Portal Sobota - 22 wrzesnia 2018 Maury, Milany, Tomasza     "Trzeba mieć odwagę powtórzyć drugiemu to, co się poza jego plecami mówiło" - Stefania Łącka
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-13 Pięć lat temu ks. kard. Jorge Mario Bergoglio został Ojcem Świętym

Mija pięć lat od wyboru ks. kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. Jako pierwszy papież przybrał on imię Franciszek.


W ciągu swojego pontyfikatu Papież Franciszek odbył 22 zagraniczne podróże, w tym wiele do najbiedniejszych państw. Wydał też dwie encykliki: „Lumen fidei” (napisaną ze swym emerytowanym poprzednikiem) oraz ekologiczno-społeczną „Laudato si'”.


Opublikował też dwie adhortacje: uważaną za programową „Evengelii gaudium” oraz głośną „Amoris laetitia” – po dwóch synodach biskupów na temat rodziny.


Wśród najważniejszych wydarzeń tego pięciolecia w Kościele należy wymienić: kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII oraz Rok Miłosierdzia, w trakcie którego odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.


Ks. prof. Jan Machniak, Dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wskazał, że pontyfikat papieża Franciszka cechuje szczególna troska o osoby najbardziej potrzebujące.– Ojciec Święty Franciszek już w samym imieniu, które przyjął, zaznaczył, że będzie to pontyfikat, który będzie wychodził na to, co nazywamy marginesami współczesnego świata, współczesnego życia – do ludzi najbiedniejszych, najuboższych. W ciągu tych pięciu lat pontyfikatu trzeba powiedzieć, że Papież bardzo otworzył się na tych najbardziej potrzebujących. Spotyka się z ludźmi ubogimi, biednymi, odbywa podróże apostolskie, choćby ostatnia do Bangladeszu czy do Birmy, gdzie rzeczywiście katolików jest bardzo mało, ale chciał tam dotknąć tych ludzi, którzy najbardziej potrzebują Boga i pomocy ze strony ludzi dobrej woli – powiedział ks. Prof. Jan Machniak.Szósty rok pontyfikatu przyniesie też nadzwyczaj ważne wydarzenie: październikowy synod biskupów na temat młodzieży oraz Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku w Panamie.


Ojciec Święty Franciszek został wybrany 13 marca 2013 roku, w drugim dniu konklawe zwołanego po ustąpieniu Ojca Świętego Benedykta XVI.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2018

mj

 Aktualności
22/09 Małopolska może stracić 126,9 mln euro z funduszy unijnych
22/09 Edukacja polskiej młodzieży za granicą
22/09 [TYLKO U NAS] A. Schmidt-Rodziewicz: To historia bez precedensu, że przedstawiciel organizacji polskich i polonijnych zasiądzie w polskim parlamencie
21/09 Krok w stronę porozumienia z policjantami
21/09 M. Wasserman zapowiada rozpoczęcie budowy metra w Krakowie
21/09 [TYLKO U NAS] Ł. Piebiak: Sądy mają służebną rolę wobec społeczeństwa
21/09 [TYLKO U NAS] Min. J. Brudziński: Z Polską należy się liczyć. O naszej pozycji w UE nie będą decydowały elity paryskie, berlińskie czy brukselskie
 Duchowość, Religia, Kościół
22/09 Prawdziwą mądrością jest służyć drugim na wzór Chrystusa // 25 Niedziela zwykła, rok B (Mdr 2,12.17-20; Jk 3,16-4,3; Mk 9,30-37)
22/09 Trwa XI Zjazd Gnieźnieński
21/09 Osiem rodzajów złego życia [#1] OBŻARSTWO
21/09 [TYLKO U NAS] Ks. prał. W. Górlicki: Pielgrzymka papieża Franciszka na Litwę będzie ogromnym impulsem dla ludzi wierzących


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł