Portal Sobota - 23 czerwca 2018 Albina, Wandy, Zenona      "Dusza żywi się tym, z czego się cieszy". św. Augustyn
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-13 Pięć lat temu ks. kard. Jorge Mario Bergoglio został Ojcem Świętym

Mija pięć lat od wyboru ks. kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. Jako pierwszy papież przybrał on imię Franciszek.


W ciągu swojego pontyfikatu Papież Franciszek odbył 22 zagraniczne podróże, w tym wiele do najbiedniejszych państw. Wydał też dwie encykliki: „Lumen fidei” (napisaną ze swym emerytowanym poprzednikiem) oraz ekologiczno-społeczną „Laudato si'”.


Opublikował też dwie adhortacje: uważaną za programową „Evengelii gaudium” oraz głośną „Amoris laetitia” – po dwóch synodach biskupów na temat rodziny.


Wśród najważniejszych wydarzeń tego pięciolecia w Kościele należy wymienić: kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII oraz Rok Miłosierdzia, w trakcie którego odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.


Ks. prof. Jan Machniak, Dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wskazał, że pontyfikat papieża Franciszka cechuje szczególna troska o osoby najbardziej potrzebujące.– Ojciec Święty Franciszek już w samym imieniu, które przyjął, zaznaczył, że będzie to pontyfikat, który będzie wychodził na to, co nazywamy marginesami współczesnego świata, współczesnego życia – do ludzi najbiedniejszych, najuboższych. W ciągu tych pięciu lat pontyfikatu trzeba powiedzieć, że Papież bardzo otworzył się na tych najbardziej potrzebujących. Spotyka się z ludźmi ubogimi, biednymi, odbywa podróże apostolskie, choćby ostatnia do Bangladeszu czy do Birmy, gdzie rzeczywiście katolików jest bardzo mało, ale chciał tam dotknąć tych ludzi, którzy najbardziej potrzebują Boga i pomocy ze strony ludzi dobrej woli – powiedział ks. Prof. Jan Machniak.Szósty rok pontyfikatu przyniesie też nadzwyczaj ważne wydarzenie: październikowy synod biskupów na temat młodzieży oraz Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku w Panamie.


Ojciec Święty Franciszek został wybrany 13 marca 2013 roku, w drugim dniu konklawe zwołanego po ustąpieniu Ojca Świętego Benedykta XVI.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2018

mj

 Aktualności
23/06 23 czerwca - Dzień Ojca
23/06 Brytyjczycy podzieleni ws. opuszczenia UE
23/06 Polacy z gwarancją pozostania w W. Brytanii
23/06 Prezydium i Konwent Seniorów podejmą decyzję o dodatkowym posiedzeniu Sejmu
22/06 Dziś zakończenie roku szkolnego
22/06 Zaczęły obowiązywać cła na niektóre towary USA
22/06 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz: R. Trzaskowski - człowiek, który za obce pieniądze chce objąć władzę
22/06 Side-by-Side, czyli duża pojemność na duże potrzeby!
20/06 Pięć kroków do naturalnej pielęgnacji
19/06 XTB - poznaj największego polskiego brokera forex i CFD!
 Duchowość, Religia, Kościół
23/06 Papież Franciszek potwierdził wybór reprezentantów KEP na XV zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie o młodzieży
22/06 [TYLKO U NAS]. Prof. P. Jaroszyński o zniesieniu przestępstwa bluźnierstwa w Irlandii: Dążą do tego, aby wydrzeć człowiekowi chrześcijaństwo z jego duszy


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł