Portal Środa - 18 lipca 2018 Kamila, Karoliny, Roberta     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2018-01-12 USA: Prezydent Trump poszukuje rozwiązania w kwestii tzw. marzycieli

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump szuka kompromisu w sprawie tak zwanych marzycieli. Chodzi o nielegalnych migrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci. Jeśli Kongres nie podejmie konkretnych decyzji, to od marca grozi im deportacja. Chodzi o ponad 700 tysięcy osób. Wśród nich są 3 tysiące Polaków.


Dreamersi, czyli marzyciele, to osoby w wieku kilkunastu lub dwudziestu kilku lat, które zostały nielegalnie przywiezione do USA jako dzieci. Ich status reguluje ustawa DACA wprowadzona za prezydentury Baracka Obamy, która zapewnia im czasową ochronę przed deportacją oraz pozwolenie na pracę.– Była to ustawa, która stworzyła program – można powiedzieć – długofalowego zalegalizowania pobytu takich osób. Była to ustawa, która wychodziła naprzeciw faktowi, że wielu z nielegalnych migrantów to były dzieci, które nie miały żadnej świadomości i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji – mówi prawnik Sławomir Koroluk.Na początku września minionego roku Donald Trump oznajmił, że zamierza program wygasić. Tłumaczył, że był wprowadzony w sposób niezgodny z konstytucją. Marzycielom grozi utrata pozwolenia na pracę i deportacja poczynając od 5 marca, jeśli Kongres do tego czasu nie znajdzie jakiegoś trwałego rozwiązania. Prezydent dwukrotnie spotkał się z przywódcami Partii Republikańskiej w Kongresie, aby znaleźć kompromis w tej sprawie.– Naprawdę uważam, że powinniśmy działać w kierunku stałych rozwiązań w odniesieniu do całej sytuacji związanej z migracją – wskazuje prezydent USA Donald Trump.Prof. Mieczysław Ryba przypomina, że USA są krajem imigrantów, a ich masowy napływ w ostatnich latach powodował pewne problemy oraz konflikty społeczne, szczególnie, gdy nasiliły się zamachy islamistów.– Polityka migracyjna Trumpa, zwłaszcza zapowiedzi jej zaostrzenia, były bardzo jednoznaczne. Są z kolei przypadki ludzi, którzy od dawna mieszkają w Stanach, są zadomowieni i zasymilowani. W tym względzie szuka on pewnego kompromisu po to, aby nie wylewać dziecka z kąpielą – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.Sędzia federalny w San Francisco tymczasowo zablokował egzekwowanie decyzji Białego Domu o likwidacji programu pozwalającego marzycielom na pobyt i pracę w USA.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 11 stycznia 2018

mj

 Aktualności
18/07 [TYLKO U NAS] M. Karliński: SKOK Wołomin to największa afera finansowa w historii polskiego systemu bankowego. Premier nie jest zainteresowany jej wyjaśnieniem
18/07 KRASP protestuje przeciwko Ustawie 2.0
18/07 Zamach na Lasy Państwowe?
18/07 Edukacja seksualna prowadzi do zwiększenia liczby tzw. aborcji
17/07 Ostatni dzień na złożenie wniosków o pomoc w ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw"
17/07 Politycy partii rządzącej mają nadzieję, że prof. M. Gersdorf powstrzyma się od czynności urzędowych
17/07 [TYLKO U NAS] M. Warchoł: Ustawa dot. podwykonawców jest precedensowa, potrzebna i niezbędna
 Duchowość, Religia, Kościół
18/07 Jeszcze o aniołach - i ludziach
18/07 Ks. bp Jerzy Mazur na Tydzień św. Krzysztofa: Okażmy Panu Bogu wdzięczność za opiekę podczas podróży
17/07 W stronę wybuchu wulkanu
17/07 Benedyktynki ze Staniątek otrzymają unijną dotację na utworzenie muzeum


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł