Portal Czwartek - 16 sierpnia 2018 Joachima, Nory, Stefana     "Lepiej zapalić świeczkę niż narzekać na ciemność." Przysłowie chińskie
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-01-18 Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem szamba?

Przytulny domek jednorodzinny w bezpiecznym oddaleniu od głośnych osiedli to spełnienie marzeń niejednego z nas. Aby jednak móc w nim swobodnie mieszkać, trzeba zatroszczyć się o kilka kwestii, na przykład tych związanych z odprowadzaniem wszelkich ścieków. W momencie, gdy nie możemy sobie pozwolić na stworzenie funkcjonalnej oczyszczalni (zwykle są to względy finansowe), można spróbować z szambem. Trzeba jednak dobrze wiedzieć, jak się przygotować na jego instalację.

Jakie szambo wybrać?

Wśród zbiorników do odprowadzania nieczystości można wyróżnić modele wykonywane z kilku rodzajów materiałów. Zasadniczo każdemu zależy na tym, by szambo okazało się jak najbardziej wytrzymałe, czyli nie ulegało zbyt łatwo uszkodzeniom i mogło służyć przez lata. Niezwykle istotna jest także jego szczelność, ponieważ w przypadku jakiegokolwiek niedopatrzenia ścieki mogłoby się przedostać na zewnątrz, czego nikt raczej nie chce. Najpopularniejsze okazują się więc betonowe szamba. Trudno je zniszczyć, a one same w sobie nie przepuszczają swojej zawartości, dzięki czemu okazują się w pełni bezpieczne dla środowiska. Innym równie skutecznym rozwiązaniem wydaje się wykorzystywanie cięższych zbiorników metalowych. Niektórzy również decydują się na szamba plastikowe, choć te wykazują się największą awaryjnością ze wszystkich wymienionych.

Odpowiednia lokalizacja to podstawa

Każdy, kto decyduje się na stworzenie szamba, musi wiedzieć, że nie może ulokować go tam, gdzie mu się żywnie podoba. Przede wszystkim, trzeba zachować odpowiednią odległość od studni. Ponadto, nie można też go umieścić zbyt blisko okien pomieszczeń mieszkalnych oraz granic działki. W tym ostatnim przypadku można jednak pertraktować z sąsiadem, bo jeśli się zgodzi, nic nie stoi naprzeciw, by nieco zmniejszyć ten dystans.

Pod żadnym pozorem nie należy budować szamba tam, gdzie może być ono narażone na zalanie przez wodę pochodzącą z opadów. Chodzi tutaj głównie o wszelkiego rodzaju zagłębienia. W przeciwnym razie opróżnianie zbiornika może za każdym razem dostarczać niemałych kłopotów. Jeżeli masz wątpliwości związane z montażem szamba na terenie Twojej posesji, warto skontaktować się ze znanym producentem szamb, który z pewnością odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Co z rozmiarem szamba?

Oczywiście, w parze z wielkością szamba idzie jego pojemność. Samodzielnie powinniśmy zadecydować, jak dużego zbiornika na zanieczyszczenia potrzebujemy. Zwykle lepiej jest zdecydować się na pokaźniejszy rozmiar, ponieważ wtedy rzadziej zachodzi konieczność opróżniania szamba. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie takiego zbiornika, którego nie trzeba będzie czyścić częściej niż raz na dwa tygodnie.

Silesian


 Aktualności
16/08 [TYLKO U NAS] Prof. J. Odziemkowski o Bitwie Warszawskiej: To był ogromny sukces, który właściwie ocalił państwo i naród takim, jakim jest
16/08 Prezydent zdecyduje w sprawie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego
16/08 2,5 proc. PKB na obronność? Prezydent: Jestem optymistą
16/08 [TYLKO U NAS] L. Żebrowski: Nasza historia składa się z dramatycznych sytuacji
15/08 Rzecznik Episkopatu: 15 sierpnia okazją do dziękczynienia za stulecie niepodległości Polski
15/08 Komercyjne loty w kosmos
15/08 [TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Bitwa Warszawska ma olbrzymie znaczenie cywilizacyjne
15/08 Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
13/08 Niezapomniany Prezent dla Sportowca
 Duchowość, Religia, Kościół
16/08 Żyć w harmonii i pokoju
15/08 Francja: obchody Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Francji
15/08 Jak rozkapryszone dziecko...
15/08 EWANGELIA: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - uroczystość


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł