Portal Czwartek - 18 stycznia 2018 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-11-13 PE: w środę kolejna debata o Polsce; w czwartek przyjęcie rezolucji

W najbliższą środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się kolejna debata o sytuacji w Polsce. Zakończy ją przyjęcie rezolucji. Za zorganizowaniem debaty byli przede wszystkim zieloni i liberałowie, którzy chcą też rozpoczęcia przez Parlament Europejski procedury uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.


W debacie ma wziąć udział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który niedawno ponowił krytykę przeprowadzanych reform sądownictwa w Polsce.


Tydzień temu na temat praworządności w Polsce debatowała Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw dotyczące reformy sądownictwa mogą budzić poważne obawy, jeśli chodzi o zasady i normy – podkreślał wiceszef Komisji w Brukseli.


Chodzi o projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Timmermans powiedział, że Komisja Europejska chce bezpośrednio rozmawiać z rządem Polski nt. praworządności. Zaznaczył, że obecnie informacja ogranicza się do „wymiany pism”.


Komisja Europejska prowadzi procedurę ochrony praworządności wobec Polski od początku 2016 roku. Wcześniej była ona skoncentrowana na sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale po projektach reformy sądownictwa zgłoszonych przez PiS główny nacisk położono na wymiar sprawiedliwości. Uruchomienie tej kolejnej debaty pokazuje, że w Unii Europejskiej w Parlamencie obowiązują podwójne standardy – zaznacza europoseł Zbigniew Kuźmiuki.– Nie ma najmniejszego powodu, żeby o Polsce dyskutować. No ale, niestety, nie dyskutujemy ani o Francji, ani o Hiszpanii. (…) Jeżeli Komisja będzie działać w tym stylu, to moim zdaniem Unię Europejską czeka po prostu rozpad – przekonuje eurodeputowany.Debata plenarna na temat oceny Komisji w stosunku do Polski odbędzie się w środę. W czwartek europosłowie mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 listopada 2017

mj

 Aktualności
18/01 Ubezpieczenie Škoda, czyli oferta lidera rynku
18/01 Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem szamba?
18/01 MRPiPS apeluje o pomoc potrzebującym w okresie mrozów
18/01 USA: A. Duda weźmie dziś udział w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ
18/01 Dobra sytuacja na rynku pracy. "Ostatnim problemem" kwalifikacje
17/01 Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie
17/01 Szef MSZ udaje się z wizytą do Niemiec
17/01 W całej Polsce manifestacje w obronie życia dzieci nienarodzonych
17/01 Senat o projekcie budżetu na 2018 rok
16/01 Budujesz dom pasywny? To ostatni dzwonek, żeby dostać dofinansowanie
 Duchowość, Religia, Kościół
18/01 Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone podczas wizyty na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Santiago de Chile
17/01 Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone podczas spotkania z duchowieństwem i klerykami


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł