Portal Sobota - 20 pazdziernika 2018 Ireny, Kleopatry, Witalisa     "Daleko trudniej ukochać niewolnika, niż pisać o zniesieniu niewoli" - Adam Mickiewicz
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-11-13 PE: w środę kolejna debata o Polsce; w czwartek przyjęcie rezolucji

W najbliższą środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się kolejna debata o sytuacji w Polsce. Zakończy ją przyjęcie rezolucji. Za zorganizowaniem debaty byli przede wszystkim zieloni i liberałowie, którzy chcą też rozpoczęcia przez Parlament Europejski procedury uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.


W debacie ma wziąć udział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który niedawno ponowił krytykę przeprowadzanych reform sądownictwa w Polsce.


Tydzień temu na temat praworządności w Polsce debatowała Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw dotyczące reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy, jeśli chodzi o zasady i normy – podkreślał wiceszef Komisji w Brukseli.


Chodzi o projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Timmermans powiedział, że Komisja Europejska chce bezpośrednio rozmawiać z rządem Polski nt. praworządności. Zaznaczył, że obecnie informacja ogranicza się do „wymiany pism”.


Komisja Europejska prowadzi procedurę ochrony praworządności wobec Polski od początku 2016 roku. Wcześniej była ona skoncentrowana na sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale po projektach reformy sądownictwa zgłoszonych przez PiS główny nacisk położono na wymiar sprawiedliwości. Uruchomienie tej kolejnej debaty pokazuje, że w Unii Europejskiej w Parlamencie obowiązują podwójne standardy – zaznacza europoseł Zbigniew Kuźmiuki.– Nie ma najmniejszego powodu, żeby o Polsce dyskutować. No ale, niestety, nie dyskutujemy ani o Francji, ani o Hiszpanii. (…) Jeżeli Komisja będzie działać w tym stylu, to moim zdaniem Unię Europejską czeka po prostu rozpad – przekonuje eurodeputowany.Debata plenarna na temat oceny Komisji w stosunku do Polski odbędzie się w środę. W czwartek europosłowie mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 listopada 2017

mj

 Aktualności
20/10 Unijne naciski na Polskę
20/10 Trwa cisza wyborcza
20/10 Włochy: Sąd utrzymał wyrok dla Kongijczyka, który napadł na Polaków w Rimini
20/10 MKiDN: 10 listopada na Stadionie Narodowym "Koncert dla Niepodległej"
19/10 Marszałek Senatu zaapelował do polityków PO o wyciszenie agresji
19/10 Dyrektor Radia Maryja apeluje o odpowiedzialny udział w wyborach samorządowych
19/10 Rosji nie obchodzi rezolucja ZP Rady Europy dot. wraku Tu-154M
19/10 [TYLKO U NAS] D. Misztal: W wyborach samorządowych idzie o zwycięstwo "dobrej zmiany"
19/10 Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
 Duchowość, Religia, Kościół
20/10 Syn Człowieczy wzorem służebnej władzy // 29 Niedziela zwykła, rok B (Iz 53,10n; Hbr 4,14-16; Mk 10,35-45)
20/10 Dialog z Arcybiskupem: "Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje"
19/10 Kościół nowoczesny?
19/10 Rechrystianizacja Europy tematem V Sesji II Międzynarodowego Kongresu "Europa Christi"


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł