Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie

Treść

Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wprowadza ona nowe zasady wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję. Będzie ich wybierał Sejm większością 3/5 głosów, a nie środowiska sędziowskie, jak było dotychczas.

Od 4 stycznia trwa procedura zgłaszania kandydatów do nowej KRS. Platforma Obywatelska i Nowoczesna zapowiedziały, że nie będą uczestniczyły we wskazywaniu i wyborze sędziów – członków KRS przez Sejm. Wcześniej podobną deklarację składał PSL. Kukiz’15 oświadczał, że weźmie udział w wyborze sędziów do KRS, jednak nie wskaże własnych kandydatów.

W proteście przeciwko zapisom nowelizacji ze stanowiska przewodniczącego KRS ustąpił w piątek Dariusz Zawistowski. Rada zaapelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach. Stanowisko to popierają stowarzyszenia sędziowskie.

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz mówi, że takie działanie i demonstracje polityczne sędziów są nie na miejscu.

– Jeżeli jeszcze kilka miesięcy temu ktoś myślał i uważał, że sędziowie są poza jakimkolwiek sporem politycznym i są absolutnie apolityczni, to dziś takimi zachowaniami pokazują, że są w sporze politycznym i są również uczestnikami tego sporu politycznego. To decyzja, która absolutnie nie powinna mieć miejsca – podkreśla poseł Wojciech Skurkiewicz.  

Jeszcze osiem dni pozostało na zgłaszanie marszałkowi Sejmu propozycji kandydatów na członków KRS. Podmiotami uprawnionymi do tego są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej 2 tys. obywateli.

3 stycznia w życie wszedł przepis mówiący, że mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, „nie dłużej jednak niż przez 90 dni” od dnia wejścia nowelizacji w życie.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17 stycznia 2018

Autor: mj

Tagi: Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie