Portal Niedziela - 16 grudnia 2018 Albiny, Sebastiana, Zdzisławy     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-08 Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się dziś w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i jego zastępcą Fransem Timmermansem. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim sposobów rozwiązania sporu w sprawie reform systemu sądownictwa w Polsce. Szef polskiego rządu ma przedstawić tzw. białą księgę dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.


Premier Polski pod koniec lutego zapowiadał, że do dzisiejszego spotkania będzie gotowa tzw. „biała księga”, w której bardzo dokładnie pokazana zostanie rzetelna analiza polskiego „podejścia, punkt po punkcie, do wszystkich rekomendacji i uwag” KE – wskazała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.– Ta księga to wyjaśnienia, dlaczego suwerenne państwo polskie przeprowadziło szeroko pojętą reformę sądownictwa. Chcemy, aby na podstawie tzw. białej księgi, czyli zapisów wyjaśniających, wszyscy Ci, którzy chcą rozmawiać na temat naszej praworządności, na temat wprowadzanych w obrębie naszych granic zmian, do których mamy prawo, wyrobili sobie swoją opinię – zaznaczyła Joanna Kopcińska.Komisja Europejska twierdzi, że nasz kraj w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości narusza unijne wartości oraz traktat o UE, w związku z czym w grudniu uruchomiła wobec Polski procedurę art. 7. Strona polska mówi, że zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości przeprowadza w zgodzie z unijnymi standardami.


Wrogie nastawienie KE do Polski nie dziwi posła Marka Jakubiaka z Kukiz’15. Jak wskazał polityk, to PO wypowiadając się na temat naszego państwa daje negatywny sygnał unijnym komisarzom.– Jeżeli taki przekaz otrzymuje Juncker albo Timmeramns, to pytam się, co oni o Polsce mają myśleć? O kraju dziwolągów, jakiś ortodoksyjnych wręcz – czy nawet powiedziałbym – niedorozwojów, którzy chcą w ogóle Unię zniszczyć? – powiedział Marek Jakubiak.Politycy omówią dziś w Brukseli także inne tematy istotne dla obu stron – dodała rzecznik rządu.– Temat spójności, bezpieczeństwa, o którym wspomniałam, czy chociaż temat budżetu unijnego na kolejne lata. (…) Jak również tematy dotyczące migrantów, uchodźców. Polska jest krajem bardzo dobrze ocenianym przez osoby, które tę pomoc organizują na miejscu – zaznaczyła Joanna Kopcińska.Poseł Tadeusz Cymański ocenił, że dzisiejsze spotkanie premiera Morawieckiego z unijnymi przedstawicielami zakończy się dobrymi rozwiązaniami.– Mówiąc „dobrymi” mam na myśli bardzo twarde, bardzo niedobre dla nas okoliczności. Brexit to mniej o kilkanaście miliardów (euro – przyp. RIRM) w skali roku w budżecie europejskim. (…) Nowe priorytety, czyli migracja, obronność, konkurencyjność, czyli cały program badawczy i innowacyjny – wskazał Tadeusz Cymański.Na te wszystkie dziedziny – jak dodał – potrzeba zdecydowanie większych pieniędzy. Po południu premier Mateusz Morawiecki wystąpi podczas sesji Brussels Forum – corocznego spotkania poświęconego bieżącym problemom politycznym i gospodarczym po obu stronach Atlantyku.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8 marca 2018

mj

 Aktualności
16/12 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wszyscy, którzy mają alergię na chrześcijaństwo - powinni zrezygnować z tego, co ono wniosło: szpitalnictwa, oświaty i kultury
16/12 Premier M. Morawiecki na konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą: W styczniu-lutym przedstawimy program wyborczy
15/12 [TYLKO U NAS] Szef Fundacji Mamy i Taty: Skala rozwodów w Polsce jest olbrzymia. To wirus, który trawi nasze społeczeństwo
15/12 Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec rządu M. Morawieckiego
15/12 Pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny: "trzecia płeć" efektem odejścia od wiary
15/12 Zakończył się szczyt Unii Europejskiej w Brukseli
13/12 Zaawansowana technologia dostępna dla każdego
12/12 3 cele, dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe
 Duchowość, Religia, Kościół
16/12 Wybór dobra // 3. Niedziela Adwentu
16/12 Caritas Polska przekazała 36 mld zł na pomoc syryjskim rodzinom
15/12 Bliskość Pana wywołuje radość // 3 Niedziela Adwentu, rok C
15/12 Kolędowanie korpusu dyplomatycznego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł