Portal Poniedziałek - 19 marca 2018 Aleksandryny, Józefa, Nicety     "Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroiĄmie." - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

2017-11-13 Jak prawidłowo zamontować klimatyzator?

Bardzo przyjemnie jest wejść do chłodnego pomieszczenia, kiedy na zewnątrz panują upały. Klimatyzacja zainstalowana w domu czy w pomieszczeniach, w których pracujemy, ma liczne zalety. Przede wszystkim zapewnia komfort termiczny i daje możliwość dowolnej regulacji wilgotności powietrza. Dodatkowo oczyszcza oraz jonizuje je, co jest szczególnie korzystne dla naszego samopoczucia. Nie musimy otwierać okien, ani wietrzyć pomieszczeń, ponieważ nowoczesny klimatyzator zapewnia wymaganą ilość świeżego powietrza, sprawnie rozwiąże również problem rozwoju grzybów i bakterii.

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się naścienne klimatyzatory Split. Ich montaż warto jednak powierzyć specjalistom, ponieważ istnieje ryzyko, iż przy niepoprawnie zamontowane urządzenie nie będzie funkcjonowało jak należy. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną instalację, poniżej prezentujemy kilka podstawowych kroków, które mogą nam w tym pomóc.

Poprawne montowanie klimatyzacji

Instrukcja montażu klimatyzacji wcale nie jest krótka i jednoznaczna, bowiem każdy model urządzenia odznacza się specyficznymi cechami. Ponadto trzeba dysponować odpowiednią wiedzą dotyczącą określonego klimatyzatora, a najlepiej również świadectwo kwalifikacji w postaci certyfikatu. Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy podjąć próbę samodzielnego montażu, według poniższego schematu.

1. Umiejscowienie klimatyzatora

Przede wszystkim trzeba dokładnie zaplanować miejsce montażu klimatyzatora. Musi on zostać umieszczony tam, gdzie nie będzie przeszkadzał podczas wykonywania codziennych czynności. Jednocześnie winien zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Nowoczesne klimatyzatory czerpią powietrze poprzez górną część obudowy, a zatem muszą zostać umiejscowione nie wyżej aniżeli 20 cm od sufitu. Aby urządzenie spełniało swoje funkcje, musi zostać odpowiednio dobrane do pomieszczenia, które będzie chłodzić. Trzeba brać przy tym pod uwagę powierzchnię pokoju, jego nasłonecznienie i jakość odizolowania. Warto pamiętać, że aby pomieszczenie było skutecznie schłodzone, jednostka wewnętrzna winna zostać umieszczona blisko okien, ponieważ to one generują najwięcej ciepła podczas upałów.

2. Przygotowanie do mocowania

Akcesoria montażowe klimatyzatora są elementami, które każdy producent obowiązkowo dołącza do urządzenia. Instalację należy rozpocząć wieszając płytę montażową, na której później wisieć będzie sprzęt. Należy również wywiercić niewielki otwór na przewody, które łączyć będą jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Przez ścianę zewnętrzną przeprowadza się przewody elektryczne i rury instalacji freonowej oraz odprowadzania skroplin. Jeśli montowany jest klimatyzator zewnętrzny, należy wykazać szczególną ostrożność podczas odginania instalacji freonowej i postępować dokładnie tak, jak jest to podane w instrukcji montażu klimatyzacji. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

3. Poprawne wykonanie połączeń kielichowych

Gdy jednostka wewnętrzna jest już zamontowana, a także została przygotowana instalacja freonowa, kolejnym krokiem jest wykonanie połączeń kielichowych, które są najczęściej wykorzystywanym sposobem łączenia rur klimatyzacji. Jakość wykonania tej czynności ma znaczny wpływ na bezproblemowe działanie urządzenia, a zatem należy się wystrzegać nieszczelności, ponieważ będzie to skutkowało ubytkami czynnika chłodniczego.

4. Ustawienie i połączenie obu jednostek

Jednostkę zewnętrzną należy ustawić możliwie najbliżej wewnętrznej, zaś obie części klimatyzatora muszą zostać ze sobą połączone za pomocą odpowiednich rur oraz przewodów elektrycznych. Należy wykonać to bardzo starannie, a przede wszystkim zgodnie z instrukcją montażu klimatyzatora, ponieważ od tego zależeć będzie bezpieczeństwo użytkownika i poprawność pracy urządzenia. Błędy popełnione na tym etapie mogą skończyć się nawet zniszczeniem urządzenia.

5. Instalacja freonowa

Wszelkie połączenia instalacji freonowej muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. W innym przypadku w trakcie pracy klimatyzatora, gdy powstaje różnica temperatury pomiędzy znajdującym się wewnątrz instalacji zimnym czynnikiem chłodniczym, a powietrzem na zewnątrz, może dojść do skraplania się wody. Instalacje, które wymagają napełnienia czynnikiem chłodniczym należy odpowietrzyć oraz usunąć z niech nadmiar wilgoci, co wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Natomiast w instrukcji montażu klimatyzatorów typu Split jest na przykład jasno wskazane, że jednostki zewnętrzne są napełnione czynnikiem chłodniczym fabrycznie, co znacząco ułatwia sprawę.

6. Usuwanie skroplin

Do usuwania skroplin niezbędny jest plastikowy przewód. Jego wylot trzeba umieścić zgodnie z siłami grawitacji, a zatem możliwie nisko. Nieprawidłowe zamontowanie tego przewodu może spowodować brak spływu skroplin i skutkować zapowietrzeniem całego urządzenia.

Wskazane wyżej kroki nie stanowią oczywiście pełnego kompendium wiedzy na temat montowania klimatyzacji. Więcej praktycznych porad z tego zakresu można znaleźć między innymi na stronie: https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/zasady-poprawnego-montazu-klimatyzatora,5.html.

Na koniec słów kilka o konserwacji. Prawidłowo zamontowany klimatyzator będzie służyć użytkownikowi długie lata, ale nie można zapominać o regularnym dokonywaniu jego przeglądu i o konieczności konserwacji jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Zalecane przeglądy należy wykonywać dwa razy w roku, co jest niezbędne również ze względów zdrowotnych użytkowników, a także dla poprawnej pracy klimatyzatora. Przynajmniej raz na jakiś czas zaleca się powierzyć tę czynność doświadczonemu specjaliście.

Silesian


 Aktualności
19/03 Komisja Sprawiedliwości zaopiniuje dziś projekt #ZatrzymajAborcję
19/03 Sejm: dziś na komisji sprawiedliwości pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o KRS
19/03 Gminy pracują nad zakazem nocnej sprzedaży alkoholu
19/03 100 dni od desygnowania M. Morawieckiego na premiera
18/03 Program "Senior plus" coraz bliżej
18/03 Na początku kwietnia podsumowanie funkcjonowania przepisów o niedzielach bez handlu
18/03 Ks. prof. W. Cisło: Syryjczycy są wdzięczni Polsce za pomoc
18/03 [TYLKO U NAS] Dr Z. Girzyński o wyborach samorządowych: Nowoczesna jest przyciśnięta do ściany
16/03 Reklamacja towaru - aktualne przepisy ustawy o prawach konsumenta
 Duchowość, Religia, Kościół
19/03 Ojciec Święty: Krzyż nie jest ozdobą, lecz znakiem religijnym
18/03 Irlandia: Modlitwa różańcowa w intencji obrony życia


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł