Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Treść

Polacy nie będą już osobiście doręczać do pracodawcy papierowej wersji L4. Od pierwszego lipca bieżącego roku zwolnienia lekarskie wystawiane będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Rocznie do ZUS-u wpływa około 23 mln zwolnień lekarskich. Do tej pory większość z nich trafiała w tradycyjnej formie papierowej. Od lipca znikną one jednak z obiegu. Elektroniczne zwolnienia lekarskie to kolejny krok w stronę pełnej e-administracji – tłumaczy rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

– Ograniczamy liczbę papierowych dokumentów, formularzy, przechodzimy na elektronizację. Ma ona ułatwić, przede wszystkim, funkcjonowanie obywatela w naszym kraju wskazuje rzecznik ZUS.

Projekt e-zwolnień to oszczędność czasu i wygoda głównie dla pacjenta, ale także korzyści dla lekarzy i pracodawców. Wypisanie takiego L4 zajmuje niecałą minutę.

– Większość danych zaciąga się z systemu ZUS. Pacjent podaje lekarzowi jedynie swój PESEL. Lekarz wpisując ten PESEL wybiera z menu kategorię choroby i jedyne, co musi wpisać to okres niezdolności do pracy. Po czym podpisuje to zwolnienie, podpisem elektronicznym, i to zwolnienie trafia do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pacjent wychodzi od lekarza mogąc zająć się już wyłącznie leczeniem opisuje Wojciech Andrusiewicz.

A jakie korzyści pracodawcy daje elektroniczne zwolnienie?

– Pracodawca od pierwszej minuty wie o zwolnieniu swojego pracownika podkreśla rzecznik ZUS.

Elektroniczna forma zwolnień może zadziałać też prewencyjnie.

– Jeżeli dziś funkcjonują osoby, które nadużywają tych zwolnień mimo tego, że chore nie są, to po wprowadzeniu elektrycznego zwolnienia lekarskiego w całym kraju zastanowią się, czy warto to zwolnienie wziąć. Tym bardziej w sytuacji jeżeli od pierwszej minuty tego zwolnienia wie już o tym pracodawca i ZUS, czyli jeden i drugi organ mogący przeprowadzić kontrolę – akcentuje rzecznik ZUS.

Plusem jest też, fakt, że pracodawca nie musi szczególnie przygotowywać się do przyjmowania elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników.

– Każdy duży pracodawca zatrudniający powyżej pięciu pracowników powinien dysponować profilem na platformie usług elektronicznych, czyli w takim e-urzędzie ZUS. Właśnie tam każde zwolnienie lekarskie jego pracownika będzie wpływało – wskazuje Wojciech Andrusiewicz.

Każdy pracownik ma obowiązek dostarczenia zwolnienia chorobowego w ciągu siedmiu dni od jego wystawienia.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18 lutego 2018

Autor: mj

Tagi: Elektroniczne zwolnienia lekarskie