Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Budujesz dom pasywny? To ostatni dzwonek, żeby dostać dofinansowanie

Treść

Domy energooszczędne i pasywne to świetny sposób na długoterminowe oszczędności. Ale czy wiesz, że możesz dostać rządowe dofinansowanie do ich budowy? To ostatni moment

UE chce by wszystkie domy były energooszczędne

Wygląda na to, że za kilka lat nie będziemy mieli specjalnego wyboru. Decydując się na budowę domu, będziemy musieli postawić go w jednym z dwóch systemów – energooszczędnym lub pasywnym (więcej o tym, czym się one charakteryzują przeczytasz w portalu Domolubni.pl). Wszystko za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej, która mówi, że od 2021 roku wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać normy energooszczędności, które sprowadzają się do tego, że taki budynek będzie miał zużycie energii bardzo bliskie zeru. To już za trzy lata, więc lepiej zabrać się za budowę domu już teraz – kiedy można na nią dostać dodatkowe pieniądze – niż czekać aż skończy się program dopłat.

Program dopłat do budynków pasywnych i energooszczędnych

W ramach promowania systemów budownictwa przyjaznych ekologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej koordynuje program specjalnych dopłat dla wszystkich, którzy zdecydują się z takiego systemu skorzystać. Na całą akcję przeznaczone jest łącznie aż 300 mln złotych, a okres trwania programu to lata 2013-2018. Obecny rok jest więc ostatnim, w którym można ubiegać się o dotację.

Dla kogo pieniądze na dom lub mieszkanie?

Program dostępny jest dla każdej osoby fizycznej, która zdecyduje się na wybudowanie domu w systemie pasywnym lub energooszczędnym, ale także dla tych, którzy chcą zakupić mieszkanie w budynku spełniającym takie normy. Audytorzy NFOŚiGW każdorazowo będą kontrolować, czy dana budowa przebiega zgodnie z założeniami i czy spełnia rygorystyczne wymagania techniczne określone w zasadach programu.
Wydaje się więc, że dostęp do dodatkowych pieniędzy jest dość prosty. Jednak jest jeden haczyk – pieniądze nie są wypłacane w gotówce. Przysługują one wyłącznie tym, którzy koszty budowy domu czy zakupu mieszkania przynajmniej częściowo pokrywają z pomocą kredytu zaciągniętego w banku. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi nadużyciami, koordynator programu wypłaca środki w formie częściowej spłaty kapitału kredytu. A więc dostaje je bezpośrednio bank, a nie my. Dodatkowo, kwota kredytu nie może równać się kwocie dopłaty z programu – musi być wyższa.

Ile można dostać na budowę domu lub zakup mieszkania?

Mimo pewnych obostrzeń, warto zainteresować się programem dopłat, bo ich wysokość nie jest wcale mała. Dodatkowo, decydując się na udział w programie od razu zyskujemy – budynki pasywne i energooszczędne to coraz popularniejszy sposób na obniżenie rachunków. Są one bowiem projektowane tak, by potrzebne było jak najmniej energii na ich ogrzanie, a wręcz nawet tak, by same czerpały energię z otoczenia. Wynika to z charakterystycznej bryły, przemyślanego umieszczenia budynku względem stron świata, a także układu pomieszczeń i rozmieszczenia okien oraz drzwi.
Kwota dotacji z programu jest stała i uzależniona tylko od charakteru budowy lub zakupu. Nie ma więc znaczenia jak duże mieszkanie czy dom kupujemy, ani ile osób będzie w nim mieszkało. Jest to odpowiednio:

  • 50 tys. złotych do budowy domu pasywnego,
  • 30 tys. złotych do budowy domu energooszczędnego,
  • 16 tys. złotych do zakupu mieszkania w budynku pasywnym,
  • 11 tys. złotych do zakupu mieszkania w budynku energooszczędnym.

Autor: Silesian

Tagi: Budujesz dom pasywny ostatni dzwonek żeby dostać dofinansowanie