Portal Środa - 16 stycznia 2019 Mascelego, Walerii, Włodzimierza     "Ktoś, kto sam serca w sobie nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał u innych" - Gabriela Zapolska
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-01-18 Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem szamba?

Przytulny domek jednorodzinny w bezpiecznym oddaleniu od głośnych osiedli to spełnienie marzeń niejednego z nas. Aby jednak móc w nim swobodnie mieszkać, trzeba zatroszczyć się o kilka kwestii, na przykład tych związanych z odprowadzaniem wszelkich ścieków. W momencie, gdy nie możemy sobie pozwolić na stworzenie funkcjonalnej oczyszczalni (zwykle są to względy finansowe), można spróbować z szambem. Trzeba jednak dobrze wiedzieć, jak się przygotować na jego instalację.

Jakie szambo wybrać?

Wśród zbiorników do odprowadzania nieczystości można wyróżnić modele wykonywane z kilku rodzajów materiałów. Zasadniczo każdemu zależy na tym, by szambo okazało się jak najbardziej wytrzymałe, czyli nie ulegało zbyt łatwo uszkodzeniom i mogło służyć przez lata. Niezwykle istotna jest także jego szczelność, ponieważ w przypadku jakiegokolwiek niedopatrzenia ścieki mogłoby się przedostać na zewnątrz, czego nikt raczej nie chce. Najpopularniejsze okazują się więc betonowe szamba. Trudno je zniszczyć, a one same w sobie nie przepuszczają swojej zawartości, dzięki czemu okazują się w pełni bezpieczne dla środowiska. Innym równie skutecznym rozwiązaniem wydaje się wykorzystywanie cięższych zbiorników metalowych. Niektórzy również decydują się na szamba plastikowe, choć te wykazują się największą awaryjnością ze wszystkich wymienionych.

Odpowiednia lokalizacja to podstawa

Każdy, kto decyduje się na stworzenie szamba, musi wiedzieć, że nie może ulokować go tam, gdzie mu się żywnie podoba. Przede wszystkim, trzeba zachować odpowiednią odległość od studni. Ponadto, nie można też go umieścić zbyt blisko okien pomieszczeń mieszkalnych oraz granic działki. W tym ostatnim przypadku można jednak pertraktować z sąsiadem, bo jeśli się zgodzi, nic nie stoi naprzeciw, by nieco zmniejszyć ten dystans.

Pod żadnym pozorem nie należy budować szamba tam, gdzie może być ono narażone na zalanie przez wodę pochodzącą z opadów. Chodzi tutaj głównie o wszelkiego rodzaju zagłębienia. W przeciwnym razie opróżnianie zbiornika może za każdym razem dostarczać niemałych kłopotów. Jeżeli masz wątpliwości związane z montażem szamba na terenie Twojej posesji, warto skontaktować się ze znanym producentem szamb, który z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Co z rozmiarem szamba?

Oczywiście, w parze z wielkością szamba idzie jego pojemność. Samodzielnie powinniśmy zadecydować, jak dużego zbiornika na zanieczyszczenia potrzebujemy. Zwykle lepiej jest zdecydować się na pokaźniejszy rozmiar, ponieważ wtedy rzadziej zachodzi konieczność opróżniania szamba. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie takiego zbiornika, którego nie trzeba będzie czyścić częściej niż raz na dwa tygodnie.

Silesian


 Aktualności
16/01 Warszawa: dziś rozpoczyna się polsko-amerykańska konferencja nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem m.in. premiera RP
16/01 Rządowy projekt emerytur dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, z poparciem opozycji
15/01 Rozpoczęła się rekrutacja liderów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
15/01 Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska
15/01 "Ferie z WOT": Projekt skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli
15/01 Program Energia Plus - pewność niezależności energetycznej
14/01 Żeglarski ulubieniec - czyli słów kilka o czarterze jachtów w Chorwacji
 Duchowość, Religia, Kościół
16/01 "Wszelka przesada pochodzi od diabła"
16/01 Panama: przybyli kolejni polscy uczestnicy ŚDM
15/01 Medalik św. Benedykta i jego różnorodność...
15/01 W piątek rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł