Portal Sobota - 22 wrzesnia 2018 Maury, Milany, Tomasza     "Trzeba mieć odwagę powtórzyć drugiemu to, co się poza jego plecami mówiło" - Stefania Łącka
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-08 MSZ reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji.


W ostatnich dniach w mediach pojawiły się doniesienia nt. rzekomych amerykańskich sankcji wobec polskich władz dot. uchwalenia noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Onet.pl powoływał się przy tym na notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie.


Wczoraj polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że opisywany w artykule dokument był niejawny, w związku z czym niewykluczone, że doszło do złamania prawa.


Odnosząc się do sprawy publikacji Onet.pl socjolog Daniel Różański zwrócił uwagę, że już sam fakt zdementowania informacji portalu przez amerykański Departament Stanu [czytaj więcej] pokazuje, że USA traktują Polskę poważnie.Fakt, że osoba na tak wysokim stanowisku jak sekretarz Departamentu Stanu musi dementować takie plotki, świadczy tylko o tym, jak poważnie jesteśmy traktowani. Amerykanie nie chcą, żeby tego typu kłamstwa odbijały się na stosunkach polsko-amerykańskich. Była też podkreślona przez rzecznik przyjaźń między narodami. Sam fakt, że portal Onet.pl publikuje tak ważną informację, tak szkodzącą Polsce – bo trzeba pamiętać, że polityka zagraniczna to jest wysyłanie sygnałów i jest to sygnał, który obiegł świat na niekorzyść Polski – to krecia robota i działanie na szkodę własnego kraju. Po postawie Stanów Zjednoczonych widać natomiast wyraźnie, że żadne działania nakierowane na oczernianie Polski na arenie międzynarodowej nie będą przez nich tolerowane – zaznaczył ekspert.Daniel Różański dodał, że wątpliwości budzi także postawa redaktorów Onet.pl, którzy wydali zgodę na publikację tak skandalicznego i szkodzącego Polsce artykułu.


Zgodnie z Kodeksem karnym za ujawnienie przez funkcjonariusza publicznego osobie nieuprawnionej informacji niejawnych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Chodzi o dokumenty uzyskane w związku z wykonywaniem czynności służbowych i opatrzone klauzulą „zastrzeżone” lub „poufne”, których ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8 marca 2018

mj

 Aktualności
22/09 Małopolska może stracić 126,9 mln euro z funduszy unijnych
22/09 Edukacja polskiej młodzieży za granicą
22/09 [TYLKO U NAS] A. Schmidt-Rodziewicz: To historia bez precedensu, że przedstawiciel organizacji polskich i polonijnych zasiądzie w polskim parlamencie
21/09 Krok w stronę porozumienia z policjantami
21/09 M. Wasserman zapowiada rozpoczęcie budowy metra w Krakowie
21/09 [TYLKO U NAS] Ł. Piebiak: Sądy mają służebną rolę wobec społeczeństwa
21/09 [TYLKO U NAS] Min. J. Brudziński: Z Polską należy się liczyć. O naszej pozycji w UE nie będą decydowały elity paryskie, berlińskie czy brukselskie
 Duchowość, Religia, Kościół
22/09 Prawdziwą mądrością jest służyć drugim na wzór Chrystusa // 25 Niedziela zwykła, rok B (Mdr 2,12.17-20; Jk 3,16-4,3; Mk 9,30-37)
22/09 Trwa XI Zjazd Gnieźnieński
21/09 Osiem rodzajów złego życia [#1] OBŻARSTWO
21/09 [TYLKO U NAS] Ks. prał. W. Górlicki: Pielgrzymka papieża Franciszka na Litwę będzie ogromnym impulsem dla ludzi wierzących


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł