Portal Niedziela - 16 grudnia 2018 Albiny, Sebastiana, Zdzisławy     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-13 Pięć lat temu ks. kard. Jorge Mario Bergoglio został Ojcem Świętym

Mija pięć lat od wyboru ks. kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. Jako pierwszy papież przybrał on imię Franciszek.


W ciągu swojego pontyfikatu Papież Franciszek odbył 22 zagraniczne podróże, w tym wiele do najbiedniejszych państw. Wydał też dwie encykliki: „Lumen fidei” (napisaną ze swym emerytowanym poprzednikiem) oraz ekologiczno-społeczną „Laudato si'”.


Opublikował też dwie adhortacje: uważaną za programową „Evengelii gaudium” oraz głośną „Amoris laetitia” – po dwóch synodach biskupów na temat rodziny.


Wśród najważniejszych wydarzeń tego pięciolecia w Kościele należy wymienić: kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII oraz Rok Miłosierdzia, w trakcie którego odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.


Ks. prof. Jan Machniak, Dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wskazał, że pontyfikat papieża Franciszka cechuje szczególna troska o osoby najbardziej potrzebujące.– Ojciec Święty Franciszek już w samym imieniu, które przyjął, zaznaczył, że będzie to pontyfikat, który będzie wychodził na to, co nazywamy marginesami współczesnego świata, współczesnego życia – do ludzi najbiedniejszych, najuboższych. W ciągu tych pięciu lat pontyfikatu trzeba powiedzieć, że Papież bardzo otworzył się na tych najbardziej potrzebujących. Spotyka się z ludźmi ubogimi, biednymi, odbywa podróże apostolskie, choćby ostatnia do Bangladeszu czy do Birmy, gdzie rzeczywiście katolików jest bardzo mało, ale chciał tam dotknąć tych ludzi, którzy najbardziej potrzebują Boga i pomocy ze strony ludzi dobrej woli – powiedział ks. Prof. Jan Machniak.Szósty rok pontyfikatu przyniesie też nadzwyczaj ważne wydarzenie: październikowy synod biskupów na temat młodzieży oraz Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku w Panamie.


Ojciec Święty Franciszek został wybrany 13 marca 2013 roku, w drugim dniu konklawe zwołanego po ustąpieniu Ojca Świętego Benedykta XVI.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2018

mj

 Aktualności
16/12 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wszyscy, którzy mają alergię na chrześcijaństwo - powinni zrezygnować z tego, co ono wniosło: szpitalnictwa, oświaty i kultury
16/12 Premier M. Morawiecki na konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą: W styczniu-lutym przedstawimy program wyborczy
15/12 [TYLKO U NAS] Szef Fundacji Mamy i Taty: Skala rozwodów w Polsce jest olbrzymia. To wirus, który trawi nasze społeczeństwo
15/12 Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec rządu M. Morawieckiego
15/12 Pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny: "trzecia płeć" efektem odejścia od wiary
15/12 Zakończył się szczyt Unii Europejskiej w Brukseli
13/12 Zaawansowana technologia dostępna dla każdego
12/12 3 cele, dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe
 Duchowość, Religia, Kościół
16/12 Wybór dobra // 3. Niedziela Adwentu
16/12 Caritas Polska przekazała 36 mld zł na pomoc syryjskim rodzinom
15/12 Bliskość Pana wywołuje radość // 3 Niedziela Adwentu, rok C
15/12 Kolędowanie korpusu dyplomatycznego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł