Portal Środa - 21 marca 2018 Benedykta, Lubomiry, Lubomira     "Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go." - Seneka
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-08 Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się dziś w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i jego zastępcą Fransem Timmermansem. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim sposobów rozwiązania sporu w sprawie reform systemu sądownictwa w Polsce. Szef polskiego rządu ma przedstawić tzw. białą księgę dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.


Premier Polski pod koniec lutego zapowiadał, że do dzisiejszego spotkania będzie gotowa tzw. „biała księga”, w której bardzo dokładnie pokazana zostanie rzetelna analiza polskiego „podejścia, punkt po punkcie, do wszystkich rekomendacji i uwag” KE – wskazała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.– Ta księga to wyjaśnienia, dlaczego suwerenne państwo polskie przeprowadziło szeroko pojętą reformę sądownictwa. Chcemy, aby na podstawie tzw. białej księgi, czyli zapisów wyjaśniających, wszyscy Ci, którzy chcą rozmawiać na temat naszej praworządności, na temat wprowadzanych w obrębie naszych granic zmian, do których mamy prawo, wyrobili sobie swoją opinię – zaznaczyła Joanna Kopcińska.Komisja Europejska twierdzi, że nasz kraj w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości narusza unijne wartości oraz traktat o UE, w związku z czym w grudniu uruchomiła wobec Polski procedurę art. 7. Strona polska mówi, że zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości przeprowadza w zgodzie z unijnymi standardami.


Wrogie nastawienie KE do Polski nie dziwi posła Marka Jakubiaka z Kukiz’15. Jak wskazał polityk, to PO wypowiadając się na temat naszego państwa daje negatywny sygnał unijnym komisarzom.– Jeżeli taki przekaz otrzymuje Juncker albo Timmeramns, to pytam się, co oni o Polsce mają myśleć? O kraju dziwolągów, jakiś ortodoksyjnych wręcz – czy nawet powiedziałbym – niedorozwojów, którzy chcą w ogóle Unię zniszczyć? – powiedział Marek Jakubiak.Politycy omówią dziś w Brukseli także inne tematy istotne dla obu stron – dodała rzecznik rządu.– Temat spójności, bezpieczeństwa, o którym wspomniałam, czy chociaż temat budżetu unijnego na kolejne lata. (…) Jak również tematy dotyczące migrantów, uchodźców. Polska jest krajem bardzo dobrze ocenianym przez osoby, które tę pomoc organizują na miejscu – zaznaczyła Joanna Kopcińska.Poseł Tadeusz Cymański ocenił, że dzisiejsze spotkanie premiera Morawieckiego z unijnymi przedstawicielami zakończy się dobrymi rozwiązaniami.– Mówiąc „dobrymi” mam na myśli bardzo twarde, bardzo niedobre dla nas okoliczności. Brexit to mniej o kilkanaście miliardów (euro – przyp. RIRM) w skali roku w budżecie europejskim. (…) Nowe priorytety, czyli migracja, obronność, konkurencyjność, czyli cały program badawczy i innowacyjny – wskazał Tadeusz Cymański.Na te wszystkie dziedziny – jak dodał – potrzeba zdecydowanie większych pieniędzy. Po południu premier Mateusz Morawiecki wystąpi podczas sesji Brussels Forum – corocznego spotkania poświęconego bieżącym problemom politycznym i gospodarczym po obu stronach Atlantyku.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8 marca 2018

mj

 Aktualności
21/03 Ciężarówka "German Death Camps" wyjechała na ulice USA
21/03 Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2
21/03 Sejm wysłucha wystąpienia szefa MSZ nt. zadań polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku
21/03 W WSKSiM odbędzie się konferencja pt. "Polskie drogi do niepodległości"
20/03 Prezydent Duda: Trzeba docenić rodziny wielodzietne, którym wreszcie należy się wsparcie ze strony państwa
20/03 Niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej
20/03 Zmiany w szkolnictwie wyższym jednym z tematów posiedzenia rządu
20/03 Nowela Prawa łowieckiego, ubezpieczenie społeczne rolników - tym m.in. zajmie się Sejm na rozpoczynającym posiedzeniu
 Duchowość, Religia, Kościół
21/03 Medytacja nad modlitwą "Ojcze nasz..." [cz.2]
20/03 Od czwartku rekolekcje wielkopostne dla młodzieży na antenie Radia Maryja


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł