Portal Środa - 16 stycznia 2019 Mascelego, Walerii, Włodzimierza     "Ktoś, kto sam serca w sobie nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał u innych" - Gabriela Zapolska
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-01-17 Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie

Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wprowadza ona nowe zasady wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję. Będzie ich wybierał Sejm większością 3/5 głosów, a nie środowiska sędziowskie, jak było dotychczas.


Od 4 stycznia trwa procedura zgłaszania kandydatów do nowej KRS. Platforma Obywatelska i Nowoczesna zapowiedziały, że nie będą uczestniczyły we wskazywaniu i wyborze sędziów – członków KRS przez Sejm. Wcześniej podobną deklarację składał PSL. Kukiz’15 oświadczał, że weźmie udział w wyborze sędziów do KRS, jednak nie wskaże własnych kandydatów.


W proteście przeciwko zapisom nowelizacji ze stanowiska przewodniczącego KRS ustąpił w piątek Dariusz Zawistowski. Rada zaapelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach. Stanowisko to popierają stowarzyszenia sędziowskie.


Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz mówi, że takie działanie i demonstracje polityczne sędziów są nie na miejscu.– Jeżeli jeszcze kilka miesięcy temu ktoś myślał i uważał, że sędziowie są poza jakimkolwiek sporem politycznym i są absolutnie apolityczni, to dziś takimi zachowaniami pokazują, że są w sporze politycznym i są również uczestnikami tego sporu politycznego. To decyzja, która absolutnie nie powinna mieć miejsca – podkreśla poseł Wojciech Skurkiewicz.  Jeszcze osiem dni pozostało na zgłaszanie marszałkowi Sejmu propozycji kandydatów na członków KRS. Podmiotami uprawnionymi do tego są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej 2 tys. obywateli.


3 stycznia w życie wszedł przepis mówiący, że mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, „nie dłużej jednak niż przez 90 dni” od dnia wejścia nowelizacji w życie.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 17 stycznia 2018

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł