Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MEN prezentuje Kurs do nauki języka migowego dla dzieci

Treść

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało kurs do nauki języka migowego dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Dzięki zmianom uczniowie z niepełnosprawnością będą mieli odpowiednie warunki kształcenia dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Kurs został opracowany przez zespół głuchych i słyszących specjalistów na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod bacznym okiem dr. Pawła Rutkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Ten kurs jest przygotowany w taki sposób, żeby mogły z niego korzystać dzieci najmłodsze, dzieci już w klasach 1-3. Kurs nazwaliśmy „Migaj razem z nami”. Jak Państwo widzą, sama jego warstwa graficzna, to, w jaki sposób go konstruowaliśmy, jest pomyślane właśnie tak, aby trafiało do najmłodszych dzieci – powiedział ekspert.

Dr Paweł Rutkowski zwraca uwagę, że kurs jest w pełni dostosowany do standardów nauczania języków, jakie obowiązują w przypadku języków fonicznych i migowych.

Ten kurs pozwala (…) na przejście poziomów A1,A2. Oczywiście wiele zależy od tempa pracy, ale mamy nadzieję, że każde z dzieci, które rozpocznie naukę, będzie mogło osiągnąć biegłość językową, która potem pozwoli na korzystanie z już istniejących materiałów wykorzystujących język migowy – wskazał dr Rutkowski.

O przygotowanie takiego podręcznika zabiegały środowiska osób niesłyszących. Plany powstania podręcznika już w październiku zapowiadała minister Anna Zalewska.

– Zmieniliśmy rozporządzenia, zindywidualizowaliśmy prace nauczycieli i oczywiście uczymy nauczycieli, w jaki sposób w tym indywidualnym programie pracować. Mamy specjalny zespół, który jest wspierającym dla jednego z trzech najwyżej ocenianych w komisji europejskich projektów dot. edukacji włączającej. Prawdopodobnie za 2-3 miesiące będziemy już pierwsze efekty tego pilotażu i tych prac mogli Państwu zaprezentować – powiedziała Anna Zalewska.

W szkole z roku na rok mamy coraz więcej dzieci z orzeczeniami. Musimy być dobrze przygotowani na pomoc takim uczniom – dodała minister edukacji.

– Chcemy z osobami ze specjalnymi potrzebami być na co dzień, żyć z nimi i powodować, aby jak najmniejszy dyskomfort związany ze swoją specjalną potrzebą czuli, a raczej traktowali to jako wyzwanie dla siebie i dla osób, które są wokół nich – zaznaczyła minister Zalewska.

Po raz pierwszy Ministerstwo Edukacji Narodowej zapisało, że subwencji oświatowej na dzieci ze specjalnymi potrzebami nie można przeznaczyć ani na inny typ szkół, ani na inne zadania poza zadaniem oświatowym.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 25 lutego 2018

Autor: mj

Tagi: MEN prezentuje Kurs do nauki języka migowego dla dzieci