Portal Środa - 21 marca 2018 Benedykta, Lubomiry, Lubomira     "Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go." - Seneka
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-08 MSZ reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji.


W ostatnich dniach w mediach pojawiły się doniesienia nt. rzekomych amerykańskich sankcji wobec polskich władz dot. uchwalenia noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Onet.pl powoływał się przy tym na notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie.


Wczoraj polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że opisywany w artykule dokument był niejawny, w związku z czym niewykluczone, że doszło do złamania prawa.


Odnosząc się do sprawy publikacji Onet.pl socjolog Daniel Różański zwrócił uwagę, że już sam fakt zdementowania informacji portalu przez amerykański Departament Stanu [czytaj więcej] pokazuje, że USA traktują Polskę poważnie.Fakt, że osoba na tak wysokim stanowisku jak sekretarz Departamentu Stanu musi dementować takie plotki, świadczy tylko o tym, jak poważnie jesteśmy traktowani. Amerykanie nie chcą, żeby tego typu kłamstwa odbijały się na stosunkach polsko-amerykańskich. Była też podkreślona przez rzecznik przyjaźń między narodami. Sam fakt, że portal Onet.pl publikuje tak ważną informację, tak szkodzącą Polsce – bo trzeba pamiętać, że polityka zagraniczna to jest wysyłanie sygnałów i jest to sygnał, który obiegł świat na niekorzyść Polski – to krecia robota i działanie na szkodę własnego kraju. Po postawie Stanów Zjednoczonych widać natomiast wyraźnie, że żadne działania nakierowane na oczernianie Polski na arenie międzynarodowej nie będą przez nich tolerowane – zaznaczył ekspert.Daniel Różański dodał, że wątpliwości budzi także postawa redaktorów Onet.pl, którzy wydali zgodę na publikację tak skandalicznego i szkodzącego Polsce artykułu.


Zgodnie z Kodeksem karnym za ujawnienie przez funkcjonariusza publicznego osobie nieuprawnionej informacji niejawnych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Chodzi o dokumenty uzyskane w związku z wykonywaniem czynności służbowych i opatrzone klauzulą „zastrzeżone” lub „poufne”, których ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8 marca 2018

mj

 Aktualności
21/03 Ciężarówka "German Death Camps" wyjechała na ulice USA
21/03 Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2
21/03 Sejm wysłucha wystąpienia szefa MSZ nt. zadań polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku
21/03 W WSKSiM odbędzie się konferencja pt. "Polskie drogi do niepodległości"
20/03 Prezydent Duda: Trzeba docenić rodziny wielodzietne, którym wreszcie należy się wsparcie ze strony państwa
20/03 Niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej
20/03 Zmiany w szkolnictwie wyższym jednym z tematów posiedzenia rządu
20/03 Nowela Prawa łowieckiego, ubezpieczenie społeczne rolników - tym m.in. zajmie się Sejm na rozpoczynającym posiedzeniu
 Duchowość, Religia, Kościół
21/03 Medytacja nad modlitwą "Ojcze nasz..." [cz.2]
20/03 Od czwartku rekolekcje wielkopostne dla młodzieży na antenie Radia Maryja


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł