których mogą się spotykać, rozmawiać czy nawet wspólnie potańczyć.

– Teraz bardzo na topie są dietetycy, zajęcia językowe, bo seniorzy bardzo się dokształcają. Teraz chcą nawet uczyć się języka hiszpańskiego i włoskiego – mówił prezes Fundacji Adaptacja Kordian Kulaszewicz.

Platformie Obywatelskiej programy senioralne rządu się nie podobają, dlatego, jak powiedziała poseł Marzena Okła-Drewnowicz, opracowała własny.

 – To właśnie geriatria nie jest dofinansowana na tym pierwszym, podstawowym poziomie w sieci szpitali. To właśnie seniorzy zostali oszukani, bo usłyszeli, że darmowe leki miały być po 75 roku życia (…). Nasz program skonstruowany jest na takich trzech filarach: godne życie, zdrowe życie i aktywne życie. I w tych trzech filarach (…) mamy swoje propozycje dla seniorów – tłumaczyła Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Platformy Obywatelskiej.

Chodzi m.in. o emeryturę bez podatku, czek dla opiekunów osób niesamodzielnych czy też bilans 60-cio latka.

Jednak – jak pokazuje życie – od planów do realizacji jest jeszcze długa droga. Rząd jednak nie zniechęca się i idzie krok dalej – podkreśliła poseł Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej.

 – Cały zespół i ministerstwo rodziny, polityki społecznej również ukończyło pracę nad bardzo szerokim programem – „Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030. Bezpieczeństwo, Uczestnictwo, Solidarność”. Jest to dokument historyczny, na bazie którego wszystkie ministerstwa będą ze sobą współpracowały – tłumaczyła poseł.

Tymczasem osoby, które są zainteresowane programem „Senior plus” i mają ukończone 60 lat, a także nie są aktywne zawodowo – mogą skorzystać z oferty placówek dziennego pobytu objętych tym programem. Placówki czynne są od poniedziałku do piątku, przez kilka godzin dziennie. Seniorzy mogą tam skorzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, ćwiczeń i relaksu, gotować czy zjeść ciepły posiłek.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18 marca 2018

Autor: mj

Tagi: Senior plus