Portal Niedziela - 16 grudnia 2018 Albiny, Sebastiana, Zdzisławy     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-03-08 MSZ reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji.


W ostatnich dniach w mediach pojawiły się doniesienia nt. rzekomych amerykańskich sankcji wobec polskich władz dot. uchwalenia noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Onet.pl powoływał się przy tym na notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie.


Wczoraj polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że opisywany w artykule dokument był niejawny, w związku z czym niewykluczone, że doszło do złamania prawa.


Odnosząc się do sprawy publikacji Onet.pl socjolog Daniel Różański zwrócił uwagę, że już sam fakt zdementowania informacji portalu przez amerykański Departament Stanu [czytaj więcej] pokazuje, że USA traktują Polskę poważnie.Fakt, że osoba na tak wysokim stanowisku jak sekretarz Departamentu Stanu musi dementować takie plotki, świadczy tylko o tym, jak poważnie jesteśmy traktowani. Amerykanie nie chcą, żeby tego typu kłamstwa odbijały się na stosunkach polsko-amerykańskich. Była też podkreślona przez rzecznik przyjaźń między narodami. Sam fakt, że portal Onet.pl publikuje tak ważną informację, tak szkodzącą Polsce – bo trzeba pamiętać, że polityka zagraniczna to jest wysyłanie sygnałów i jest to sygnał, który obiegł świat na niekorzyść Polski – to krecia robota i działanie na szkodę własnego kraju. Po postawie Stanów Zjednoczonych widać natomiast wyraźnie, że żadne działania nakierowane na oczernianie Polski na arenie międzynarodowej nie będą przez nich tolerowane – zaznaczył ekspert.Daniel Różański dodał, że wątpliwości budzi także postawa redaktorów Onet.pl, którzy wydali zgodę na publikację tak skandalicznego i szkodzącego Polsce artykułu.


Zgodnie z Kodeksem karnym za ujawnienie przez funkcjonariusza publicznego osobie nieuprawnionej informacji niejawnych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Chodzi o dokumenty uzyskane w związku z wykonywaniem czynności służbowych i opatrzone klauzulą „zastrzeżone” lub „poufne”, których ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8 marca 2018

mj

 Aktualności
16/12 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wszyscy, którzy mają alergię na chrześcijaństwo - powinni zrezygnować z tego, co ono wniosło: szpitalnictwa, oświaty i kultury
16/12 Premier M. Morawiecki na konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą: W styczniu-lutym przedstawimy program wyborczy
15/12 [TYLKO U NAS] Szef Fundacji Mamy i Taty: Skala rozwodów w Polsce jest olbrzymia. To wirus, który trawi nasze społeczeństwo
15/12 Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec rządu M. Morawieckiego
15/12 Pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny: "trzecia płeć" efektem odejścia od wiary
15/12 Zakończył się szczyt Unii Europejskiej w Brukseli
13/12 Zaawansowana technologia dostępna dla każdego
12/12 3 cele, dla których wprowadza się do fabryk roboty przemysłowe
 Duchowość, Religia, Kościół
16/12 Wybór dobra // 3. Niedziela Adwentu
16/12 Caritas Polska przekazała 36 mld zł na pomoc syryjskim rodzinom
15/12 Bliskość Pana wywołuje radość // 3 Niedziela Adwentu, rok C
15/12 Kolędowanie korpusu dyplomatycznego


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł