Portal Czwartek - 16 sierpnia 2018 Joachima, Nory, Stefana     "Lepiej zapalić świeczkę niż narzekać na ciemność." Przysłowie chińskie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-02-12 Szwajcaria: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich dyplomatów ratujących Żydów

W szwajcarskim Bernie odbędzie się dziś uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterskich polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.


Chodzi o Juliusza Kuehla, Konstantego Rokickiego, Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza. Dzięki ich działaniom w latach 1941-1943 udało się ocalić od kilkuset do kilku tysięcy polskich Żydów.


W dzisiejszym uroczystym odsłonięciu tablicy wezmą udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, a także przewodniczący Rady Narodu Szwajcarii i ambasador RP w Szwajcarii.


Wiceminister Jan Dziedziczak podkreślił, że te uroczystości to forma przypominania i nagłaśniania pięknych postaw polskich bohaterów.– Chcemy upamiętniać naszych bohaterów. Pamiętajmy, że bohaterstwo naszych placówek dyplomatycznych, to nie tylko Szwajcaria, ale również placówka w Tokio, wspaniała postawa ambasadorów Tadeusza Romera i Henryka Sławika. Tych przykładów jest bardzo wiele. Polscy dyplomaci mają – zaryzykowałbym tezę – największe zasługi w dziedzinie ratowania Żydów. Pamiętajmy, że Polskie Państwo Podziemne i oficjalny rząd Polski w Londynie jednoznacznie wzywał do pomocy Żydom, jednoznacznie apelował o to, alarmował świat i ten drobny margines w Polsce tych kryminalistów, którzy zachowali się źle kazał karać śmiercią – tłumaczył Jan Dziedziczak.Polscy dyplomaci, jako przedstawiciele państwa polskiego w Szwajcarii, wystawiali fałszywe blankiety paszportowe do krajów Ameryki Łacińskiej. W okupowanej Polsce dokumenty umożliwiały Żydom dotarcie do ośrodków internowania Czerwonego Krzyża, a wielu uchroniły przed niemieckimi obozami zagłady.


Proceder polskich dyplomatów był bardzo ryzykowny. W przypadku jego ujawnienia groziło im wydalenie ze Szwajcarii i konieczność powrotu do okupowanej Polski, gdzie najprawdopodobniej groziłabym im śmierć.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 lutego 2018

mj

 Aktualności
16/08 [TYLKO U NAS] Prof. J. Odziemkowski o Bitwie Warszawskiej: To był ogromny sukces, który właściwie ocalił państwo i naród takim, jakim jest
16/08 Prezydent zdecyduje w sprawie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego
16/08 2,5 proc. PKB na obronność? Prezydent: Jestem optymistą
16/08 [TYLKO U NAS] L. Żebrowski: Nasza historia składa się z dramatycznych sytuacji
15/08 Rzecznik Episkopatu: 15 sierpnia okazją do dziękczynienia za stulecie niepodległości Polski
15/08 Komercyjne loty w kosmos
15/08 [TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Bitwa Warszawska ma olbrzymie znaczenie cywilizacyjne
15/08 Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
13/08 Niezapomniany Prezent dla Sportowca
 Duchowość, Religia, Kościół
16/08 Żyć w harmonii i pokoju
15/08 Francja: obchody Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Francji
15/08 Jak rozkapryszone dziecko...
15/08 EWANGELIA: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - uroczystość


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł