Portal Czwartek - 18 stycznia 2018 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokor± wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-11-13 MEN przedstawi dzi¶ informacje nt. szkół i przedszkoli w tym roku szkolnym

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dzi¶ informacje nt. liczby nauczycieli, uczniów, szkół i przedszkoli w obecnym roku szkolnym. Dane te będ± istotne, ponieważ 1 wrze¶nia weszła w życie reforma edukacji.


Zwi±zek Nauczycielstwa Polskiego prognozowało, że w wyniku zmian pracę straci nawet 35 tys. nauczycieli. Tymczasem już wiadomo, że zapotrzebowanie na etaty nauczycielskie wrosło o kilkana¶cie tysięcy. Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że na Mazowszu przybyło 3 tys. pedagogów, natomiast w Małopolsce – 6 tys.


Poseł Iwona Michałek z sejmowej komisji edukacji na przykładzie Torunia zauważa, że do wzrostu liczby etatów przyczyniło się m.in zapotrzebowanie na pedagogów w oddziałach przedszkolnych.Wiem, że np. w Toruniu nikogo nie zwolniono. Ci nauczyciele, którzy odeszli, odeszli z własnej woli, ponieważ przeszli na emeryturę. Natomiast liczba etatów się zwiększyła, ponieważ miasto utworzyło więcej oddziałów np. w przedszkolach. 3-latki s± objęte obowi±zkiem przedszkolnym, w zwi±zku z tym liczba nauczycieli w oddziałach przedszkolnych się zwiększyła. Potrzeba więcej pedagogów. Mało tego, okazało się, że pomoc pedagogiczna jest rozbudowana – wskazuje Iwona Michałek.Z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 rozpoczęła się kompleksowa reforma edukacji. Zmieniana jest struktura szkół – uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę, zamiast do gimnazjów, poszli do VII klasy.


Docelowo system edukacji będzie obejmować: 8-letni± szkołę podstawow±, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letni± szkołę branżow± I stopnia, 2-letni± szkołę branżow± II stopnia, 3-letni± szkołę specjaln± przysposabiaj±c± do pracy i szkołę policealn±. Gimnazja będ± zlikwidowane.


RIRM


¬ródło: radiomaryja.pl, 13 listopada 2017

mj

 Aktualno¶ci
18/01 Ubezpieczenie ©koda, czyli oferta lidera rynku
18/01 Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem szamba?
18/01 MRPiPS apeluje o pomoc potrzebuj±cym w okresie mrozów
18/01 USA: A. Duda weĽmie dzi¶ udział w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ
18/01 Dobra sytuacja na rynku pracy. "Ostatnim problemem" kwalifikacje
17/01 Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie
17/01 Szef MSZ udaje się z wizyt± do Niemiec
17/01 W całej Polsce manifestacje w obronie życia dzieci nienarodzonych
17/01 Senat o projekcie budżetu na 2018 rok
16/01 Budujesz dom pasywny? To ostatni dzwonek, żeby dostać dofinansowanie
 Duchowo¶ć, Religia, Ko¶ciół
18/01 Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone podczas wizyty na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Santiago de Chile
17/01 Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone podczas spotkania z duchowieństwem i klerykami


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł