Portal Wtorek - 17 lipca 2018 Aleksego, Bogdana, Martyny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-11-13 PE: w środę kolejna debata o Polsce; w czwartek przyjęcie rezolucji

W najbliższą środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się kolejna debata o sytuacji w Polsce. Zakończy ją przyjęcie rezolucji. Za zorganizowaniem debaty byli przede wszystkim zieloni i liberałowie, którzy chcą też rozpoczęcia przez Parlament Europejski procedury uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.


W debacie ma wziąć udział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który niedawno ponowił krytykę przeprowadzanych reform sądownictwa w Polsce.


Tydzień temu na temat praworządności w Polsce debatowała Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw dotyczące reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy, jeśli chodzi o zasady i normy – podkreślał wiceszef Komisji w Brukseli.


Chodzi o projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Timmermans powiedział, że Komisja Europejska chce bezpośrednio rozmawiać z rządem Polski nt. praworządności. Zaznaczył, że obecnie informacja ogranicza się do „wymiany pism”.


Komisja Europejska prowadzi procedurę ochrony praworządności wobec Polski od początku 2016 roku. Wcześniej była ona skoncentrowana na sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale po projektach reformy sądownictwa zgłoszonych przez PiS główny nacisk położono na wymiar sprawiedliwości. Uruchomienie tej kolejnej debaty pokazuje, że w Unii Europejskiej w Parlamencie obowiązują podwójne standardy – zaznacza europoseł Zbigniew Kuźmiuki.– Nie ma najmniejszego powodu, żeby o Polsce dyskutować. No ale, niestety, nie dyskutujemy ani o Francji, ani o Hiszpanii. (…) Jeżeli Komisja będzie działać w tym stylu, to moim zdaniem Unię Europejską czeka po prostu rozpad – przekonuje eurodeputowany.Debata plenarna na temat oceny Komisji w stosunku do Polski odbędzie się w środę. W czwartek europosłowie mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 listopada 2017

mj

 Aktualności
17/07 Ostatni dzień na złożenie wniosków o pomoc w ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw"
17/07 Politycy partii rządzącej mają nadzieję, że prof. M. Gersdorf powstrzyma się od czynności urzędowych
17/07 [TYLKO U NAS] M. Warchoł: Ustawa dot. podwykonawców jest precedensowa, potrzebna i niezbędna
16/07 Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada przepisy o pomocy w walce z nieuczciwymi generalnymi wykonawcami inwestycji drogowych
16/07 KRUS i PIP apeluje o bezpieczne żniwa
16/07 Niejawne posiedzenie komisji ds. reprywatyzacji
16/07 P. Jaki: Chcemy, aby D. Trump w praktyce dalej realizował politykę asertywną wobec Rosji
13/07 Jak uniknąć niechcianych niespodzianek na weselu?
 Duchowość, Religia, Kościół
17/07 W stronę wybuchu wulkanu
17/07 Benedyktynki ze Staniątek otrzymają unijną dotację na utworzenie muzeum
16/07 Madryt: architektura sakralna dla niewidomych


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł